Cevaplar 28

Yükleniyor...
372 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi’nin birincisinde yer alamamıştım, zirveyi sosyal medyadan izlemiştim. Zirve biter bitmez sevgili Erhan Hoca’ya mesaj attım, beni böyle bir etkinliğe nasıl davet etmediğini sordum. Geçtiğimiz sene de birinci zirvenin sonunda beni davet etti ve ben heyecanla bekliyordum.

Ben uzun yıllardır sahneye çıkıp konferanslarda konuşan bir insanım ama beni en çok heyecanlandıran; özellikle öğrencilerin ve gençlerin karşısına çıkmak çünkü Türkiye’nin genç seyircisi hiçbir seyirciye benzemez. Bu yüzden mümkün mertebe onlara Türkiye bağlamını ve gerçeklerini, yapmak ve geliştirmek durumunda oldukları yetkinlikleri anlatmaya çalıştım. Onlara sadece hayal kurmalarını söylemedim, onları biraz daha gerçeklere davet ederek bu gerçekler içerisinde yapabilecekleri çok şey olduğunu anlattım.

 

426 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Geleceğin meslekleri tabii ki bir miktar değişiyor. Bundan 20 yıl önceki bazı mesleklerin belli yüzdelerde bugün olmadığını görüyoruz ama bizim ana öznemiz insan olduğu için benzer yetkinliklere sahip olmayı gerektiriyor. Yapay zeka ve robotların gelecekte dünyayı ele geçireceğini söylüyoruz ama aslında bu otomasyonunu, yapay zekayı ve robotları dünya getirdiği halde, insanın zihnini ve yaratıcılığını daha makul konumlarda kullanma ve daha yaratıcı olma fırsatlarımız olacak. Dolayısıyla geleceğin mesleklerini şekillendiren şeyler robotlar değil, akıllı insanların ta kendileri olacaktır. Bu yüzden şu anda öngöremediğimiz meslekler olabilir.

 

715 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite eğitimi 20. yüzyılda yeterliydi. Türkiye’de 1992 yılında 53 üniversite vardı. Bu üniversiteler 33 bin mezun veriyordu ve bu mezunlar uygun yerlere yerleşiyordu. Bugün 2017’de Türkiye’de 185 tane üniversite var ve yılda 1 milyon mezun veriyoruz. Dolayısıyla mezunlarımızın yetkinlikleri çok daha önemli hale gelmeye başladı. Bu yüzden üniversite eğitimi kesinlikle yeterli değil. Ben kendi şirketimde ve danışmanlık verdiğim organizasyonlarda istihdam sağlarken Blank CV modeline bile geçmemiz gerektiğini düşünüyorum, hatta bazı şirketlerle buna geçtik. Dolayısıyla mezun olunan üniversitenin ismini kapatarak yetkinlik bazlı elemeler yapmaya başladık. Artık Orta Anadolu’da veya Doğu Anadolu’da herhangi bir üniversiteden mezun olan bir arkadaşım, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın çok büyük ve şanslı okullarından birinden mezun olan birinin önüne geçebilecek.

356 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Girişimci olmak isteyen kişilere tavsiyem; belirsizlikle baş edebilme, belirsizliği kucaklayabilme ve muğlaklıkla mücadele edebilme güçleri varsa girişimci olmalarıdır çünkü 21. yüzyıl tam olarak böyle bir yüzyıl. Belirsizliği, öngörülemeyeni, muğlak olanı yönetme yüzyılı. Ayrıca Türkiye’de girişimcilerin sırtını sıvazlamıyorlar. Girişimcilik hala birçok anlamda Türkiye’de desteklenmediği için dirayet çok önemli ve psikolojik sermayenin çok güçlü olması gerekiyor. Zannediliyor ki, girişimci olmak için finansal sermaye gerekiyor ama hiç öyle değil. Girişimci olmak için entelektüel sermaye gerekiyor ama bu da tek başına yeterli değil. Girişimciyi başarılı yapan tek şey psikolojik sermaye.

Fred Luthans çok önem verdiğim bir bilim insanı ve psikolojik sermayeyi şöyle tanımlıyor; “Umut, iyimserlik, faydalılık ve direnç. Bu dört kavrama haizsen senin psikolojik sermayen güçlüdür.” Bence de bu sermayesi olmayan girişimci olmasın, ben öyle düşünüyorum.