Cevaplar 10

Yükleniyor...
71,953 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Keşke herkes akademisyen olsa çünkü çok ülkemizin akademisyenlere çok ihtiyacı var. Türkiye, araştırma açısından bir maden çünkü gelişmekte olan ülkeler kategorisindeyiz ve çok hızlı gelişiyoruz. Biz sosyal sorumluluk platformumuzda sürdürülebilir şehirler sempozyumuna katıldık. Orada mobilite, şehirliliğin gittikçe artması ve kentleşmenin oranlarının yükselmesinden bahsedildi. Dolayısıyla kent sosyolojisi üzerine köyden kente göçüş, hızlı şehirleşme, şehirdeki mobilite üzerine çalışacak pek çok akademisyen gerekiyor diye düşünüyorum. Bunun dışında Sosyoloji Bölümü mezunları, iletişim ve reklam alanlarında, araştırma şirketlerinde rahat hissedebilirler. Bu alanlarda yaratıcılıklarını çok güzel kullanabileceklerine yürekten inanıyorum. Benim pek çok arkadaşım reklam alanında çok iyi yerlere geldi. Akademisyen de pek çok arkadaşım var. Şu an hepsi işinde iyi yerlerde başarılı bir şekilde çalışıyor.

884 görüntülenme
·
Transkripti Göster

2004 yılından beri faal olan bir proje ve 13. yılını bitirmek üzere. Ben de 2 buçuk senedir Trafik Hayattır platformunu ekibimle beraber yönetiyorum. Trafik Hayattır, sektörümüzün doğal bir sonucu olarak çıkan bir sosyal sorumluluk platformu. Biz toplumda pozitif anlamda kültürel dönüşüm yaratmaya çalışıyoruz çünkü trafikte terörden daha çok insan kaybediyoruz. Her gün yaralanmalı ve ölümlü trafik kazaları oluyor. Biz de bu anlamda çocuklardan, anne ve babalardan başlamak üzere çeşitli çalışmalarla pozitif dönüşüm yaratmaya uğraşıyoruz. Öğrenciler üniversitelerde uzaktan seçmeli dersimizle Trafik Hayattır dersi alabiliyor. Annelere ve çocuklara yönelik olarak marka elçilerimizle çalışmalar yapıyoruz, bu konuda Üstün Dökmen’le çalışıyoruz. Farklı sosyal medya platformlarından yaydığımız çeşitli virallerimiz ya da araçta çocuk güvenliğiyle ilgili filmlerimiz oluyor. Ayrıca gençlere yönelik yarışmalar düzenliyoruz. Bu sene Nil Karaibrahimgil’le bir çalışma yaptık ve kendisi Trafik Hayattır için bir jingle hazırladı. Geçen sene de Ömer Faruk Sorak’la birlikte bir kamu spotu çektik. Hatta onun birincisi olan Ege Üniversitesi’nden bir arkadaşımız şu anda Böcek Yapım’da çalışıyor. İnteraktif yarışmalar gençlerin ilgisini çekiyor, son 2 senedir çok büyük seviyede katılımlar oluyor. Biz interaktif projeler yapıyoruz çünkü insan işin içinde olmadığı takdirde hissetmediği için onu satın almıyor. Neden işin içinde olması gerektiğini de biz paylaşıyoruz çünkü o sorunlar hepimizi etkiliyor. Çocuklar ve gençler de buna çok sıcak bakıyor çünkü artık didaktik bir şekilde insanlara bir şeyler söylemek pek etkili bir söylem şekli değil. Bu yüzden onlara interaktif bir şekilde gitmek ve onların bir şeyler katabilmelerini sağlamak lazım. Bu sebeple biz böyle projelerle karşılarına çıkıyoruz ve bugüne kadar çok olumlu tepkiler aldık. Buna devam ediyoruz, bundan sonraki planlarımızda da var. Toplumun her kesimini etkilediği için farklı hedef kitlelere yönelik farklı projelerle insanların karşısına çıkıyoruz.

942 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ajansta birden fazla müşteriniz var ve hepsinin yapısı, stratejisi, insanları, yönetim tarzı birbirinden farklı. Bu yüzden gün içinde birkaç farklı şapka takmanız gerekiyor. Kurumsal tarafa geçtiğiniz zaman bir tane yöneticiniz var. Onun stratejilerini, düşünce ve hedeflerini öğrenmeniz yeterli. Bu bakımdan ajansa göre farklı şapkalar takmıyorsunuz, biraz daha rahat oluyor ama ajansta pek çok müşteriniz olduğu için pratiğiniz çok daha farklı gelişiyor. Farklı yönlerinizi de ortaya çıkardığınız için yaratıcılığınız ve networkünüz biraz daha geniş oluyor. Kurumsal ve ajans tarafı birbirinden çok farklı olduğu için herkes mutlaka iki tarafı da denemeli diye düşünüyorum.

739 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Doğuş Otomotiv’de en önemli şey sürdürülebilir olmaktır. Sosyal sorumluluk platformumuzda ve yaptığımız faaliyetlerde her şeyin sürdürülebilir olması için çalışıyoruz. Bu bizim stratejimizin bir parçası olduğu için sponsorluklarımıza dahi bu gözle bakarak uzun dönemli sürdürülebilir işlerin içinde olmaya çalışıyoruz. Otomotiv sektörü, dijital dönüşümü gerçekleştirmek üzere elektrikli araçlar, otonom sürüşler ve şu andaki mevcut araçların içindeki birçok dijital yeni teknolojilere hali hazırda entegre edilmiş vaziyette. Bunların Türkiye’ye uyarlanması beklediğimizden daha kısa bir sürede olacak, şu anda 2020 konuşuluyor. Bizim de her anlamda dijital hayata uyum sağlamamız gerek. Bu sadece sosyal medyayla alakalı değil, çok bacaklı bir iş ve bu işin altyapısının, yazılımın, dijitalde geliştirdiğiniz projelerin, müşteriye dokunduğunuz her noktada yaptığınız işlemlerin, bir araya geldiğiniz enstrümanların hepsinin dijitalleştirilmesi demek. Bunun sorumluluğunu da bizim departmanımıza verdiler, biz de direktörümüzün üstlendiği bir şekilde dijital dönüşüm konusunu yürütmeye başladık. Temmuz ayından beri departmanımızın adı değişerek Dijital Dönüşüm ve Kurumsal İletişim Departmanı oldu. Biz burada konunun iletişim bacağını yöneteceğiz. Doğuş Otomotiv’de kısa ve uzun vadeli planlarımızda dijitalleşme konusunda çalışmalar yapacağız ve bunu paydaşlarımızla ve hedef kitlemizle paylaşacağız. Bunlar potansiyel çalışanlarımıza yönelik insan kaynakları projeleri de olabilir çünkü artık Skype üzerinden görüşmeler yapılıyor. Dolayısıyla dijitalleşme hayatımızın bir parçası. Doğuş Otomotiv olarak da projelerimizi aşama aşama paydaşlarımıza ileteceğiz.

953 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumsal İletişim Departmanı'nın en büyük sorumluluğu lider ve çatı iletişimi yapmaktır. Lider iletişim; CEO, CFO ve Kurumsal İletişim’in başındaki sorumlu yöneticinin iletişiminin yapılmasından yükümlüdür. Doğuş Otomotiv çatı markası altında gerçekleştirilen bütün sponsorluklar ve etkinlikler de yine bu departmanın görev tanımıdır. Trafik Hayattır sosyal sorumluluk platformumuzun yönetiminden bizim departmanımız sorumludur ve İşveren Markası da buna dahildir. İşveren Markası iletişimini de İnsan Kaynakları Departmanımızla beraber yürütüyoruz. Zaman zaman farklı departmanlarla işbirliği yaparak bu görevi yerine getiriyoruz. Doğuş Otomotiv’in altında 12 tane uluslararası marka var. Bunların hepsinin satış ve pazarlaması tamamen bağımsız olarak kendi birimleri tarafından yönetiliyor. Ancak Doğuş Otomotiv’i ve sektör, pazar veya auto show bazlı bütün markaları ilgilendiren genel konularda Kurumsal İletişim Departmanı devreye girerek markaların iletişiminin yapılmasını sağlar.