Yetenek Yönetimi ve Organizasyonel Gelişim Müdürü olarak BAT Türkiye'de görevleriniz neler? (1 Cevap)

Şu anki rolümde işe alım, işveren markası çalışmaları, eğitim ve gelişim, kariyer ve performans yönetimi gibi alanlardan sorumluyum. Bunlara ek olarak organizasyonel verimlilik alanında da kültür aktiviteleri, şirkete bağlılık çalışmaları ve organizasyonel dizayn gibi konularda da çalışıyorum.
505

Talent Recruitment Manager ne iş yapar? Turkcell'de görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Ben Turkcell’deki tüm işe alım süreçlerini 12 kişilik ekibimle beraber yönetiyorum. Turkcell’in yurtdışındaki iştirakleri hariç Türkiye’deki işe alımlar benden ve ekibimden geçiyor. Bütün aday görüşmelerini, aday aramalarını, bir sonraki görüşmeyle alakalı tüm organizasyonlar ve süreçleri biz yapıyoruz.
226

Yetenek Kazandırma ve Çalışan Deneyimi Uzmanı olarak Arçelik'te görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Arçelik’te Yetenek Kazandırma ve Çalışan Deneyimi Uzmanı olarak çalışıyorum. İşveren markasında biraz daha dış iletişim tarafındayım. Bunun içerisinde kampüs aktiviteleri, üniversite işbirlikleri, Fresh Start dediğimiz staj süreçleri var. Bu süreçlerin konseptinden işe alımına kadar her şeyinden sorumluyum.
297

Philip Morris / Sabancı için Yetenek Yönetimi nedir? Yurt dışı kariyer fırsatlarını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Philip Morris Türkiye, Philip Morris International içerisinde yetenek fabrikası adı altında mimlenmiş olarak biliniyor. Dolayısıyla bundan önce gidenler bize olumlu referans oluşturuyorlar ve dışarıda gerçekten hatırı sayılır miktarda çalışan var, şu an sayılarının 90’ı bulduğunu düşünüyorum. Bizde yurtdışına gidişler münferit olmuyor, gerçekten iyi yönetilen bir sürecin parçası ve gelişim aracı olarak görüp kişileri gönderiyoruz. Yetenek Yönetimi sürecinde kişilerin A noktasından B noktasına varmasını öngörüyoruz. Bu öngörüyü yaparken de kişinin sahip olduğunu düşündüğümüz potansiyeline, bugüne kadar gösterdiği performansa, kariyer yoluna ve kişinin kariyeriyle ilgili ne istediğine bakıyoruz. Gideceği yolda ihtiyaç duyacağı becerileri nasıl kazanacağı ve o yola en güvenli nasıl gideceği konusunda ona yardımcı oluyoruz. Bu yolda da yurtdışı atamalarını sıklıkla kullanıyoruz. Türkiye’de yetenek fabrikası olarak bilindiğimiz için bir kişiyi bir yere göndermek istediğimizde kişinin referansıyla biraz daha avantajlı oluyoruz. Kişiler işini bilfiil yaptığında çok fazla geliştiği için onları kısa veya uzun dönem atamalarla yurtdışına gönderebiliyoruz. Sadece buradaki bilgi birikiminin ileri seviye olmadan aktarabilmek adına organize ettiğimiz görevler de oluyor.
198

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle