Cevaplar 13

Yükleniyor...

Bir PDR bölümü mezununun ne işler yaptığına kendimden yola çıkarak anlatıyım..
Ankara üniversitesi (ki üniversitemi çok severim-aynı zamanda güzel bir kampüsü vardır-cebeci kampüsü,tavsiye ederim)mezun oldum ve son sene girdiğim Kpss ile istanbul'a kadrolu rehber öğretmen olarak atandım.Bu esnada yüksek lisansa başvurdum ve kendi üniversitemde kabul aldım. İstanbul'a atandığım için, ilk yıl master programımı dondurdum.İkinci yıl ankara-istanbul git-gel sürecim başladı.Benim için çok çeşitli zorlukları oldu ama yüksek lisansı bitirip uzmanlığınızı almanızı kesinlikle tavsiye ederim. 5 yıl kadar çeşitli devlet okullarında, her yaş gruptan öğrenci,veli ve idari profil ile çalışarak piştim.Ve sonrasında istifa etme kararı alıp, İstanbul'da köklü bir özel okula geçtim. 3 yıl kadar da burada deli gibi çalıştım. Özel okulda çalışmanın da birçok meydan okuması oluyor ve bunları karşılamak için kendini geliştiriyorsunuz,korkmayın. Sonrasında bu sektörden de istifa edip biriktirdiğim parayla 4 ay kadar yurtdışını deneyimledim. Döndüğümde de sivil toplum sektöründe çalışmak istediğime karar verip, çok iyi bilinen bir Derneğin ürettiği projenin 4 yıl kadar yöneticiliğini yaptım. Sivil toplum sektörü de bana çok şey öğretti,ben de projeye çok fazla katkı sundum ve bu 4 yıllık süreç de mesleğimden uzaklaşmadım. Kendim de terapiden geçerek sürecimi tamamladım ve bilişşel terapi&şema terapi ve varoluşçu terapi eğitimlerimi bitirdim.Sonrasında memleketim izmir'e göç edip özel bir psikolojik danışma merkezi'nde aktif danışan görmeye başladım,aynı zamanda şehirdışındaki danışanlarımla skype üzerinden online terapi sürecini yürütüyorum ve çeşitli şirketlerden talep geldikçe,eğitmenlik ya da proje danışmanlığı yapıyorum.

Aldığım kararlardan ve geldiğim noktadan memnunum. Yeni mezunlara tavsiyem,yaşam çok belirsiz bir gelecek gibi gözükse de, tek seçenekte takılı kalmayın. Girişimci yönünüzü kullanarak birçok sektör deneyimleyebilirsiniz. Hayat uzun bir yolculuk, bu deneyimler size kendinizle ilgili çok şey öğretecek ve ne yapmak istediğinizi bulmanızı kolaylaştıracak. Ve en önemlisi, ümitsizliğe kapılıp inancınızı kaybetmeyin. Alanda İyi bir uzman psikolojik danışman olmak için sadece bölüm mezunu olmayın, bilgi birikiminizin üstüne koymaya devam edin ve ruh sağlığı alanında çalışan biri olarak önce kendi terapi sürecinizi tamamlayın. Sevgi ve selamlarımla..

Uzm.Psk.Dnşm Aycan KUL

www.aycankul.com 

İnstagram: uzm.psk.dns.aycankul

61,506 görüntülenme

Pdr den mezun olanlara rehber öğretmen ünvanı veriliyor ancak bu unvan sadece çalışma olanaklarımızdan birinde öyle. MEB de açık çok fazla olduğu için mezunlar direk oraya yönlendiriliyorlar.
Pdr den mezun olanların iş olanakları :
*Psikoterapi Merkezinde Psikolojik Danışman
*RAM da PDR Uzmanı
*Bir şirkette insan kaynakları yöneticisi
*Üniversitede Akademisyen
*Özel bir kurumda aile danışmanı
*MEB de Psikolojik Danışman
*Danışmanlık merkezinde psikolojik danışman
*Adalet Sarayında Pedagog
detaylı bilgiye ulaşmak için: http://www.dergipdr.com/pdr/pdrden-diploma-alinca-hangi-meslekleri-yapabilirim.pdr

126,172 görüntülenme

Mezunlar, okullarda, Rehberlik ve araştırma merkezlerinde ve dershanelerde Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışman olarak görevalırlar. Başarı veya uyum sağlama konusunda güçlük çeken öğrencilerle ve aileleriyle görüşürler. Gözlem ya da çeşitli ölçme araçları kullanarak, öğrencilerin çeşitli özelliklerini tanımalarına, ilgi ve yeteneklerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olurlar. Kişilerin sorunlarının kaynağını anlamalarına ve çözüm yolu bulmalarına yardımcı olurlar. Ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara yönelirler. Bunun için bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verirler.

Mezunlar, resmi ve özel okullarda, dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde, çocuk yuvalarında görev alabilmektedirler. İşletmelerin insan kaynakları ve eğitim servislerinde çalışabilecekleri gibi özel rehberlik danışman büroları ya da anaokulu açarak da hizmet verebilirler.

46,818 görüntülenme

okullarda,psikolojik danışmanlıkllarda.RAM larda ,aile danışmanlıklarında ,özel sektör vs birçok yerde çalışabilirler ayrıca yüksek lisans yaptıktan sonra KLİNİK PSİKOLOĞU ünvanı alabilirler

75,571 görüntülenme

Okul rehberlik servislerinde rehber ogretmen olabilir. Rehabilitasyon merkezlerinde calisabilir,mahkemelerde gorev alabilir. Ve akademisyen olabilir

33,083 görüntülenme
Modernitenin merkezinde bulunan bir meslek. Bu yüzden her gün iş imkanları artmaktadır.
Okullarda, RAM'larda özel danışmanlık merkezleri başta olmak üzere. Artık bir çok şirkette PDR'ci bulunmak zorunda.
Yine mahkemelerde, askeriyede çalışma imkanlarımızda var.
30,445 görüntülenme

Psikolojik danışmanların çalışma alanları günümüzde oldukça geniş. Kısaca bu link size istediğiniz tüm bilgileri verecektir. http://www.dergipdr.com/pdr/turkiyede-psikolojik-danismanlarin-calisma-alanlari.pdr

82,238 görüntülenme

Rehber Öğretmen olarak atanması kolaydır. Okulda çalışır diğer öğretmenler gibi tatil yapar. Derslere girmez. Arada sırada seminer vermek için sınıf rehberlikleri yapar. Okul dışındaki iş imkanları da mevcuttur yalnız bu dönemde pek fazla değildir. Adalet bakanlığında pedagog kadrosunda çalışma imkanı olduğunu biliyorum.Bunun dışında aile danışmanlığı gibi konularda uzmanlaşarak özel sektörde ruh sağlığı alanında çalışmalar yapmak mümkündür.

98,541 görüntülenme

rehber öğretmen olursa her işi yapar

19,520 görüntülenme
Sonraki Sayfa »