EĞİTİM TECRÜBELERİ

Acıbadem Üniversitesi

Sağlık Yönetimi Bölümü

2014 - 2018

Öncelikli olarak bölüm tercihi mi, yoksa üniversite tercihi mi yapmalıyım? (547 Cevap)

Bu soru aslında değişken biraz. İstanbul bazında konuşursam eğer Koç, Boğaziçi, Sabancı, Özyeğin ve İTÜ gibi okulları saymazsak tabi ki de bölüm tercihini en ön sıraya koymanızda fayda var. Ama yukarıda saydığım okulları da katarsak önce üniversitesi sonra o üniversite de istediğiniz bölümü tercih edebiliyor musunuz o kısmı ayarlamanız gerek. Çünkü yukarıdaki saydığım okullardan mezun olanların çoğunluğu okulun mezunlar derneğine üye olup yine o okuldan mezun olan öğrencilere mentorlük ve iş imkanları sağlama önceliğini veriyorlar. Her zaman sadece akademik ders içeriklerine bakma doğru olmayabiliyor, tercih yaparken mezun olunca sizi nereye yönlendireceğine ve verimli bir network katacak mı ona da bakmak lazım

Şimdiki aklınızla yeniden tercih yapıyor olsaydınız hangi okulu ve/veya bölümü seçerdiniz? Neden? (406 Cevap)

Aslında dijitale giden iş hayatında şimdiki aklım olsaydı IT ile alakalı bir bölüm okurdum. okulu araştırmadım. ama bilgisayar mühendisi olmayı seçerdim. Çünkü artık bütün işler dijital de yani online olarak aktif. Ama kendi bölümümü bu alanda değerlendirerek ek kurslar ve yüksek lisans programı ile sağlıkta dijitalleşmeye adım atacağım gibi görünüyor.

İstanbul şehrinde öğrenci olmanın artıları nelerdir? (240 Cevap)

Bence kesinlikle İstanbul da üniversite okunmalı. Bunu sadece en iyi üniversiteler İstanbul da diye demiyorum, akademik pencerenin dışında bakarsak staj imkanları ile, şirketlerin meet up buluşmaları ile ve kariyer haftası etkinlikleri açısında yani network edinmek ve kültürlenip kendinize vizyon katmak açısından en ama en iyi şehir İstanbuldur.

Sağlık Yönetimi Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (3 Cevap)

Eski zihniyete göre Sağlık Yönetimi=Hastane Müdürü'ydü. Ama aslında öyle değil Sağlık yönetiminin birçok kolu var. Çünkü 4 yıllık lisans bölümü ve işletme bölümünden farkı çok fazla yok. İşletme öğrencilerinin gördüğü bütün dersleri görüyoruz ve bunların sağlığı harmanlanmış halini olarak işliyoruz. Hastane içerisinde hasta kabul dışında birçok alanda aktif olabilirsiniz insan kaynakları, pazarlama, lojistik, proje ve iş geliştirme, müşteri hizmetleri vb. hatta sadece hastane odaklı değil sigorta şirketlerinde, pharma firmalarında bile faaliyet gösterebilirsiniz. Tabiki de bu sizin kendinizi geliştirmenize da bağlı. Ama sağlık adı geçen bütün firmalar da ve departmanlarda çalışabilirsiniz.

Neden Sağlık Yönetimi Bölümü? (2 Cevap)

Üniversite tercih dönemi zamanında sağlık sektörünün asla bitmeyeceğini ve her zaman hizmet alanında bir kalıcılığı olduğunu düşünerek yazmıştım.