Cevaplar 19

Yükleniyor...

Şunu söylemek zorundayım. Bir yan dalda kendinizi geliştirmediyseniz saf matematik kolayca iş bulabileceğiniz bir bölüm değil. Bu yan dal ne olabilir: bilgisayar, istatistik...
Ben kendi alanımı anlatayım. Bilgisayar mühendisliği yapıyorum. Görüntü işleme alanında çalışıyorum. Görüntü işleme nedir? Elimizde piksellerden oluşan bir görüntü var. Bu görüntüden bilgi çıkarabiliriz; mesela görüntüde hangi objeler var, ya da görüntüyü başka bir görüntüye çevirebiliriz; mesela instagram filtreleri. Bunların dışında kamera ile araç plakası tanıma, yüz tanıma görüntü işlemenin alt başlıklarıdır. Görüntü işleme alanı için iyi bir matematikçi ve iyi bir bilgisayar bilimcisi iseniz çok kıymetlisiniz. Google'a kadar gidersiniz. Ortalama bir matematikçi ve bilgisayar mühendisi iseniz Türkiye'de iyi yerlere gelebilirsiniz. Özetle Türkiye'de matematikçiler kıymetli değil. İyi bir üniversitenin matematiği tutmuyorsa matematik yazmanızı önermem.

30,115 görüntülenme

Şunu Biliyorum ki diger bölumlere göre iş ımkanları kolay sadece gırışımçılık ruhu olsun iş başvurusu yapmak yeterlıdır :)

77,347 görüntülenme

Finans ve yazılım alanına yönelebilirsiniz veya formasyon alıp öğretmenlik yapabilirsiniz veya okulda kalıp yükselebilirsiniz. Matematik bölümünün bazı bölümlere göe oldukça fazla iş imkanı ve yönelinebilicek sektörleri var.

75,620 görüntülenme

Özel ve devlet okullarında Eğitim-Öğretim,
Bilgisayar Bilimleri,
Bankalar,
Maliye
Kriptografi,
Ve Biyomatematik,
gibi alanlarda kendilerini geliştirdikleri taktirde boy gösterebilirler.

40,093 görüntülenme

ögretmenlik
bankalrda calısabilir özel ders veya akademisyenlik

23,149 görüntülenme
44,801 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Matematik bölümünü seçmemin birçok nedeni vardı çünkü çok farklı iş kollarına yöneliyor. Bunlardan birisi Finans’tır. Ben kendi kariyer planımda öncelikle Finans’ı düşündüm. Bankada stajlarım oldu ve ek ders olarak ekonomi dersleri alarak gelişimimi o yönde yapmaya çalıştım. Fakat sonrasında bana çok durağan ve sıkıcı geldi. Bunun dışında bilgisayar olabilir. Alınan derslerle Master yaparak programcılık yapılabilir. Bu tamamen kişinin hayatta ne istediğine karar vermesiyle alakalıdır. Kişiler Pazarlama’ya yönelebilir. Ben ilk mezun olduğumda stajlarımdan sonra bankacı olmak ya da finans alanında çalışmak istemeyip Pazarlama’da olmak istedim. Mezun olduktan sonra bir holdingde Pazarlama departmanına girdim fakat burada rakamlar o kadar azdı ki yaptığımız hiçbir hareketi rakamlarla ölçemiyorduk. Daha sonra iş hayatımı Kategori Yönetimi ve Planlama üzerine kurgulayıp son 6 yılımda Koton’da farklı marka ve gruplarda Planlama Yöneticiliği ve Müdürlüğü yaparakgeçirdim.

45,376 görüntülenme

Çoğu banka ve özel kuruluş analist alıyor. Analistlerin de bazılarını matematikçilerden seçiyorlar. Tübitak, Aselsan, TTnet, Telekom, Hazine Müsteşarlığı, muhtelif bankalar ve farklı arge bölümleri ciddi sayılarda finansal danışman alıyorlar.

57,316 görüntülenme

Formasyon alarak öğretmen olabilirsiniz.Üniversitede öğretim görevlisi olarak kalabilirsiniz.Bankalar da müdür statüsünde görev alabilirsiniz.Matematik profesörü olabilirsiniz.Matematik okuyup iş sıkıntısı çekene rast gelmedim.

32,778 görüntülenme

Merhaba,

Matematik bölümü mezununun iş alanı oldukça geniştir.

1. Akademisyen olabilir,

2. Yazılım ile ilgili seçmeli dersleri alarak Yazılım / IT / Bilgi İşlem alanlarında çalışabilir.

3. Formasyon ile öğretmenlik yapabilir.

4. Finans sektörüne yönelebilir.

3,430 görüntülenme
Sonraki Sayfa »

İlgili Şirketler

Koton
2218 takipçi
Aktif Bank
30 takipçi
Ipsos
899 takipçi