İş Analizi

İş Analizi

20 soruya 20 cevap verildi.

Cevaplar 20

Filtrele:Sırala:

İş Analizi Alan Yöneticisi olarak BSH'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Benim için çok kolay değil aslında. Çünkü proje bazlı çalışmak dinamik bir iş ortamını gerektiriyor. O yüzden rutin bir gün akışı benim için çok mümkün değil. Örnek vermek gerekirse; bazen güne erken başlayıp, Çin’deki bir ekip üyesiyle proje içerisinde kullanacağımız bir proje dokümanı üzerine yaptığımız bir görüşmeyi, canlıya geçecek yeni ülkenin taleplerini ve zaman planını değerlendirdiğimiz başka bir video konferans görüşmesi takip edebiliyor. Veya versiyonun içinde bulunduğumuz evresine istinaden, günümün büyük bir çoğunluğu bazen bana gelen tasarım ve analiz dokümanlarını incelemekle geçerken, günü aramıza katılacak yeni arkadaşları belirlediğimiz iş görüşmeleriyle sonuçlandırabiliyorum. O yüzden çok dinamik bir günüm var. Bu dinamizm beni çok motive ediyor. Çünkü hem çok canlı tuttuğunu düşünüyorum, hem de öğrenme ve gelişme açısından beni çok besliyor.

İş Analisti olarak çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Biraz klasik olacak ama analitik düşünmek önemli. Analitik düşünebiliyor olmanız ve bütün resmi görebiliyor olmanız gerek. Teknik beceriden çok insan ilişkisi önemli. Çünkü çoğu kez teknik taraftan çok, insan ihtiyacını yönetiyor oluyoruz. İhtiyaçları iyi anlayıp, iyi analiz edebiliyor olmalıyız. Ayrıca karşı tarafa bütün teknik detayları çok basit bir şekilde aktarabiliyor, kafa karışıklığı yaratmadan açık ve net konuşabiliyor olmalı.

İş Analizi alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Aslında alışılagelmişin dışında bir organizasyon yapımız var. Matris organizasyon yapısı nedeniyle farklı lokasyonlarda farklı ekiplerimiz var. Ve bu ekiplerde yer alan arkadaşlarımızın aslında bireysel olarak sorumlulukları da çok farklılık gösterebiliyor. Bu durumda iletişimin sağlanması ve her bireyin aynı bilgi seviyesinde tutulabilmesi aslında başlı başına bir zorluk. Bunun nasıl üstesinden gelebiliyoruz? Öncelikle net yetki ve sorumluluk tanımları yapmaya çalışıyoruz ve net bir organizasyon şemamız var aslında. Bunun haricinde önemli sayılacak konularda genellikle mail yoluyla iletişimin haricinde daha çok farklı teknolojilerden faydalanıyoruz. Video konferans görüşmelerini sık kullanıyoruz. Konu eğer önemliyse beraber çok vakit harcamaya, aynı lokasyonda yan yana oturmaya özen gösteriyoruz. Ya da haftalık rutin toplantılarımızla arkadaşlarımızla birbirimizi güncel tutmaya çalışıyoruz. İşin bir diğer zorluğu da aslında seyehat diyebiliriz. Herkes için belki çok can alıcı çekici bir şey olarak görünmeyebilir ama aslında bizim keyif aldığımız ve bir şekilde günlük hayatımıza adapte ettiğimiz bir süreç.

BSH'de İş Analizi ekibinin görevleri nelerdir? (1 Cevap)

Global projemizin hedefi çerçevesinde ülkelerin süreçlerini analiz ederek, tüm ülkelerin kullanacağı yönetim sistemini tasarlamaya çalışıyoruz. Doğal olarak ilk adım ülkelerin süreçlerini anlamaktan ve analiz etmekten geçiyor. Sonrasında da bütün ülkelerin, 40-45 ülkenin, takip edeceği sistemi tasarlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de birçok paydaşla aslında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Şirketin yönetmeliklerini, şirketin hedeflerini, süreç bilgisi olan tecrübeli arkadaşlarımızı işin içerisine katıyoruz. Onlardan aldığımız inputla birlikte süreci tasarlıyoruz ve sonrasında dökümanlarımızı oluşturuyoruz. Aslında uygulama geliştirme yaşam döngüsünün, geliştirme hariç tüm aşamalarında görev alıyoruz. Biraz daha açmak gerekirse; iş süreçlerinin analizi ve ihtiyaçların belirlenmesi, sonrasında gereksinimlerin dökümante edilmesi ve IT ekipleriyle koordinasyonu. Geliştirmenin IT ekibi tarafından yapılmasından sonra test süreci, ve sonrasında kullanıcıların eğitilmesi. Canlıya geçiş, ve canlı sonrası bakım ve destek şeklinde özetleyebiliriz. Keyifli ve kendine özgü zorluklar barındıran güzel bir meslek diyebilirim.

Bilgi Sistemleri İş Analisti olarak Avon'da görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

İş ekipleriyle yazılım ekiplerimiz arasında bir köprü görevi görüyorum. Daha çok dijital ve satış ekipleriyle çalışıyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey aslında satış ve kayıt kanallarınızı daha aktif hale getirmek ve bu konuda da gelen iç taleplere destek vermek. Aslında projenin geliştirilmesinden ben sorumluyum diyebilirim. İş kolundan gelen talebi analiz ediyorum, kendi sistemlerimizde uygun hale getiriyorum, bunu dökümante ediyorum ve yazılım ekiplerimize veriyorum. Sonrasında yazılım ekipleriyle çalışıyorum. Yazılımı nasıl olmalı, hangi altyapı kullanılmalı, nasıl bir sistem çalışmalı gibi analizleri birlikte yapıyoruz. Sonrasında testlerimiz ve canlı geç işlerimiz oluyor.