İş Analizi

12 soruya 12 cevap verildi.

Cevaplar 12

Yükleniyor...
10,008 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İsterseniz daha kolay olması açısından analizi bir kütüphaneye çevirelim. Kütüphanede kitapların hangi sıraya göre durduğunu, hangi yazardan kaç tane kitap olduğunu, kitabın kimin tarafından alındığını ve hangi adreste durduğunu anlama ihtiyacımız varsa, bir analize ihtiyacımız var demektir. Dolayısıyla biz oradaki bütün ihtiyacı anlayıp ileriye dönük olarak sistemin kaç tane kitap alabileceğine bakarız ve orada nasıl bir otomasyon olması gerektiğini hayal ederiz. Hayallerimizin doğru olup olmadığını anlamak için ekran dizaynlarını yaparız ve bunları Word veya Excel gibi farklı formatlarda bir tür fonksiyonel analiz dokümanına dökeriz. Kütüphanenin kapısını hangi kartla açacağınızla, kitabı getirdiğinizde hangi bankoya vereceğinize kadar her bilgiyi bir dokümanda oluştururuz. Öyle bir beklentimiz var ki; konuyu bilen veya bilmeyen herhangi bir arkadaşım o dokümanı okusun, kimseye bir şey sormasın ve bütün yazılımı ve testi gerçekleştirsin. Böylece ürün ortaya çıksın. Dolayısıyla analiz bu. İş Analisti de bütün bunların ortaya çıkabilmesini sağlar ve başından sonuna hiçbir hata olmadan süreci işletir.

6,248 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müşterilerin problemlerine teknolojik yöntemlerle çözümler üretmek ve analitik yaklaşımlarla problem çözmek bizim işimizdir. Baktığımızda bir diğer şapkamız da bu süreç içerisinde taahüt ettiğimiz projelerin, Tofaş iş birimlerine zamanında ve belirlenen maliyetle teslimini kaliteli bir biçimde sağlamaktır. İşin analizini yapmak ve detaylandırmakla ilgili çok tanımlı enternasyonel uluslararası standartlarda normlarımız var. Bu yüzden de işimizi iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Dolayısıyla günlük hayatın teknolojik problemlerini Mühendislik normları ve bazı araçlarla çözmektir diyebiliriz.

1,824 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Projemiz aslında global bir proje. Demek oluyor ki farklı lokasyonlarda farklı ekiplerimiz var. Hap ismini veriyoruz aslında biz bu lokasyonlara. 3 farklı lokasyonumuz var. Çin, Türkiye ve Almanya tarafından yönetilen bir proje. Geçmişe baktığımızda BSH organizasyonu içerisindeki farklı ülkeler kendi kaynaklarını kullanarak farklı yönetim sistemleri geliştirmişler. Bu da merkezden bakıldığında benzer karakteristikleri olan ülkelerin aslında farklı performans göstermelerine sebep olmuş. Ya da bu şekilde algılanmasına sebep olmuş. Bunun sonucunda da detaya inildiğinde, aslında süreçlerin farklılık arz ettiği ve sistemlerin bu süreçlerdeki farklılığa istinaden farklılık arz ettiği sonucuna varılmış. Bunun sonucunda da motivasyon olarak aslında süreçlerin standardize olması ve tek bir yönetim sisteminin kullanılması gibi bir karar verilmiş. O yüzden genel olarak anlamamız gereken, izlememiz gereken yol; ülkelerin süreçlerini, eski servis yönetim sistemlerini anlayarak, farklı ülkelerdeki bilgileri de toplayarak global olarak kullanılmasını sağlayacak bir tek sürecin geliştirmesini yapabilmek. Ve bu süreci dizayn etmek. Bunu yaparken tabi ki aynı zamanda sistemin bize sağladığı bazı kıstaslar var. Sistemin bazı yetenekleri veya yeterlilikleri var. Bunları da IT ekipleriyle yakın diyalog halinde kalarak, bilgi alışverişi yaparak ortak bir ürün çıkarıyoruz aslında.

1,394 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biraz klasik olacak ama analitik düşünmek önemli. Analitik düşünebiliyor olmanız ve bütün resmi görebiliyor olmanız gerek. Teknik beceriden çok insan ilişkisi önemli. Çünkü çoğu kez teknik taraftan çok, insan ihtiyacını yönetiyor oluyoruz. İhtiyaçları iyi anlayıp, iyi analiz edebiliyor olmalıyız. Ayrıca karşı tarafa bütün teknik detayları çok basit bir şekilde aktarabiliyor, kafa karışıklığı yaratmadan açık ve net konuşabiliyor olmalı.

1,259 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Global projemizin hedefi çerçevesinde ülkelerin süreçlerini analiz ederek, tüm ülkelerin kullanacağı yönetim sistemini tasarlamaya çalışıyoruz. Doğal olarak ilk adım ülkelerin süreçlerini anlamaktan ve analiz etmekten geçiyor. Sonrasında da bütün ülkelerin, 40-45 ülkenin, takip edeceği sistemi tasarlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de birçok paydaşla aslında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Şirketin yönetmeliklerini, şirketin hedeflerini, süreç bilgisi olan tecrübeli arkadaşlarımızı işin içerisine katıyoruz. Onlardan aldığımız inputla birlikte süreci tasarlıyoruz ve sonrasında dökümanlarımızı oluşturuyoruz. Aslında uygulama geliştirme yaşam döngüsünün, geliştirme hariç tüm aşamalarında görev alıyoruz. Biraz daha açmak gerekirse; iş süreçlerinin analizi ve ihtiyaçların belirlenmesi, sonrasında gereksinimlerin dökümante edilmesi ve IT ekipleriyle koordinasyonu. Geliştirmenin IT ekibi tarafından yapılmasından sonra test süreci, ve sonrasında kullanıcıların eğitilmesi. Canlıya geçiş, ve canlı sonrası bakım ve destek şeklinde özetleyebiliriz. Keyifli ve kendine özgü zorluklar barındıran güzel bir meslek diyebilirim.