İş Zekası

20 soruya 23 cevap verildi.

Cevaplar 23

Yükleniyor...
7,156 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında iş zekası genel olarak yüksek volümdeki bir veriyi bilgiye dönüştürmek için kullandığımız teorilerin, metedojilerinin tümüdür. Yani aslında bir disiplindir. Şöyle düşünelim; milyonlarca kayıtlık bir veri var önümüzde. Ve buna ilk bakışta birimizin bir şey anlaması mümkün olmayabilir. Hatta imkansız denebilir. Ama iş zekası tool'larıyla, biz veriye sorular soruyoruz ve bu sorular için cevaplar alıyoruz. Bu cevaplarla da yönetimsel kararlar alabiliyoruz. Mesela BSH‘tan örnek vermek gerekirse; biliyorsunuz BSH global bir şirket ve bizim dünya çapında Amerika, Çin, Rusya, Almanya ve Türkiye başta olmak üzere birçok yerde üretim tesislerimiz var. Bu üretim tesislerinde üretim planlamaları yapılıyor. Ve bizim de hedeflerimiz oluyor. Tabi ki bu üretimi gerçekten planlanan zamanda ve miktarda yapabilmiş miyiz soruları ortaya çıkıyor. Ve biz bu soruları iş zekası ile cevaplıyoruz. Böyle bir durumda iş zekasının olmadığını düşünecek olursak her ülkeden farklı farklı insanlar birbirini toplamak için sorumlu olacaklar. Bu veriler toplanacak. Nerede kaç günde raporlanacak? Ve herkes acaba aynı kriterle mi raporlayacak? Ama iş zekası her şeyi konsolide ediyor. Tek bir merkezden, burada bütün raporlarımızı sunabiliyoruz. Çok fazla raporumuz var zaten. BSH iş zekasına oldukça yatırım yapan ve önem veren bir şirket. Ben bunu rekabet avantajı olarak kullanabildiğimizi düşünüyorum.

2,936 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş Zekası ekibi olarak bizim müşterilerimiz BSH’ın çalışanları. Executive seviyede yöneticiler veya sahadaki bir satışçımız olabilir. Onların taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. Bizlere gelen talepler de aslında yeni bir analiz, bir analize eklenecek yeni bir şey veya iş zekasını basit düzeyde kullanan yepyeni bir ülkeye BSH’nın standartlarında yeni bir çözüm üretme gibi ihtiyaçlar üzerinden yürüyor. Yaptığımız da asılında şirketle ilgili birçok yerden aldığımız datayı anlaşılabilir, yorumlanabilir hale getirmek. Yaptığımız işin bilişim tarafı da, bunların herkes tarafından çok kolay, her zaman erişilebilir halde olabilmesi için bilişim destekli global bir çözüm üretmek. Bunlar ne olabilir? Mobil cihazlardan herkesin ulaşabileceği raporlar olabilir, grafiksel çözümler olabilir. Datanın sadece böyle satırlarca, hücrelerce datadan ziyade, özet bir şekilde anlaşılabilmesi ve karar vermenin de bu sayede kolaylaşabileceği çözümlerin olmasını amaçlıyoruz. Mesela bizim yaptığımız çözümlerden satış datasının analiz edildiği bir mobil uygulamamız var. Bu mobil uygulama üzerinden Amerika’daki BSH çalışanı satışçı arkadaşlarımız planlarını ve mevcut satışlarını görebiliyorlar. Anlık gördükleri bu data üzerinden de satışlarını daha iyi yönlendirebiliyorlar. Veya şirketin satışının çok executive derecede incelendiği raporlarımız var. Bunlar gerek Türkiye’nin executive seviyesi olsun veya global merkezimiz olan Münih’teki yöneticiler seviyesinde olsun, onlar da günlük olarak bu datayı inceleyebiliyorlar.

2,039 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş Zekası Analisti olmak için analitik düşünme yeteneği, sabır ve tabi ki birazcık matematiksel zeka önemli. Bence sabır çok çok önemli. Çünkü örneğin bizim içimizde 3 aylık bir stok verisi var. Ve bu stok verisinde 2 miktarlık bir data kayıp. Böyle olduğunda tabi ki kullanıcılarımız “Bu veriyi ben kendi sisteminde görüyorum, neden sizin raporunuzda göremiyorum?” diye soruyor. Bu da raporun güvenilirliğini etkileyen bir şey. Biz o 2 miktarlık farkı bile bulmak zorundayız. Ne yapıyoruz? Bizim bir sürü sistemimiz var. Source system dediğimiz kaynak sistemlere gidip, araştırmalar yapmaya başlıyoruz. Bu araştırma kişinin belki 3 saatini alabilir, belki 1 gününü alabilir. Yani verinin ne kadar fazla saklandığına bağlı olarak zaman süreci değişebilir. Tabi ki kişinin ne kadar analitik düşünme yeteneği olduğuna göre de değişebilir. Dolayısıyla ben diyorum ki, analitik düşünme yeteneği ve sabır bu işte kesinlikle şart.

1,818 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok önemli veriler üzerinde çalışıyoruz. Ve güvenilir olarak bunu raporlamak zorundayız. Güvenilir olarak raporlamadığımızda çok büyük bir risk var demektir. Dolayısıyla kişi dikkatli olmalı. Yani kişiden kaynaklı bir hatadan dolayı raporumuzda yanlış sonuç elde etmemeliyiz. Bu da yani çok dikkatli olmak da zor olabilir. Bizim veri yükleme zamanlarımız olabiliyor. Bazı verilerimizi günlük, bazılarını saatlik, bazılarını haftalık, aylık olarak yüklüyoruz. Veri yükleme dönemimiz geceye denk gelebilir. Tabi ki kalkıp veri yükleme chain’i dediğimiz zincir modelleme birimini takip etmek zorundayız. Verimiz zamanında yüklenmiş mi? Kullanıcımıza zamanında bu raporu sunabiliyor muyuz? Bunlar zor yanları olabilir. Ama bence bu zor yanları en başta. Çünkü alışma sürecinde insan zor yanlarını fark edebiliyor. Ama alıştıktan sonra bu işin zor yanları sorulduğunda bir süre oturup düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü alışmış ve benimsemiş oluyorsunuz. Öyle çok içselleşiyor ki, “bu işin gerektirdiği o” diyebiliyorsunuz. Ve o kadar çok artısı var ki “zor yanları umurumda değil” deyip devam ediyorsunuz. Bence İş Zekası Analistliği’nin tabi ki zor yanları var ama artı yanları daha güzel. Sonucu görmek ve bu sonucun birden fazla birimi etkilediğini hatta çok fazla ülkeyi etkilediğini görmek çok güzel bir şey.

1,762 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BI’da 4 tane ana alana ayrılmış durumdayız. Özetle şöyle söyleyeyim; satış datasının incelenmesi, fabrikayla ilgili dataların incelenmesi, müşteri tarafı ve finansal taraf. Ekip arkadaşlarımız sorumlu seviyesinde işe başlıyorlar. Daha sonrasında elde ettikleri tecrübeye göre bir kariyer kararı oluyor diyebiliriz. Uzman ünvanı veya Alan Yöneticisi ünvanı alabilirler. Alan Yöneticisi olarak biraz daha ekibin yönetilmesi, motivasyonu, kapasite ve task yönetimi gibi sorumluluklara sahip olmakla beraber; Uzman olan arkadaşlarımız da aynı seviyede ama daha çok teknik olanakları daha güçlü, teknik bilgisi daha güçlü olan arkadaşlardan oluşuyorlar. Hiyerarşik sayarsam aslında Sorumlu, Uzman, Alan Yöneticisi ve Müdür gibi bir yapılanmamız var. Ayrıca stajyer arkadaşlar alıyoruz. Proje stajyeri arkadaşlar aldık. Bundan önce de proje stajyeri olarak başlayıp, şu an sorumlu olarak güzel çalışmalar yapan arkadaşlarımız var.