Cevaplar 13

Sırala:

İnsan Kaynakları alanında çalışmayı düşünüyorsanız her şeyden önce insanı sevin çünkü bu işin özü bu. Eğer insanları sevmiyorsanız yaptığınız işten çok fazla keyif almazsınız. Bizim işimizin en keyifli tarafı, insanların hayatlarına pozitif anlamda dokunma fırsatınızın olmasıdır. Bunu yapabilmeniz için kendinizi sürekli öğrenmeye ve geliştirmeye adamalısınız. Çok değişik kitaplar okuyup dünyayı takip etmelisiniz. Etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olmalısınız. Bunun ötesinde kendinizle ilgili çok güçlü bir kişisel farkındalığınız olmalı ve kendinizi kişisel gelişiminize adamalısınız. Ancak bu şekilde bu işten keyif alırsınız ve çok iyi bir şekilde ilerlersiniz.

Yabancı dil her alanda son derece önemli. İngilizceyi çok iyi bilmeniz sizin önünüzü açacaktır. Esnek ve açık olmanızı, geribildirimler alabilecek kadar incinmeye açık olmanızı tavsiye ederim çünkü biz kendimizi ne kadar kapatırsak, kendimizi ne kadar güçlü göstermeye çalışırsak, o kadar etrafımızda bir duvar öreriz ve bize yardım etmek isteyen insanları duymadan olduğumuz yerde kalırız. Bu yüzden açık olmanızı ve dinlemenizi öneriyorum. Etkin dinlemek bence bir insan kaynakları çalışanının öğrenmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesidir. Karşı tarafı gerçekten anlamaya çalışarak, onun ne söylediğini veya ne söylemek istediğini duymaya çalışarak dinlemek bence olmazsa olmazlardandır çünkü karşı tarafı anlamazsanız, sürekli kendinizi anlatmaya çalışırsanız çok da başarılı bir insan kaynakları çalışanı olamazsınız.


İnsan Kaynakları alanında çıkan çeşitli yayınları takip etmelerini ve bu yeniliklerden haberdar olmalarını öneririm. Bunun dışında İnsan Kaynakları’nın farklı alanlarında staj yaparak hangi alanın kendilerine daha yakın olduğunu görebilirler ve kariyerlerini ona göre yönlendirebilirler.

İnsan Kaynakları’nın altında çok fazla kırılım ve çalışılabilecek çok fazla alan var. Eğitim, Organizasyon, İşe Alım, Kariyer, Performans, Ücreti gibi alanlar mevcut. Burgan Bank’ta her ne kadar generalist bir yapıda olsak da, farklı şirketlerde farklı yapılar olabiliyor. Bu yüzden mutlaka üniversite okurken staj yapmalarını ve bu farklı bölümleri deneyimlemelerini öneriyorum. Böylelikle ne istediklerini çok daha iyi anlayabilirler.

Öncelikle mutlaka bir yerde bu alanda staj yapsınlar. Böylece hem İnsan Kaynakları’nın farklı alanlarını görme imkanları olur, hem de gerçekten hangi alanda çalışmak istediklerini az çok netleştirmiş olurlar. Çünkü işe alım, farklı yetkinlikler gerektiriyor. Ücretlendirme farklı yetkinlikler, beklentiler gerektiriyor. Öncelikle buna karar verebilecekleri bir deneyim edinmeleri çok önemli. Sonrasında ise gitmek istedikleri alan ile ilgili kendilerini geliştirmeleri gerektiriyor. İşe alımsa eğer, özellikle işe alım yapan danışmanlık firmalarından başlayabilirler. Çünkü danışmanlık firmaları özellikle yeni mezun işe alımları yapabiliyorlar. İnsan Kaynakları’nın farklı alanları ile ilgili çalışmayı düşünüyorlarsa bunla ilgili de özellikle hem global firmaların hem Türk firmalarının yeni mezun programları içerisinde yer almalarını kendilerine tavsiye ederim. Genelde bu tip programlar farklı farklı eğitimlerle geliştiriciliği anlamında çok üst düzeyde oluyorlar. Bunlarda sadece İnsan Kaynakları alanında değil, aslında topyekün şirketin gitmiş olduğu alan ile ilgili, içinde bulunmuş olduğu sektörle ilgili veya farklı sosyal yetkinliklerle ilgili eğitim alma imkanına sahip oluyorlar. Bunları mutlaka değerlendirsinler. Oralardan İnsan Kaynakları alanına geçiş yapma imkanı da çok daha fazla olabilir.
İnsan Kaynakları her gün gelişen çok dinamik bir alandır. Bu alanda işimiz insan olduğu için ve iletişimle yürüdüğü için en önemli konunun insan arası ilişkiler olduğunu düşünüyorum. Özellikle üniversite öğrencilerinin yürüttükleri bir takım projelerle, sosyal kulüplerle veya okul dışındaki kulüplerle daha da ilerletebileceği kanısındayım. Bunun için de İnsan Kaynakları trendlerini takip edebilmek çok önemli. Bunu hem konferanslarla hem de online konuşmaları dinleyerek gerçekleştirebilirler. Belirttiğim gibi, dinamik olmak çok önemli çünkü bu durum herkese yansıyor. Aslında şirketi temsil eden sahada çalışan ekipler dışında, onlarla ilk temasta bulunan ve son kez gördükleri kişiler genelde İnsan Kaynakları'nda çalışan uzmanlar oluyor. Dolayısıyla bu anlamda güçlü bir izlenim bırakabilmek de önemli. Bunun yanı sıra İnsan Kaynakları çok geniş bir alan ve pek çok farklı departmanla da iç içeler. Dolayısıyla her departmanla birlikte iletişim halinde olabilmek ve koordineli çalışabilmek bu anlamda oldukça önemli.
Öncelikle öğrencilere akademik kariyer dönemleri boyunca oldukça fazla staj yapmalarını öneririm. Mümkünse en geç 3. sınıftan başlayarak farklı alanlarda mutlaka staj yapsınlar. Böylece kendilerini hangi alanda daha iyi hissediyorlarsa, yetkinlikleri hangi alana daha yatkınsa bunu keşfetmiş olurlar. İnsan Kaynakları özeline bakacak olursak; bu alanda çalışmak isteyen öğrencilerin mutlaka proje yönetimi alanında, iletişim, sunum teknikler ve ikna kabiliyeti konusunda kendi yetkinliklerini geliştirmiş olmaları gereklidir. Colgate özeline dönersek; akıcı bir İngilizce ve bu dili iyi yazmak çok önemli. Çünkü sürekli ekspatlarla çalışıyoruz ve global bir takım çalışması var. Dünyada 196 adet ülke var ve bu ülkelerle beraber birçok proje yapılıyor. Bu nedenle akıcı bir İngilizceye sahip olmaları bizim için çok önemli bir kriterdir.
İnsan Kaynakları’nda kariyer yapmak isteyen arkadaşlara bu alanı çok iyi araştırmalarını öneriyorum çünkü hala iş görüşmelerinde neden bu alanı tercih ettiklerini sorduğumuzda, insan ilişkilerinin çok iyi olduğuyla ilgili bir cevap alabiliyoruz. İnsan Kaynakları günümüzde oldukça stratejik bir departman ve organizasyona ciddi etkileri var. Bu alanı neden istediğini bilen kişilerin kariyerinde başarılı olma olasılığını daha yüksek görüyorum ve mutlaka bir staj yapmalarını öneriyorum.

Bence İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen birinin insanla iletişim kurmaya hevesli olması gerekiyor. Bu anlamda dışarıda gezerken bile yabancı biriyle tanışmaktan çekinmeyen birisi olması lazım. “Bir dil bir insan” cümlesi, “bir insan bir hayat” şeklinde de yorumlanabilir ve onlardan kazanabileceğimiz deneyimler olabilir. Bu anlamda da İnsan Kaynakları alanında çalışacak kişilerin olabildiğince insan birikimi yapması, onlara avantaj sağlayacaktır diye düşünüyorum.

İlgili Konular

Yetenek Yönetimi

11 soru, 11 cevap.

Ücret ve Yan Haklar

8 soru, 8 cevap.

İşe Alım

121 soru, 144 cevap.

Kadro ve Verimlilik

3 soru, 3 cevap.

Seçme ve Yerleştirme

4 soru, 4 cevap.

Hepsini Göster (6)
İşveren Markası

20 soru, 24 cevap.

İlgili Şirketler

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Hepsini Göster (45)
Pfizer

117 soru, 302 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Arçelik

123 soru, 207 cevap.

Dinamo Consulting

17 soru, 28 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

ING

53 soru, 74 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

People Make the Brand

13 soru, 11 cevap.

Softtech

56 soru, 112 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

PepsiCo

113 soru, 224 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 129 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

Anbean

24 soru, 24 cevap.

Ak Gıda

77 soru, 118 cevap.

DenizBank

151 soru, 324 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Unilever

100 soru, 184 cevap.

Kron

5 soru, 5 cevap.