Cevaplar 13

Yükleniyor...
1,968 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle gerçekten bunu yapmak isteyip istemediğinden emin olması gerekiyor. Eğer stajlarında buna odaklanırsa ve bunu istediğinden emin olursa güzel bir başlangıç olur. Globalde ve hızlı tüketim sektörüne dijital de geldiği zaman pek çok şey değişiyor. Bunun İnsan Kaynakları’na yansıması, dijitalin etkin bir şekilde kullanılması ve proseslere yansıması, değer katmayan işlerin gözden geçirilerek değer katan işlerin yer alması olmazsa olmazdır. Bunun dışında kişinin çok iyi bir dinleyici olması, satır aralarını iyi okuması, bunları sentezleyip doğru yerde doğru yönlendirmeleri yapabilmesi çok kritik.

529 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları alanında çıkan çeşitli yayınları takip etmelerini ve bu yeniliklerden haberdar olmalarını öneririm. Bunun dışında İnsan Kaynakları’nın farklı alanlarında staj yaparak hangi alanın kendilerine daha yakın olduğunu görebilirler ve kariyerlerini ona göre yönlendirebilirler.

458 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları’nın altında çok fazla kırılım ve çalışılabilecek çok fazla alan var. Eğitim, Organizasyon, İşe Alım, Kariyer, Performans, Ücreti gibi alanlar mevcut. Burgan Bank’ta her ne kadar generalist bir yapıda olsak da, farklı şirketlerde farklı yapılar olabiliyor. Bu yüzden mutlaka üniversite okurken staj yapmalarını ve bu farklı bölümleri deneyimlemelerini öneriyorum. Böylelikle ne istediklerini çok daha iyi anlayabilirler.

668 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları alanında çalışmayı düşünüyorsanız her şeyden önce insanı sevin çünkü bu işin özü bu. Eğer insanları sevmiyorsanız yaptığınız işten çok fazla keyif almazsınız. Bizim işimizin en keyifli tarafı, insanların hayatlarına pozitif anlamda dokunma fırsatınızın olmasıdır. Bunu yapabilmeniz için kendinizi sürekli öğrenmeye ve geliştirmeye adamalısınız. Çok değişik kitaplar okuyup dünyayı takip etmelisiniz. Etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olmalısınız. Bunun ötesinde kendinizle ilgili çok güçlü bir kişisel farkındalığınız olmalı ve kendinizi kişisel gelişiminize adamalısınız. Ancak bu şekilde bu işten keyif alırsınız ve çok iyi bir şekilde ilerlersiniz.

Yabancı dil her alanda son derece önemli. İngilizceyi çok iyi bilmeniz sizin önünüzü açacaktır. Esnek ve açık olmanızı, geribildirimler alabilecek kadar incinmeye açık olmanızı tavsiye ederim çünkü biz kendimizi ne kadar kapatırsak, kendimizi ne kadar güçlü göstermeye çalışırsak, o kadar etrafımızda bir duvar öreriz ve bize yardım etmek isteyen insanları duymadan olduğumuz yerde kalırız. Bu yüzden açık olmanızı ve dinlemenizi öneriyorum. Etkin dinlemek bence bir insan kaynakları çalışanının öğrenmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesidir. Karşı tarafı gerçekten anlamaya çalışarak, onun ne söylediğini veya ne söylemek istediğini duymaya çalışarak dinlemek bence olmazsa olmazlardandır çünkü karşı tarafı anlamazsanız, sürekli kendinizi anlatmaya çalışırsanız çok da başarılı bir insan kaynakları çalışanı olamazsınız.


5,430 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle mutlaka bir yerde bu alanda staj yapsınlar. Böylece hem İnsan Kaynakları’nın farklı alanlarını görme imkanları olur, hem de gerçekten hangi alanda çalışmak istediklerini az çok netleştirmiş olurlar. Çünkü işe alım, farklı yetkinlikler gerektiriyor. Ücretlendirme farklı yetkinlikler, beklentiler gerektiriyor. Öncelikle buna karar verebilecekleri bir deneyim edinmeleri çok önemli. Sonrasında ise gitmek istedikleri alan ile ilgili kendilerini geliştirmeleri gerektiriyor. İşe alımsa eğer, özellikle işe alım yapan danışmanlık firmalarından başlayabilirler. Çünkü danışmanlık firmaları özellikle yeni mezun işe alımları yapabiliyorlar. İnsan Kaynakları’nın farklı alanları ile ilgili çalışmayı düşünüyorlarsa bunla ilgili de özellikle hem global firmaların hem Türk firmalarının yeni mezun programları içerisinde yer almalarını kendilerine tavsiye ederim. Genelde bu tip programlar farklı farklı eğitimlerle geliştiriciliği anlamında çok üst düzeyde oluyorlar. Bunlarda sadece İnsan Kaynakları alanında değil, aslında topyekün şirketin gitmiş olduğu alan ile ilgili, içinde bulunmuş olduğu sektörle ilgili veya farklı sosyal yetkinliklerle ilgili eğitim alma imkanına sahip oluyorlar. Bunları mutlaka değerlendirsinler. Oralardan İnsan Kaynakları alanına geçiş yapma imkanı da çok daha fazla olabilir.

385 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bence İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen birinin insanla iletişim kurmaya hevesli olması gerekiyor. Bu anlamda dışarıda gezerken bile yabancı biriyle tanışmaktan çekinmeyen birisi olması lazım. “Bir dil bir insan” cümlesi, “bir insan bir hayat” şeklinde de yorumlanabilir ve onlardan kazanabileceğimiz deneyimler olabilir. Bu anlamda da İnsan Kaynakları alanında çalışacak kişilerin olabildiğince insan birikimi yapması, onlara avantaj sağlayacaktır diye düşünüyorum.

230 görüntülenme
·
Transkripti Göster

One, is to define what is it that they want and two to understand more about the HR function and that is why internships are extremely important. You should not just wait till your last year of studies in order to do your internship, you can do your internship from your second year, third year that will give you a better understanding. Another advice that I would give them is when they are doing their internships, to take advantage really of the time and the opportunity that this organization is giving to them and in order to not just do the job that they are there to do or the project complete the project but to interact with people and understand what is it that they do. Lastly for anyone who would like to start to create an HR, my personal advice, start by the recruitment function in an HR world. I think this is the best the gateway in order to understand the HR function but also to understand the business partnership because when you start matching the role and the person the right talent then you are on the right track.

763 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları’nda kariyer yapmak isteyen arkadaşlara bu alanı çok iyi araştırmalarını öneriyorum çünkü hala iş görüşmelerinde neden bu alanı tercih ettiklerini sorduğumuzda, insan ilişkilerinin çok iyi olduğuyla ilgili bir cevap alabiliyoruz. İnsan Kaynakları günümüzde oldukça stratejik bir departman ve organizasyona ciddi etkileri var. Bu alanı neden istediğini bilen kişilerin kariyerinde başarılı olma olasılığını daha yüksek görüyorum ve mutlaka bir staj yapmalarını öneriyorum.

4,070 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları her gün gelişen çok dinamik bir alandır. Bu alanda işimiz insan olduğu için ve iletişimle yürüdüğü için en önemli konunun insan arası ilişkiler olduğunu düşünüyorum. Özellikle üniversite öğrencilerinin yürüttükleri bir takım projelerle, sosyal kulüplerle veya okul dışındaki kulüplerle daha da ilerletebileceği kanısındayım. Bunun için de İnsan Kaynakları trendlerini takip edebilmek çok önemli. Bunu hem konferanslarla hem de online konuşmaları dinleyerek gerçekleştirebilirler. Belirttiğim gibi, dinamik olmak çok önemli çünkü bu durum herkese yansıyor. Aslında şirketi temsil eden sahada çalışan ekipler dışında, onlarla ilk temasta bulunan ve son kez gördükleri kişiler genelde İnsan Kaynakları'nda çalışan uzmanlar oluyor. Dolayısıyla bu anlamda güçlü bir izlenim bırakabilmek de önemli. Bunun yanı sıra İnsan Kaynakları çok geniş bir alan ve pek çok farklı departmanla da iç içeler. Dolayısıyla her departmanla birlikte iletişim halinde olabilmek ve koordineli çalışabilmek bu anlamda oldukça önemli.

Sonraki Sayfa »