İç İletişim

12 soruya 12 cevap verildi.

Cevaplar 12

Yükleniyor...
1,053 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları Departmanı içerisinde yer alan bir bölüm ama şu anda daha çok kurumsal şirketlerde var. Normalde İnsan Kaynakları’nın fonksiyonlarından bir tanesi ama şirketler İşe Alım, Eğitim, Ücretlendirme, Yan Haklar gibi birimleri bulunduruyor. Çalışan Deneyimi ve İç İletişim Uzmanı’nın yer aldığı bölüm de şirketin işveren markasını kuvvetlendirmek istediği zaman ortaya çıkıyor ve şirketin işveren markası algısını güçlendirmek için çalışıyor. Mevcut çalışanın ve potansiyel adayların bu şirketi tercih etmesi için gerekli olan bütün adımları iyileştirmek, geliştirmek ve mükemmel bir çalışan deneyimi yaratmak için çalışıyor.

650 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kısacası dijital tabanlı yaptığımız iletişim mecralarıdır. Türk Telekom için ise dijital mecralar üzerinden entegre iş yapmamızı sağlayan medyalardır. Dijital Pazarlama’dan tek farkımız; dışarıdaki müşterilere değil, iç çalışanlara yönelik çalışmalar yapmamızdır. Biz segment bazlı iletişim yapıyoruz. Bunun için de Intranet ve Intranet’teki uygulamaları, e-dergiyi, dijital sayaçları, masaüstü uygulamaları ve smsleri aktif bir şekilde kullanıyoruz.

 

515 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları Departmanı, bütün departmanlarla ilişkide olan tek departmandır. Çalışanın iş gücünü yöneten, gelişmesini sağlayan, destekleyen bir destek departmanıdır. Böyle olunca siz bir şekilde şirket yönetiminin yansıması oluyorsunuz çünkü şirketin kültürü, değerleri ve hedefleri doğrultusunda bir İnsan Kaynakları yönetimi belirliyorsunuz. İç iletişim de çalışana hitap etmeniz gerektiği noktada devreye giriyor. Bu dili hangi tonda belirliyorsanız, çalışan da şirketi öyle algılıyor. Bu yüzden iç iletişim çok önemli ama çalışan deneyimini de destekleyen bir şey.

483 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İç iletişim faaliyetlerinde şirketteki çalışan arkadaşlardan da geribildirim alıyoruz. Artık onları tanıdığımız için ne gibi şeylerden zevk aldıklarınıbiliyoruz. Bu yüzden onları daha motive edecek, birlikte bir takım olarak çalışmaya yönlendirebilecek şeyleri veya bir katkıda bulunup işi alabilecekleri aktiviteler yapmaya çalışıyoruz.

208 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türk Telekom'da Intranet'imiz 8 yaşında. Marka yenileme döneminde üç firmanın Intranet’lerinin en iyi ve yararlı özelliklerini bir araya getirip bir çalışma yaptık ve insanların daha sosyal bir şekilde erişebilecekleri uygulamalar geliştirdik. Odak gruplarıyla çalıştık ve neyi nasıl daha iyi yapabileceğimizi belirleyerek 1 buçuk yıl önce Intranet’imizi yeniledik. Intranet’imizde birimlerin kendi aralarında dosya paylaşabileceği, proje yönetebileceği, özellikle teknoloji birimlerinin çok sık kullandığı takım odaları ve kapalı devre bir web televizyonu mevcut. Buradan dilediğimizde Tivibu altyapısıyla canlı yayınlar yaparak tüm çalışanlarımıza aynı anda erişebiliyoruz.

Bunun dışında çok kullanılan bölümlerden bir tanesi ikinci el kısmı. Çalışanlar burada istedikleri her şeyi alıp satıp kiralayabiliyorlar. Yine etkileşimin yüksek olduğu blog uygulamamız var ve burada yarışmalar düzenliyoruz. Aynı hobiye sahip insanlar buralarda buluşup belli bir konu üzerinde tartışabiliyorlar. Bunun dışında kan gönüllülüğü uygulamamız var. Çalışanların kan ihtiyaçları olduğu zaman 1150’den fazla kan gönüllümüz ihtiyacı olan çalışma arkadaşlarımıza yardımcı olabiliyorlar. Bu rakam her geçen gün artıyor.