Fabrikada çalışmak ile ofiste çalışmak arasında nasıl farklar var? (1 Cevap)

Fabrikanın dinamikleri ve şartları günlük olarak değişebiliyor. Örneğin; fabrikadayken fabrikatör telefon edip sorun olduğunu söylediğinde acil bir şekilde oraya müdahale olmanız gerekebiliyor. Ayrıca bizim fabrikalarımızda yaklaşık 200 kişilik bir ekip var. Dolayısıyla buradaki ön cephenin motivasyonu ve işe odaklanmanın sağlanması çok daha önemli fakat genel merkezde sadece işi takip edip daha çok insanlarla mutabakat sağlamaya çalışıyorsunuz. Birinde daha çok sistem ve iş yönetimi, diğerinde de insan yönetimi var.

BAT Samsun Fabrikası Tedarik Zinciri ekibinin hedeflerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

BAT Samsun Fabrikası, ihracat liderliği olan ve sürekli büyüyen bir fabrika. Dolayısıyla tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını zamanında ve doğru bir şekilde karşılayıp onların memnuniyetini sağlamak önceliğimizdir. Bunu yaparken de tüm Tedarik Zinciri operasyonlarında optimizasyon sağlama, stok yönetimi, nakit ve maliyet yönetimi, yeni ürünlerin vaktinde ve doğru bir şekilde yapılması gibi konular en önemli önceliklerimiz arasındadır.

Philip Morris / Sabancı Fabrikasındaki çalışma ortamını anlatır mısınız? (2 Cevap)

Türkiye’de bulunan fabrikalar arasında gerçekten yüksek standartlara sahip olduğunu söyleyebilirim. Hem teknoloji hem de çalışan insanların donanımı anlamında kaliteli bir iş ortamı var. Teknolojiyi çok iyi kullanıyoruz, telekonferans ve videokonferanslar yapıyoruz. Uzaktan çalışma şansına ve esnek çalışma saatlerine sahibiz. Ayrıca hiyerarşinin çok az olduğu, her kademenin rahatlıkla iletişim kurabildiği ve işle ilgili fikirlerini çekinmeden ifade edebildiği bir çalışma ortamı var. Yöneticimizle konuşup tartışmak istediğimiz bir konu varsa çekinmeden gidip konuşabiliyoruz.

BAT Experience Proje Stajyeri olarak BAT Samsun Fabrikasındaki çalışma ortamını anlatır mısınız? (2 Cevap)

BAT Journey’e internetteki kariyer sayfalarını gezerken denk geldim. Başvurduktan sonra bir günlüğüne Samsun’u ve Samsun fabrikayı ziyaret etmek üzere davet edildik ve güne kahvaltıyla başladık. Kahvaltıda bize Liderlik Ekibi de eşlik etti ve gün boyunca bizimle vakit geçirdiler. Bu etkinliğin belki de en önemli yanı etkinlik süresince Liderlik Ekibiyle ve diğer katılımcılarla birlikte yaptığımız networking imkanıydı. Günün devamında BAT Samsun fabrikasını daha yakından tanıyabileceğimiz bazı vaka çalışmaları, oyunlar ve etkinlikler düzenlendi. Bu süreçte bize BAT’deki iş imkanlarından bahsedildi ve şirket kültürünü görüp fabrika alanını gezmiş olduk. Günün sonunda da Atakumsahiline gittik ve gün batımında kahve içerek Samsunlu birinin günü nasıl noktaladığını gördük.

Fabrikada çalışmak nasıl bir deneyim? Fabrikada çalışmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Fabrikada çalışmak çok güzel bir deneyim çünkü ofiste masa başında sürekli bilgisayara bakmanın yanı sıra, aşağıda yaşayan, dinamikleri çok yoğun ve aktif olan, hiçbir zaman sabit ve stabil olmayan bir üretim ortamı var. Bu yüzden devamlı yeni bir gündem ortaya çıkıyor. Aşağı inmeniz, koşturmanız, bir yerlere gidip konuşmanız gerekiyor ve bu bence çok keyifli bir deneyim. Bunun dışında fikirlerinizi ve projelerinizi uygulama fırsatınız oluyor. Ürün A şeklinde çıkıyorsa, siz bir proje yaptıktan sonra B şeklinde çıktığını görüyorsunuz. Bu yüzden fiziksel olarak emeğinizin karşılığını görebilmeniz bence çok kıymetli. Ben fabrika ortamında çalışmayı düşünen herkesin stajlarını buna göre değerlendirmesini öneririm çünkü her karakter buna uygun olmayabilir veya bu ortamda çalışmaktan keyif almayabilir. Bu yüzden stajlar bunun için çok önemli diye düşünüyorum.

Fabrikada çalışmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Fabrikada çalışmak için gerçekten iyi çalışmanız, gününüzü iyi planlamanız, zamanı kaybetmemeniz ve dinamik olmanız gerekiyor. Çalışmak zor olsa da fabrikadaki iş tatmini bir o kadar yüksek çünkü burada yaptığınız şeylerin sonucunu çok hızlı görebiliyorsunuz. İnsanlara dokunabiliyorsunuz ve süreçleri başından sonuna kadar takip ederek geliştirebiliyorsunuz. Bu da size çok büyük bir iş tatmini sağlıyor.

Siemens Kariyer Şenliği'nin kariyer günlerinden veya şirket/fabrika ziyaretlerinden farkı nedir? (1 Cevap)

Standart bir kariyer gününden en temel farklı sadece resmi bir sunuma bağlı kalmaması, daha formalden uzak, çimenlerin üzerinde keyifli neşeli, etkinliklerle dolu olması, bir şeyler yer içerken samimi bir şekilde Siemens hakkında çok kapsayıcı ve öğretici bilgilerin paylaşılması, aynı günde CEO'dan bursiyerlere çok farklı seviyede çalışanların ağzından Siemens'in tanıtılması sağlanıyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (8)