Fabrika

Fabrika

40 soruya 51 cevap verildi.

Cevaplar 51

Filtrele:Sırala:

Fabrikada çalışmak nasıl bir deneyim? Fabrikada çalışmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Fabrikada çalışmak çok güzel bir deneyim çünkü ofiste masa başında sürekli bilgisayara bakmanın yanı sıra, aşağıda yaşayan, dinamikleri çok yoğun ve aktif olan, hiçbir zaman sabit ve stabil olmayan bir üretim ortamı var. Bu yüzden devamlı yeni bir gündem ortaya çıkıyor. Aşağı inmeniz, koşturmanız, bir yerlere gidip konuşmanız gerekiyor ve bu bence çok keyifli bir deneyim.

Bunun dışında fikirlerinizi ve projelerinizi uygulama fırsatınız oluyor. Ürün A şeklinde çıkıyorsa, siz bir proje yaptıktan sonra B şeklinde çıktığını görüyorsunuz. Bu yüzden fiziksel olarak emeğinizin karşılığını görebilmeniz bence çok kıymetli. Ben fabrika ortamında çalışmayı düşünen herkesin stajlarını buna göre değerlendirmesini öneririm çünkü her karakter buna uygun olmayabilir veya bu ortamda çalışmaktan keyif almayabilir. Bu yüzden stajlar bunun için çok önemli diye düşünüyorum.

Bir görme engelli olarak BAT Samsun Fabrika'sında staj yapmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Ben görme engelli bir birey olarak BAT bünyesinde Samsun’da çalışmak istedim çünkü kendimi kanıtlamak istedim. Alıştığım ortamın dışına çıkabileceğimi, bana çizilen sınırları aşabileceğimi ve farklı birşehirde tek başıma yaşayabileceğimi kanıtlamak istedim. Daha sonra BAT’ye gittim ve o fabrikanın bana bundan çok daha fazlasını vaat ettiğini gördüm.

İlk olarak sadece benim sorumluluğumda olan projeler vardı, hala da var. Bunlar gerçekten keyifle çalıştığım, sorumluluk almaktan büyük keyif aldığım projelerdi. BAT kültüründe hep sorumluluğun insanı özgürleştireceği vurgulanır. Dolayısıyla o sorumluluğun verdiği özgürlükle projeyi yöneten bir stajyer olmak çok motive ediyor.

Fabrikada bir görme engelli olmaksa beklediğimden çok daha olumlu ilerliyor çünkü BAT iş güvenliği ve sağlığı açısından standartlarını oturtmuş bir kuruluş olduğu için fabrikaya girdiğiniz anda ilkolarak iş güvenliği ve sağlığı eğitimi almanız gerekiyor. Bu yüzden fabrika ortamında şartlar oluşturuldu ve ben üretim alanını dahi gezdim.

Bir stajyer olarak birkaç projenin sorumluluğunu almak, o projeleri bitirmek, bir şeyler ürettiğimi ve geride bir şeyler bırakacağımı bilmek gerçekten çok motive edici bir şey. Bu yüzden gerçek bir staj deneyimi olduğunu, hatta iş deneyimi olduğunu bile söyleyebilirim. BAT’nin bana gerçekten yatırım yaptığını ve beni önemsediğini düşünüyorum.

Gövde Üretim Yöneticisi olarak TOFAŞ'ta fabrika içerisinde bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

08:30 - 18:30 arası çalışıyoruz. Üretim Yöneticileri olarak bizler, biraz daha erken gelmeye çalışıyoruz fabrikaya. Sabah geldiğimde direkt olarak atölyeye çıkıyorum. Kısa bir atölye turu attıktan sonra yerime gidip günü planlıyorum. Toplantılar yaparak üretim gidişatı gibi durumları kontrol ediyorum. Ayrıca Tofaş olarak sabah işe geldiğimizde çalışma ekibimize selam vermek en önemli değerlerimizden biridir. Ardından bir önceki günün kalite problemleri, verimlilik problemleri varsa iş güvenliği problemleri gibi durumları değerlendiriyoruz. Sonrasında rutin toplantılarımız başlıyor ve rutin toplantılarımızda kalite problemlerini konuştuğumuz günler oluyor. Üretim programlarında bir değişiklik veya ilave bir kaynak ihtiyacımız varsa bunları değerlendirip ileriye dönük planlamalar yapıyoruz.