Cevaplar 12

Yükleniyor...
4,972 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Geçmişte mezun olacağım zamanlar arkadaşlarıma hep ne iş yapacağımızı soruyordum çünkü çok fazla soru işareti vardı. Ne yapacağını bilmemek insanları korkutuyor. Ben bu anlamda Bilgisayar Mühendislerini mezun olan ama bir konuda uzman olmayan insanlar olarak tanımlıyorum. Aslında Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olanlar yazılımın, hardware’in, teknolojinin, bilgisayarla ilgili konuların nasıl yapıldığını bilirler ama bunları hangi alanda kullanacaklarını bilmezler. Bu yüzden ben Bilgisayar Mühendislerini ana dalı belli olmayan mühendisler olarak tanımlıyorum çünkü Bilgisayar Mühendisliği mezun olduktan sonra başlıyor.

Artık sağlık sektöründen inşaat sektörüne kadar birçok sektörde bilgisayar kullanılıyor. Bu yüzden bilgisayarı bilmek genel bir bilgi olmaya başladı. Bilgisayar Mühendislerinin alanı olan bilgisayar, başka alanlar tarafından da kullanılmaya başladı. Artık bir İnşaat Mühendisi Autocad gibi programlar kullanıyor ve çizimlerini bilgisayar üzerinden yapıyor. Hatta ona göre yazılım öğrenip kendi için program yazıyor. Dolayısıyla gerçekten zor ama önü açık bir alan.

Ben Bilgisayar Mühendislerine bilişim ve teknoloji kısmında telekom sektörünü tavsiye ediyorum çünkü bu alan çok sık kabuk değiştiriyor ve bu işin mühendislere ihtiyacı var. IoT, machine learning gibi herkesin dokunamayacağı ve mühendislik katılabilecek alanlar var. Dolayısıyla kişilerin biraz daha teknoloji üreten ve teknoloji odaklı firmalarda çalışmalarını tavsiye ediyorum.

Örneğin; sağlık sektöründe çalışıyorsanız veya yazılım yapıyorsanız o kurumun amacı sağlık oluyor ama bilgisayar onu sadece kolaylaştırıyor. İnşaat sektöründe inşaat o firmanın amacı oluyor ama bilgisayar bunu kolaylaştırıyor. Bu yüzden teknoloji firmalarında çalışmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü bu firmaların amacı teknoloji üretmek oluyor. Teknoloji üretmek olduğu için de insanlar kendilerini geliştirebiliyor. Diğer türlü belli bir süre sonra o firmalar teknolojiye yatırım yapmadığı için konu tekrara ve kişilerin iş tatminsizliğine gidiyor. Bu yüzden Bilgisayar Mühendisliği mezunu olanlara kesinlikle teknoloji firmalarında çalışmalarını tavsiye ediyorum.

1,246 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hem eğitimin kalitesi hem de hocaların sıcakkanlı olması beni öğrencilik zamanlarımda çok mutlu ediyordu. Bunun dışında İstanbul Üniversitesi’nin gerçekten güzel çalışan bir Bilgisayar Kulübü var ve ben orada çok aktif görevler aldım. Hem sektörün hem de öğrencilerin bir araya gelmesi, hepsinin aynı fikirde olması ve benzer şeyler yapmaları çok önemli. Ben Bilgisayar Kulübü’nde görev alırken birçok öğrenci beni tanıyordu ama ben onları tanımıyordum. Bu anlamda bana çok şey kattı. Bir yere gittiğim zaman kişileri tanımasam dahi onlar beni tanıyordu, bu güzel bir şey. Bunun dışında birçok firmayla etkinlik yapma, projelere sponsor bulma gibi şeyler de var.

Örneğin, ben bir teknoloji kullanacağım ya da projemin konusuna göre bir yazılım veya donanım ihtiyacım var. Bunu şirketler sağlayabiliyor ve sizin yaptığınız projeye sponsor olabiliyor. Bu anlamda firmalarla çok ciddi birlikteliklerimiz oldu.

Staj yeri bulmak öğrencilerin en büyük sıkıntısıdır. Güzel bir yerde staj yapmak, bir şeyler öğrenmek gibi kaygıları oluyor, benim de oldu. Onlara bu anlamda da yardımcı oluyoruz ama bence bu Bilgisayar Kulübü’nün yapabileceği en basit şeylerden bir tanesi. Bence firmaların projelere sponsor olmasını, gerekli olan hardware, yazılım ve uzman desteğini ve firmaların üniversitelerde kendi ürünlerinden ziyade teknolojiyi anlatmasını sağlamak özellikle İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde çok değerliydi.

226 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Teknoloji sektörü çok hızlı değiştiği için artılarını ve eksilerini konuşmak gerekiyor. İnşaat veya sigorta sektörünü ele aldığımız zaman bir bilgiyi 10-20 yıl kullanabiliyorsunuz ama teknoloji sektörü 2-3 yılda bir kabuk değiştiriyor. Bunun için şirketlerin yaşam sürelerine de bakabilirsiniz. Bir bakıyorsunuz bir şirket çok ciddi paralar kazanmaya başlayıp çok güzel bir trend yakalıyor, bir bakıyorsunuz 1 sene sonra o şirket batmaya başlıyor. Dolayısıyla teknoloji alanı çok çabuk kabuk değiştiriyor.

Bu alanda çalışmak isteyen insanların kendilerini çok çabuk geliştirmesi, sürekli öğrenmesi, gündemi ve teknolojiyi takip etmesi lazım. Aksi halde 4-5 seneden sonra öğrendiğiniz bilgi artık kullanılamaz hale gelmeye başlıyor.

Örneğin; 4-5 yıl önce herkes sms kullanıyordu ama şimdi Whatsapp gibi görüntülü konuşabileceğimiz birçok uygulama var. Dolayısıyla sms teknolojisini bilen bir insanın kendisini 3-4 içinde yeni teknolojilerde geliştirmesi lazım çünkü geliştirmediği zaman ciddi anlamda sıkıntılar yaşamaya başlıyor. Öğrendiği şeyler her ne kadar teknik ve bilgi isteyen şeyler olsa da, kullanılmadığı için belli bir süre sonra atıl duruma düşüyor. Dolayısıyla sektör çok çabuk kabuk değiştiriyor. Aslında bu benim gibi deneyimli insanlara zorluk getiriyor çünkü kendinizi sürekli geliştirmeniz, buna her gün mutlaka 2 saat ayırmanız gerekiyor. Genç insanlar için de bir o kadar şans dolu çünkü yeni teknolojilere gerçekten çok çabuk adapte oldukları zaman çok çabuk bir yerlere geliyorlar. Çok çabuk bir departman yöneticisi olabiliyorlar veya kariyer basamaklarında çok hızlı ilerleyebiliyorlar.

İnşaat sektöründe bir şeyi 2-3 senede öğreniyorsunuz ve kademe kademe ilerliyorsunuz. 10 sene sonra her şeyi öğrenmiş oluyorsunuz ve uygulamaya başlıyorsunuz ama teknoloji sektörü öyle değil. Teknoloji sektöründe bugün öğrendiğinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Geliştirmediğiniz zaman bunu bilen başka insanlar geliştiriyor. Bu yüzden genç insanlar için teknoloji sektörü çok güzel fakat kendini geliştirmeyen deneyimli insanlar için bir o kadar zor bir sektör.

Geçmişte benim zamanımda bilgisayarlar çok popülerdi. Koca koca oyun bilgisayarlar zamanla laptoplara, sonra padlere dönüşmeye başladı, şimdi de saatlere girdi. Yakında deri altında, gözlüklerde ya da lenslerde verinin görünmesine ya da akıllı ürünlerin çıkmasına dönüşecek. Dolayısıyla hala bilgisayarın CPU’sunu veya RAM’ini çok iyi bildiğinizi söylemek biraz eski bir konu olmaya başladı. Bu yüzden insanların kendilerini geliştirmesi gerekiyor. Bu yüzden deneyimli insanlar için güzel ama bir o kadar da zorlayıcı bir sektör ama genç insanlar için ciddi anlamda çok büyük şanslar var çünkü yatırım yaptıkları ya da öğrenmek istedikleri teknoloji çok çabuk değişiyor ve kullanıma başlıyor. Bu anlamda gençler için çok ciddi kariyer fırsatları var.

231 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir şeyler yapmak istemesi ve kendine güvenmesi benim için en büyük kriterdir. Bunun için bazen cevabı tam belli olmayan sorular sorarım çünkü cevabı belli olan sorular çok kolay cevaplanır ama cevabı net olmayan sorular genelde istekli olan insanları tespit etmekte kullanılır. Dolayısıyla kişinin sorgulaması, istekli olması ve kendine göre bir yöntem çizmesi lazım çünkü bu şekilde istekliliği test edebiliyoruz. Bu anlamda da en çok isteklilik arıyorum çünkü ben Türk insanının çok büyük şeyler yapabileceğine inanıyorum. Sadece isteklilik ve yönlendirme konusunda biraz eksik olduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla mülakatlarda istekli olmak benim için en temel kriterdir.

243 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Büyük Veri üzerine kendini geliştirmek, verinin görselleştirilmesi ve akıllandırılması, deep learning, artificial intelligence gibi alanlarda çalışmak isteyen arkadaşlarla çalışmak istiyoruz. Bunlar aradığımız teknik özelliklerdir.

Bunun dışında yurtdışında farklı kültürlerde ve alanlarda çalışmak isteyen insanlarla çalışmak istiyoruz çünkü biz ürün geliştirirken başka ülkelerle çalışıyoruz. Türkiye’de de projelerimiz var ama çoğunlukla yurtdışıyla çalışmalarımız oluyor. Bu anlamda diğer kültürleri tanımak isteyen adaylara kapımız açıktır.