Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm

7 soruya 8 cevap verildi.

Cevaplar 8

Filtrele:Sırala:

Dijital dönüşüm nedir? (1 Cevap)

Dijital çağın hızla ivme kazanmasıyla birlikte hayatımıza giren dijital platformları daha etkin bir şekilde kullanmaya başladık. Müşterilerimize sunduğumuz hizmet kanallarını dijital dünyaya adapte edebilmek adına kendi iş modellerimizdeki süreçleri dijital dönüşümle birlikte daha iyi tasarlayıp geliştiriyoruz. Artık farklılıklar çağında yaşadığımız için dijital çağın gerekliliklerini yerine getirmek gerekiyor. Markaların da dijital çağa ayak uydurabilmeleri için teknolojik güçleri etkin ve verimli bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Bu da dijital dönüşümün ana yapısını oluşturuyor. Global trendlere baktığımızda teknolojik alanda yatırım yapılan en üst yerde müşteri deneyiminin olduğunu görüyoruz. Burada da bir adım daha önde olabilmek adına şirketlerin dijital dönüşümü çok iyi bir şekilde kendilerine entegre etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Dijital dönüşüm Bilgi Teknolojileri departmanları için nasıl fırsatlar yaratıyor? (1 Cevap)

Bilgi Teknolojileri olmadan dijital dönüşüm olmuyor. Dolayısıyla dijital dönüşüm Bilgi Teknolojileri Departmanı ve çalışanları için büyük bir fırsat. Şirketler gelecek yıllarda Bilgi Teknolojileri olmadan dijital dönüşüm yapamayacak ve yaşayamayacaktır. Dolayısıyla siz bir teknoloji çalışanıysanız bunun farkında olarak kendinizi geliştirmeniz lazım. Siz hangi sektörde çalışırsanız çalışın bir dijital dönüşüm sürecinde olacaksınız. Bu yüzden dünyayı takip etmek, yapay zekayı, mobili, sanal gerçekçiliği unutmamak gerekiyor. 

2022 yılında internet trafiğinin %80’inin video olacağı söyleniyor. Bu yüzden sizin mutlaka bir video içeriği üretip bundan bir iş çıkarmanız gerekiyor. Benzer şekilde gelecekte mobil olmadan dijital dönüşümde iş olmayacaktır. Siz yapay zeka süreçlerine hakim olmadan bir şirkette süreci değiştiremeyeceksiniz. Bence dijital dönüşüm şirketler için ve özellikle IT çalışanları için çok büyük bir fırsattır.

Dijital dönüşüm e-ticaret sektörünü nasıl etkiliyor, nasıl fırsatlar yaratıyor? (2 Cevap)

Dijital dönüşüm tüm sektörler için çok önemli ama en çok e-ticaret için önemli çünkü ilk olarak oradan başlayacak. Bugün dijital dönüşüm projesine başlamış veya devam eden firmalar bir adım öndeyken ve rekabette kendine büyük bir avantaj sağlıyorken, yakın gelecekte dijital dönüşüm sağlayamamış olan firmalar hayatta kalamayacaktır. Bu da ilk olarak e-ticaret sektöründeki firmalardan başlayacaktır çünkü bizim ana işimiz teknoloji ve dijitalleşme olduğu için adaptasyonumuzun çok hızlı olması gerekecek.

Örnek vermek gerekirse; IOS ve Android hayatımıza girmeden önce sadece web siteleri bilinirdi ve web sitesi alışverişi yapılırdı. İlk zamanlarda mobil uygulamanızın olmaması bir kayıp değildi ama şu an için çok büyük bir kayıp. Bu entegrasyonun giyilebilir teknolojilere ve IoT araçlarına geçtiğini düşünmeliyiz. Bu hiç bitmeyen bir süreç olacağı için her zaman ona ayak uydurmamız gerekiyor. Buna ayak uyduramayan firmalar da yok olmaya mahkum olacak, e-ticaret de bundan etkilenen ilk sektör olacaktır. Bu yüzden kullanıcıları çok daha iyi tanımak bile bizim için dijitalleşme fırsatı çünkü eski kampanyalarla, kullanıcı tanıma ve pazarlama yöntemleriyle önümüzdeki yıllarda tutunabilmek çok mümkün olmayacağı için her zaman teknolojiden maksimum veri elde ederek son kullanıcılarının ihtiyaçlarını daha hızlı giderebilmek adına kullanabilmek gerekiyor.