Data Analizi

14 soruya 15 cevap verildi.

Cevaplar 15

Yükleniyor...
4,808 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bütün şirketler analitik kapasitelerini veri analiz etmek, yorumlamak ve o verinin üzerine öğrenen mekanizmalar kurup iş modelini geliştirmek için iş inşa etmeye çalışıyor. Bizim de ajandamızdaki en önemli unsurlardan bir tanesi bu. Bunun için de analitik kapasitemizi arttırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda 2018’de en önemsediğimiz rollerden bir tanesi olan yeni mezun arkadaşlarımızın arasından Data Analist, yani Veri Analisti grubu oluşturmak istiyoruz. Mühendislik fakültelerinden mezun olan, veriyle uğraşmayı, veriyi yorumlamayı ve bu yorumu bilgiye dönüştürüp bir değer yaratmayı kendisine ilke edinen, bu konuda heyecan duyan tüm arkadaşlarımızı bekliyoruz.

Fadime Üney Yüksektepe
İstanbul Kültür Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr.
3,333 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Veri madenciliği; büyük veriden anlamlı ve yararlı bilgilerin elde edilme sürecidir. Bu süreçte veri sınıflandırma, kümeleme ve birliktelik analizi gibi farklı metotlar kullanılabilir. İş hayatındaki en büyük ve en popüler uygulamalar arasında Crunch diye bilinen müşteri sadakat analizi ve pazar sepet analizi gibi çalışmalar vardır.

1,014 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Artık şubedeki hayat çok değişti. Bizim şubelerimizdeki satış kadrolarımızın tabletleri var. Ben bunu bir anlamda dükkana benzetiyorum, o tabletlerin her biri bir nevi dükkan. Siz bugün dükkanınızı yanınıza alarak şubenin dışında bağımsız iş planlamanızla işlerinizi sonuçlandırıyorsunuz. Ben şubelerdeki kadrolarda inanılmaz özgürlük alanı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bağımsız olarak kendi işini yapmak isteyen öğrenci arkadaşlar, bankacılıkta satış kadrolarında kendi dükkanlarını açabilirler. Orada ne kadar başarılı olurlarsa önleri de o kadar açık olur. Şubedeki birçok arkadaşımız kendi dükkanlarını tabletlerle dışarıya taşıdıklarında gişe satış sorumlusu arkadaşlarımız onlara hizmet veriyor. Aslında onların da orada küçük birer dükkanı var. Eskiden belki sadece işlem yapıyorlardı. Müşterisi onlara fatura veriyordu ya da kredi kartını ödemek istiyordu, onlar da sadece buna karşılık veriyordu. Oysa ki artık müşterisiyle başka bir etkileşime geçip ona satış fırsatlarını sunarak dükkanlarını yönetebiliyorlar. Dolayısıyla bugün bir banka şubesinde işe başlarsanız bir dükkanın sahibi oluyorsunuz. Mobil satıştaysanız çantanız ve tabletinizle birlikte bir dükkanınız oluyor. İletişim merkezindeyseniz telefonun ucundaki müşterilerinizle kurmuş olduğunuz iletişimden hareketle yine bir dükkan sahibisiniz. O zaman şöyle diyebiliriz; dükkan açmak istiyorsanız bankacılığa gelin!

845 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Veri madenciliği, çeşitli yazılım dilleri kullanıp büyük verinin içinde sorgulamalar yaparak anlamlı bilgiler türetmeye çalışmaktır. Bunu daha sonra bir analize, modele, fizibiliteye, iç görüye çevirmek mümkündür. Önemli olan aksiyona geçirebilecek şeyler üretmektir.