Big Data

Big Data

16 soruya 15 cevap verildi.

Cevaplar 15

Filtrele:Sırala:

Big Data nedir? BSH'deki çalışmalarınızdan örnekler vererek anlatır mısınız? (1 Cevap)

Big Data’nın kabul gören üç tane boyutu var ve bunlara 3Vs deniyor. Birincisi Volume yani datanın büyüklüğüdür. İkinci bir parametresi Velocity yani hızıdır. Sizin bir önceki gece sistemlerden çekip ertesi gün müşterilere sunduğunuz data, müşteriler için çok yeterli olmayabiliyor ve daha anlık datalara ihtiyaçları olabiliyor. Burada da devreye verinin hızı giriyor ve sizin çok sık veriyi analiz edip hazır hale getirmeniz gerekiyor. Üçüncü boyutu da Variety dediğimiz datanın çeşitliliğidir. Veri son yıllarda olduğu gibi sadece Database’lerden ve sistemlerden düzenli bir şekilde gelmiyor. Bu verinin içinde imajlar, Pdf’ler, videolar veya Freetext’ler olabilir. Sizin de bütün bu verileri anlamlandırıp, bunlardan sonuç çıkarabilmeniz gerekiyor. BSH’daki Big Data konusuna gelecek olursak; BSH olarak Home Connect adlı bir mobil uygulamamız var. Bu uygulamayla beyaz eşyaların akıllı telefonlardan ve tabletlerden kontrolünü sağlıyoruz. Bu kontroller sırasında da bazı veriler üretiliyor. Bunlar sensör verileri, bir buzdolabının içindeki malzemelerin imaj olarak datası veya tablet ve ürün arasındaki etkileşim gibi datalar olabilir. Biz şu anda BSH olarak bu dataya hazırlık içerisindeyiz ve 3 sene içinde 6 milyon cihazın bu uygulamaya bağlanıp, günde 16 TB veri üretmesi bekleniyor. Dolayısıyla sadece verinin üretilmesi değil, o veriyi bizim kullanabilmemiz de gerekiyor. Bunun için de büyük bir hazırlık yapmamız lazım. BSH olarak da son birkaç yıldır bunun üzerine yoğunlaşıyoruz. Hatta çok yakın zamanda üniversite öğrencilerinin de katıldığı bir Hekaton yaptık. Arkadaşlara bu datanın bir kısmını verip sonuçlar çıkarmalarını istedik ve çok güzel sonuçlar aldık. Dolayısıyla Big Data konusunda çok sıkı çalışıyoruz ve bu çalışmalar sürekli devam edecek.

Huawei'de Big Data alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Beni burada tatmin eden şey; Huawei'nin bana yüklediğisürekli ileriye gitme isteğidir. Biz burada son teknolojiler üzerindeçalışıyoruz ve daha iyi çözümler üretmek için yeni çıkan bütün teknolojilerikullanıyoruz. Dolayısıyla bu bir zorluk ama beni birkaç adım ileri götüren birzorluk oluyor. Bu yüzden Huawei bu yönde benim kariyerime dolaylı olarak yönveriyor.

Big Data alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Biz kendi hayatımızda da her yerde sürekli data üretiyoruz. Telefonda bir uygulamayla uğraşırken, internette gezinirken sürekli data üretiyoruz. Buzdolabının kapağını açıp kapatırken belki sadece iki işlem yaptığımızı düşünüyoruz ama o sırada arka planda sıcaklık, basınç gibi birçok data üretiliyor. Dolayısıyla günlük yaşamımızda zaten hepimiz bunun bir parçasıyken bu teknolojiyi takip edebilmek ve içinde olabilmek beni heyecanlandıran bir durum.

Big Data alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Veri, iş birimleri için çok önemli. Dolayısıyla sizin teknolojiye çok hızlı ayak uydurup, iş birimlerinin ihtiyaçlarını karşılamanız lazım. İş birimi size bir soruyla geldiği zaman kısa zamanda dönüş yapmanız gerekiyor çünkü bu onlarda vakit veya para kaybı yaratabilir. Hatta bazen iş birimlerinden önce iş birimlerine gidip son çıkan teknolojileri bildirmeniz gerekebilir. Dolayısıyla biraz temposu yüksek bir iş olduğu için bazen yorucu olabiliyor. Tabii ki hepimiz işimizde hata yapabiliyoruz ama hatanın minimum olması gerekiyor çünkü verilerin sonucuna bakarak insanlar kararlar alıyorlar. Bu da sizin sorumluluğunuzda olduğu için bazen zor olabiliyor.

Big Data nedir? Migros Big Data alanında neler yapıyor? (1 Cevap)

Artık sistemler çok fazla data üretiyor. Bu dataların anlamlı hale gelmesi için yan yana gelip korele olması gerekiyor. Bu kadar yoğun datanın toplanabildiği ortamlara Big Data deniyor ama önemli olan o datadan bir anlam çıkarabilmektir. Biz hem datayı toplamak hem de bundan anlam çıkarmak için çalışma yapıyoruz. Veri Ambarı, Raporlama ve İş Geliştirme Departmanımız var. Bu iki departman bu datadan anlam çıkarmaya çalışıyor. Temel olarak veriyle yönetilen şirket olmak istiyoruz. Dolayısıyla verilerden anlam çıkararak iş birimlerine anlamlı raporlar ve yönler göstermek istiyoruz.