Big Data

Big Data

20 soruya 20 cevap verildi.

Cevaplar 20

Filtrele:Sırala:

Big Data nedir? BSH'deki çalışmalarınızdan örnekler vererek anlatır mısınız? (1 Cevap)

Big Data’nın kabul gören üç tane boyutu var ve bunlara 3Vs deniyor. Birincisi Volume yani datanın büyüklüğüdür. İkinci bir parametresi Velocity yani hızıdır. Sizin bir önceki gece sistemlerden çekip ertesi gün müşterilere sunduğunuz data, müşteriler için çok yeterli olmayabiliyor ve daha anlık datalara ihtiyaçları olabiliyor. Burada da devreye verinin hızı giriyor ve sizin çok sık veriyi analiz edip hazır hale getirmeniz gerekiyor. Üçüncü boyutu da Variety dediğimiz datanın çeşitliliğidir. Veri son yıllarda olduğu gibi sadece Database’lerden ve sistemlerden düzenli bir şekilde gelmiyor. Bu verinin içinde imajlar, Pdf’ler, videolar veya Freetext’ler olabilir. Sizin de bütün bu verileri anlamlandırıp, bunlardan sonuç çıkarabilmeniz gerekiyor. BSH’daki Big Data konusuna gelecek olursak; BSH olarak Home Connect adlı bir mobil uygulamamız var. Bu uygulamayla beyaz eşyaların akıllı telefonlardan ve tabletlerden kontrolünü sağlıyoruz. Bu kontroller sırasında da bazı veriler üretiliyor. Bunlar sensör verileri, bir buzdolabının içindeki malzemelerin imaj olarak datası veya tablet ve ürün arasındaki etkileşim gibi datalar olabilir. Biz şu anda BSH olarak bu dataya hazırlık içerisindeyiz ve 3 sene içinde 6 milyon cihazın bu uygulamaya bağlanıp, günde 16 TB veri üretmesi bekleniyor. Dolayısıyla sadece verinin üretilmesi değil, o veriyi bizim kullanabilmemiz de gerekiyor. Bunun için de büyük bir hazırlık yapmamız lazım. BSH olarak da son birkaç yıldır bunun üzerine yoğunlaşıyoruz. Hatta çok yakın zamanda üniversite öğrencilerinin de katıldığı bir Hekaton yaptık. Arkadaşlara bu datanın bir kısmını verip sonuçlar çıkarmalarını istedik ve çok güzel sonuçlar aldık. Dolayısıyla Big Data konusunda çok sıkı çalışıyoruz ve bu çalışmalar sürekli devam edecek.

Big Data nedir? (2 Cevap)

İnsanlık tarihinin birçok döneminde bizi bir adım dahaöne taşıyan süreçler yaşadık. Bunlardan birisi de Big Data dediğimiz büyükveriyle gelen süreçtir. Biz şu anda öyle bir zamandayız ki istesek de istemesekde online veya offline olarak veri üretiyoruz. Ben şu anda otururken veyaarabamla seyahat ederken veri üretiyorum. Bu verilerin bir yerlerde toplanıpfarklı amaçlar için işlenmesi gerekiyor. Günümüzdeki gelenekselleşmişteknolojiyle bu analizler yapılabilir durumda değildi. Dolayısıyla gelenekselyöntemlerle yapılamayan bu analizleri Big Data yöntemleriyle daha detaylı veçözümleyici hale getirebiliyoruz. Big Data’nın bize sunduğu olanak; bizimgeleneksel bir şekilde yapamayacağımız analizleri çok daha hızlı ve yenilikçiyöntemlerle sunabilmesi sayesinde işlerimize farklı çözümler getirebilmemizdir.

Big Data nedir? Migros Big Data alanında neler yapıyor? (1 Cevap)

Artık sistemler çok fazla data üretiyor. Bu dataların anlamlı hale gelmesi için yan yana gelip korele olması gerekiyor. Bu kadar yoğun datanın toplanabildiği ortamlara Big Data deniyor ama önemli olan o datadan bir anlam çıkarabilmektir. Biz hem datayı toplamak hem de bundan anlam çıkarmak için çalışma yapıyoruz. Veri Ambarı, Raporlama ve İş Geliştirme Departmanımız var. Bu iki departman bu datadan anlam çıkarmaya çalışıyor. Temel olarak veriyle yönetilen şirket olmak istiyoruz. Dolayısıyla verilerden anlam çıkararak iş birimlerine anlamlı raporlar ve yönler göstermek istiyoruz.