Danışmanlık

Danışmanlık

49 soruya 54 cevap verildi.

Cevaplar 54

Filtrele:Sırala:

Service Line Architect (Çözüm Mimarı) olarak Microsoft'ta görevleriniz nelerdi? (1 Cevap)

Bu benim bir evvelki görevim esasında. Yani ben biraz mutfaktan yetiştim. Çözüm Mimari olduğunuz zaman satış öncesi aşamalara daha çok dahil oluyorsunuz. Oluşturduğumuz çözümlerin, Microsoft ürünlerinin müşteriye aktarılması ve müşteriye bilgi verilmesi konularında da aktif görev yapıyorsunuz. Çözüm Mimarı’nın diğer bir görevi de, çözümün teknik risklerini yönetmek ve çözümün hayata geçirilmesi esnasında doğru adımların atıldığından emin olmak. Gerek kendi adımlarının, gerek ilgili danışmanlık kaynaklarının veya iş ortağı kaynaklarının doğru şeyleri yaptığından emin olmak Çözüm Mimarı olduğumda sorumluluklarımdandı.

Performans İyileştirme Danışmanlığı ve Risk Danışmanlığı nedir? (1 Cevap)

Organizasyonları, şirketleri bir araba gibi düşünecek olursak Performance Improvement dediğimiz bölüm o arabanın gaz pedalı. Yani arabanın otoyolda hızlanması gerektiği noktalarda daha hızlı gidebilmesini teşvik eden bir gaz pedalı olarak düşünebilirsiniz. Risk tarafı ise fren tarafı çünkü bir araba otoyolda bir viraja girecekse ya da viyadükten geçecekse fren de çok önemli. Yani sadece gaza basayım mantığı çok daha büyük krizlere neden olabilir, ama gaza basmadan da ilerleyemezsiniz.

Danışmanlık alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Birkaç sene yazın staj olanaklarını değerlendirsinler, gelip görsünler. Yoğun saatler, müşteri beklentileri vs. gibi aslında bu mesleği yapmak isteyen fakat profesyonel hayatı ve özel hayatı tam dengeleyemediği için bu işi yapamayan insanlar da var. Bu yüzden bence ilk yapılması gereken şey bir pilot çalışma gibi gelip bir staj imkanıyla burada neler oluyor bitiyor görmekte fayda var. Bu insanlar ne yapıyor, Danışmanlık hizmeti altında biz ne tür şeylere önem veriyoruz, ne tür özellikler arıyoruz gibi soruları en iyi gelip yerinde görerek bir kişi tecrübe edebilir. Gelecekle ilgili kariyer planlarıyla alakalı belli başlı hedefleri varsa seçecekleri dersleri de buna göre biraz daha belirleye de bilirler tabii. Bunların dışında biz EY olarak gidiyoruz üniversitelerde eğitim programlarına katılıyoruz, bu tarz etkinliklere katılabilirler ve bizlere sürekli sorular sorabilirler.

Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticiliği kime göre bir iştir? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Oldukça sorumluluk taşıyan bir görev. Risk yönetimi çok önemli. Problem çözmeyi, kendi kendinizi motive etmeyi bilmeniz gerekiyor. Çözüm odaklı olup, detaya çok önem vermeniz ama bunlara çok takılmamanız gerekiyor. Gerektiği noktalarda pratik çözümlerle ilerlemeniz gerekiyor. Dediğim gibi, çok büyük riskler taşıyorsunuz. En ufak bir hatada maddi bir kayıp veya bir zaman kaybı oluşması mümkün. Bunları çok başarılı bir şekilde yönetmeyi gerektiren bir pozisyon.