Danışmanlık

Danışmanlık

50 soruya 54 cevap verildi.

Cevaplar 54

Filtrele:Sırala:

Service Line Architect (Çözüm Mimarı) olarak Microsoft'ta görevleriniz nelerdi? (1 Cevap)

Bu benim bir evvelki görevim esasında. Yani ben biraz mutfaktan yetiştim. Çözüm Mimari olduğunuz zaman satış öncesi aşamalara daha çok dahil oluyorsunuz. Oluşturduğumuz çözümlerin, Microsoft ürünlerinin müşteriye aktarılması ve müşteriye bilgi verilmesi konularında da aktif görev yapıyorsunuz. Çözüm Mimarı’nın diğer bir görevi de, çözümün teknik risklerini yönetmek ve çözümün hayata geçirilmesi esnasında doğru adımların atıldığından emin olmak. Gerek kendi adımlarının, gerek ilgili danışmanlık kaynaklarının veya iş ortağı kaynaklarının doğru şeyleri yaptığından emin olmak Çözüm Mimarı olduğumda sorumluluklarımdandı.

Danışmanlık nedir? Danışmanlık ekiplerinin yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Danışman; bilgi satar. Dolayısıyla bilgisine başvurulan kişidir. Bu; Danışman her şeyi bilir, her konuda uzmandır demek değildir ama bilgiyi nereden bulması, nasıl derlemesi ve bunu müşteriye nasıl sunması gerektiğini bilmesi gerekir. Danışmanlık ekipleri de Denetim ve Vergi ekiplerine benziyor. Analist seviyesinden başlıyor, daha sonra Senior Consultant, sonrasında da Müdür, Kıdemli Müdür, Direktör ve Partner seviyesine kadar çıkıyor. Biz ekipler halinde çalışıyoruz çünkü Danışmanlık alanında bireysel çalışma alanı çok azdır. Müşterinin ihtiyacına göre o konudaki uzman ekipleri birleştiriyoruz ve projenin içeriğine göre ekipler halinde müşterinin ihtiyacını karşılayıp, projeyi tamamlayarak çıkıyoruz. Bu anlamda yeni gelen arkadaşlarımız konunun derinliğine göre ilk 4-5 senelerini öğrenerek geçiriyorlar. İlk seneler kolumuza altın bilezikleri taktığımız senelerdir. Bir şeyler öğreniyoruz ve bilgi birikimiyle uzmanlaşmaya başlıyoruz. Sonraki seneler de bilezikleri bozdurup sattığımız seneler oluyor. O bilgiyi konu uzmanı olarak müşterilerimize satıyoruz. Dolayısıyla Danışmanlık kariyerinde böyle bir yelpaze var diyebiliriz.

Danışmanlık alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Kişinin hangi alanda Danışmanlık yapacağı sektöre girdikten sonra edindiği tecrübeyle veya deneyimle değişebilir ama mesleğe olan uygunluğunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Farklı ortamlara ayak uydurmayı, müşteriyle iletişim halinde olmayı, grup çalışmasını, yeni şeyler öğrenmeyi ve araştırmayı sevip sevmediği iyi anlaması ve iyi değerlendirmesi lazım. Emin değilse veya tereddütler varsa staj bunun için iyi bir imkan diye düşünüyorum. Bunun dışında trendleri ve dünyayı takip etmek, edinilen bilgiyi nasıl kanalize edeceğini bilmek ve araştırmak çok önemli. Eğer kişi bunları yapabiliyorsa, iletişimde eksiklikleri varsa ve onları gideriyorsa, iyi bir dinleyiciyse, fikirlerini iyi ifade edebiliyorsa, kalabalık ortamlarda güvenli bir şekilde konuşabiliyorsa; kişinin iyi bir Danışman olacağını düşünüyorum.