Yönetim Danışmanlığı

23 soruya 27 cevap verildi.

Cevaplar 27

Yükleniyor...
2,581 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Danışmanlık içerisinde bizde piramit gibi bir yapı var. Piramitlerin altında Analistlerimiz var, bu piramitin temellerini oluşturan pozisyon. Burada yeni mezun arkadaşlar ve birkaç yıllık deneyimli arkadaşlar oluyor. Bu arkadaşlar birkaç yıl boyunca farklı projelerde, bir kaç farklı sektörde (finansal hizmetler, bankacılık, üretim, kamu, sağlık...) projelere gidiyorlar ve burada birkaç yıl boyunca en başta en basit toplantı notları tutmaktan başlayarak müşterilerin ihtiyaçlarına göre çıktılar oluşturmaya başlıyorlar, toplantılarda söz almaya başlıyorlar. Sonrasında bunun bir üstünde, terfi alınca danışman oluyorsunuz. Danışmanlık da 3-4 yıllık bir pozisyon. İlk 2 yılı Danışman sıfatıyla, geri kalan 1-2 senesi de Kıdemli Danışman sıfatıyla çalışmaya başlıyorsunuz. Burada artık birkaç tane Analist arkadaşları yönetme, aynı anda farklı 1-2 tane projeye gitme, bunları yönetme, çıktıların kalitesinden sorumlu olma, sahada(müşteri ortamında) sürekli bulunma, müşterinin ihtiyaçlarını dinleme ve bunu yöneticilere iletme gibi sorumluluklarınız oluyor. Aslında ekibin gözü kulağı Danışman dediğimiz kişiler oluyor: hem analistlere görev dağılımı yapıyor, onları eğitiyor; hem de üstüne raporlama yapıyor. Müdür olduktan sonra olayın içine farklı şeyler girmeye başlıyor, yani sadece tek bir müşteri yönetmek değil, birkaç tane işi aynı anda yürütmek, yeni iş fırsatları çıkarmak gibi. Yelpaze bir anda genişliyor ve Analist ya da Danışmanken hiç girmediğiniz sorumluluklara ve yükümlülüklere girmiş oluyorsunuz. Bunun da ayrı bir heyecanı ve motivasyonu var çünkü burası artık bildiğiniz şeylerin dışında satış yapmak, müşterilere teklifler üzerine sunum yapmak, ekipleri biraz daha üst seviyeden yönetmek gibi farklı yetkinlikler gerektiriyor. Müdürken de deneyim kazandıktan sonra Senior Manager dediğimiz Kıdemli Müdür pozisyonuna geçiyorsunuz, bu da 3-4 senelik bir pozisyon. Bir iş alanının lideri olma yönünde gitmek, potansiyel ortak kalitesini göstermek gibi aranan özellikler oluyor bir Senior Managerda. Senior Manager olduktan sonra Executive Director ya da Partner olarak yolunuza devam edebiliyorsunuz.

1,764 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sadece Endüstri Mühendisleri iyi danışmanlık yapar, sadece Ekonomi okumuş kişiler Finans sektöründe danışmanlık yapar, Endüstri Mühendislerinden başka kimse Tedarik Zincirinden anlamaz ya da Bilgisayar Mühendislerinden başka kimse IT danışmanlığını yapamaz gibi bir şey yok. Çünkü danışmanlık kendinizi o işin içerisinde sürekli geliştirdiğiniz bir meslek dalı, yani sadece üniversitedeki bilgilerinizle zaten yola çıkıp bir şeyleri başarmaya çalışsanız muvaffak olamazsınız. Başarının en büyük faktörü yeni şeyler öğrenme ve sürekli kendini bilgiye aç hissetme. O iştahı olan kişiler, soru sormayı seven kişiler, müşterinin ihtiyaçlarını anlayan kişiler, sektörün ihtiyaçlarını anlayan kişiler daha başarılı olur. Ama burada şu bölümden mezun olan daha başarılı olur diye bir şey yok. Ama çok niş konular var, mesela Aktüerya hizmetleri. Aktüerya hismetlerini verebilmek için ya belli bir üniversitede sigortayla ilgili dersleri almış olmak gerekiyor ama bu bile yetmez, sonrasında da gerekli eğitimleri tamamlamak ve sertifikalarını almak gerekiyor. Yani bazı niş alanlarda kişinin mezun olduktan sonra da eğitimine, kendini geliştirmesine devam etmesi gerekiyor. Hangi bölümden mezun olduğuna kıyasla bu çok daha önemli.

1,700 görüntülenme
·
Transkripti Göster

IT Advisory birimi de Performance Improvement dediğimiz ana servis kanalının bir parçası, bir subservice line olarak görev yapar. IT Advisory'daki arkadaşlar aslında Performance Improvement biriminin yaptığı şeyleri sistem, IT gibi süreç odaklı olarak gerçekleştirirler. Yani bir şirketin sistemlerini değiştirmesinde tasarımından uygulanmasına kadar bir hizmet sunarlar. Farklı teknolojileri kullanarak nasıl bir kurumun IT operasyonları daha etkili çalışır bunun üzerine çalışmalar gerçekleştirirler aslında. Ayrıca değişiklik yönetimi, program yönetimi gibi farklı konularda da hizmetler verebilirler.