CV (Özgeçmiş)

CV (Özgeçmiş)

11 soruya 14 cevap verildi.

Cevaplar 14

Filtrele:Sırala:

Yeni mezun adaylar CV (Özgeçmiş) hazırlarken nelere dikkat etmeliler? (4 Cevap)

Özgeçmiş, kişilerin iş arama sürecinde çok önemlidir. Her şeyden önce adayın firmayla buluşmadan önceki ilk temasıdır. İnsan Kaynakları çalışanı ya da herhangi bir yöneticinin ilk intibası olduğu için de oldukça özet, doğru, net olması ve kişiyi tanımlaması çok önemlidir. Öncelikle yeni mezun bir kişinin özgeçmişinin en fazla 1 sayfa olması beklenen düzeyde bir uzunluktur. Dolayısıyla kişilerin eğitim bilgisinin, iş ve staj tecrübelerinin, üniversite aktivitelerinin, sertifika programlarının, başarılarının, burslarının, benzeri kursların ya da kendini geliştirdiği faaliyetlerin yer alması beklenir. Yeni mezunlar için referans pek kritik değildir, “gerektiğinde paylaşılacaktır” da denebilir. Ancak akademik tarafta kendisini çok iyi tanıdığını düşündüğü bir tanıdığı varsa, bu kişiyi ya da maksimum 2 kişiyi belirtebilir. Dolayısıyla biz, bir yeni mezunun özgeçmişinde öncelikli olarak eğitim bilgisine, ardından da staj bilgisine bakıyoruz.

CV ve Mülakatlara hazırlık nasıl olmalı? (1 Cevap)

CV'lerde eksik bilgi olmaması ve detaylı bilgiye yer verilmesi çok önemli. Çok uzun olmamalı ama gerekli olan tüm bilgileri de içermeli. Örneğin; bir staj yaptıysanız o süre boyunca bir başarınız varsa onu mutlaka yansıtın çünkü ancak o zaman CV'de fark yaratabilirsiniz. Mülakatlara da bu zamana kadar gerçekleşmiş olan bütün başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı düşünerek gelin. Gerçekten güzel ve kuvvetli örnekler verin. Üniversitede yaptığınız projeleri, staj programlarınızı düşünerek mülakatlara hazırlıklı gelin.

Yeni mezun adaylar CV (Özgeçmiş) hazırlarken nelere dikkat etmeliler? (4 Cevap)

Özgeçmiş hazırlarken en önemli şeylerden bir tanesi; yalın ve sade olunması gerektiği çünkü Metro dahil pek çok firma herhangi bir pozisyon açtığında çok fazla sayıda başvuru alıyor. Dolayısıyla İşe Alım Ekiplerinin okuması gereken çok sayıda CV oluyor. Bu CV’ler arasından ayrışmanın en güzel yollarından bir tanesi; sizi özel yapan etkinliklerden bahsetmenizdir.

Elbette ki güzel düzenlenmiş, bölümlere ayrılmış, eğitim bilgilerinin derli toplu olduğu, kariyer motivasyonunun yalın bir şekilde ifade edildiği özgeçmişler bizlerin daha kolay ilerleyebildiği, değerlendirebildiği özgeçmişler oluyor.

Bunun yanı sıra özellikle sosyal hayatınızda ne yaptığınız sizi farklılaştıran unsurlar oluyor. Üniversitelerdeki kulüp etkinlikleri, üniversite dışında sosyal sorumluluk projelerine veya sivil toplum kuruluşlarına sağladığınız katkılar, varsa yurtdışı deneyimleriniz, keşfettiğiniz yeni şeyler, hobileriniz ama gerçek anlamda sizi siz yapan hobileriniz… Bunların hepsini görebilmek sizi kafamızda somut olarak resmedebilmemize sebep oluyor. Dolayısıyla ne kadar fazla doneyi ne kadar sade biçimde bize sunarsanız, biz de sizi daha iyi hayal edebiliyoruz. Şirketin kanına veya kültürüne ne kadar uyabileceğinize dair daha verimli bir analiz yapmış oluyoruz.