CV (Özgeçmiş)

14 soruya 17 cevap verildi.

Cevaplar 17

Yükleniyor...
18,484 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özgeçmiş, kişilerin iş arama sürecinde çok önemlidir. Her şeyden önce adayın firmayla buluşmadan önceki ilk temasıdır. İnsan Kaynakları çalışanı ya da herhangi bir yöneticinin ilk intibası olduğu için de oldukça özet, doğru, net olması ve kişiyi tanımlaması çok önemlidir. Öncelikle yeni mezun bir kişinin özgeçmişinin en fazla 1 sayfa olması beklenen düzeyde bir uzunluktur. Dolayısıyla kişilerin eğitim bilgisinin, iş ve staj tecrübelerinin, üniversite aktivitelerinin, sertifika programlarının, başarılarının, burslarının, benzeri kursların ya da kendini geliştirdiği faaliyetlerin yer alması beklenir. Yeni mezunlar için referans pek kritik değildir, “gerektiğinde paylaşılacaktır” da denebilir. Ancak akademik tarafta kendisini çok iyi tanıdığını düşündüğü bir tanıdığı varsa, bu kişiyi ya da maksimum 2 kişiyi belirtebilir. Dolayısıyla biz, bir yeni mezunun özgeçmişinde öncelikli olarak eğitim bilgisine, ardından da staj bilgisine bakıyoruz.

8,550 görüntülenme
·
Transkripti Göster

CV'lerde eksik bilgi olmaması ve detaylı bilgiye yer verilmesi çok önemli. Çok uzun olmamalı ama gerekli olan tüm bilgileri de içermeli. Örneğin; bir staj yaptıysanız o süre boyunca bir başarınız varsa onu mutlaka yansıtın çünkü ancak o zaman CV'de fark yaratabilirsiniz. Mülakatlara da bu zamana kadar gerçekleşmiş olan bütün başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı düşünerek gelin. Gerçekten güzel ve kuvvetli örnekler verin. Üniversitede yaptığınız projeleri, staj programlarınızı düşünerek mülakatlara hazırlıklı gelin.

878 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bazı yeni mezun arkadaşlarımız 3-5 sayfa CV hazırlıyor. Ben 17-18 yıllık deneyime sahip olduğum halde maksimum 2 sayfa olması için kısaltıyorum. Bu yüzden CV’ler kısa, net, öz olsun. Özet kısmına şirkete katabileceğiniz şeyler gibi tüm konuları sığdırın. Kendinizden 3. tekil şahıs olarak bahsedin çünkü ben bunun daha şık durduğunu düşünüyorum. Öne çıkan özelliklerinizi, takım veya proje çalışmalarınızı, okulda bir kulüp başkanlığınız varsa bunları mutlaka ekleyin. Fotoğraflarınız son döneme ait olsun. Sosyal medyada kullandığınız fotoğraflar olmasın ama Linkedin fotoğraflarıyla paralel olsun.