CV (Özgeçmiş)

CV (Özgeçmiş)

7 soruya 9 cevap verildi.

Cevaplar 9

Filtrele:Sırala:

Yeni mezun adaylar CV (Özgeçmiş) hazırlarken nelere dikkat etmeliler? (3 Cevap)

Özgeçmiş, kişilerin iş arama sürecinde çok önemlidir. Her şeyden önce adayın firmayla buluşmadan önceki ilk temasıdır. İnsan Kaynakları çalışanı ya da herhangi bir yöneticinin ilk intibası olduğu için de oldukça özet, doğru, net olması ve kişiyi tanımlaması çok önemlidir. Öncelikle yeni mezun bir kişinin özgeçmişinin en fazla 1 sayfa olması beklenen düzeyde bir uzunluktur. Dolayısıyla kişilerin eğitim bilgisinin, iş ve staj tecrübelerinin, üniversite aktivitelerinin, sertifika programlarının, başarılarının, burslarının, benzeri kursların ya da kendini geliştirdiği faaliyetlerin yer alması beklenir. Yeni mezunlar için referans pek kritik değildir, “gerektiğinde paylaşılacaktır” da denebilir. Ancak akademik tarafta kendisini çok iyi tanıdığını düşündüğü bir tanıdığı varsa, bu kişiyi ya da maksimum 2 kişiyi belirtebilir. Dolayısıyla biz, bir yeni mezunun özgeçmişinde öncelikli olarak eğitim bilgisine, ardından da staj bilgisine bakıyoruz.

CV ve Mülakatlara hazırlık nasıl olmalı? (1 Cevap)

CV'lerde eksik bilgi olmaması ve detaylı bilgiye yer verilmesi çok önemli. Çok uzun olmamalı ama gerekli olan tüm bilgileri de içermeli. Örneğin; bir staj yaptıysanız o süre boyunca bir başarınız varsa onu mutlaka yansıtın çünkü ancak o zaman CV'de fark yaratabilirsiniz. Mülakatlara da bu zamana kadar gerçekleşmiş olan bütün başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı düşünerek gelin. Gerçekten güzel ve kuvvetli örnekler verin. Üniversitede yaptığınız projeleri, staj programlarınızı düşünerek mülakatlara hazırlıklı gelin.

CV'mizi nasıl hazırlamalıyız? (1 Cevap)

CV hazırlarken iki kriter çok önemlidir. Biri içerik, diğeri de yapısallığıdır. İçerikte en önemli şey, doğru bilgileri içermesidir. Sizi en güzel şekilde tanıtacak, kronolojik olarak en sondan geçmişe doğru giden bilgilerinizi içeren ve sadece tek yönlü değil, hayatınızda başardığınız her konuyu içermesi gerekir. Yapısallık olarak da özenli ve sade olması gerekir. Örneğin; ben 18 yıllık bir iş hayatına sahibim fakat CV'm sadece bir sayfadan oluşuyor. Dolayısıyla sizi en iyi şekilde, ana hatlarıyla yansıtacak seviyeyi oluşturmak, uzun ve sayfalarca yazmamak gerekiyor.

Tecrübeli adaylar CV (Özgeçmiş) hazırlarken nelere dikkat etmeliler? (1 Cevap)

Tecrübeli bir adayın özgeçmişini incelerken İnsan Kaynakları çalışanları olarak ilk dikkat ettiğimiz unsur tecrübeleridir. Bu sebeple adayın özgeçmişinin çok uzun olmaması, net ve anlaşılır olması, yazı büyüklüklerinin düzgün ve özenli olması, dil hatalarının yapılmaması, özet bir iş tanımının olması ve son kontrolden geçirildiğinden emin olunması bizim için çok önemlidir. İş tanımının olması; ön eleme kriteri olarak, adayın aradığımız kriterlere uygunluğu konusunda bize çok yardımcı oluyor. Bu sebeple çok uzun olmamak kaydıyla mutlaka bir iş tanımının yazılması bizler için önemlidir. Referans bilgilerinde daha önceden çalıştığı yöneticinin ismini ve pozisyonunu belirtmesi çok önemlidir. O an özgeçmişinde referans paylaşmak istemiyorsa, daha sonra paylaşılacağını belirtebilir. Bu durumda da adayla olumlu ilerlediğimizde son aşamada iş teklifini vermeden önce mutlaka referanslarını kendisinden istiyoruz. Bunun dışında akademik tarafta katılmış olduğu projeler, projeye yönelik başarı hikayeleri, yurtdışı görevlendirmesi gibi kariyer gidişatını destekleyici her türlü bilginin yer alması mutlaka faydalıdır.