CV (Özgeçmiş)

12 soruya 15 cevap verildi.

Cevaplar 15

Yükleniyor...
6,270 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özgeçmiş, kişilerin iş arama sürecinde çok önemlidir. Her şeyden önce adayın firmayla buluşmadan önceki ilk temasıdır. İnsan Kaynakları çalışanı ya da herhangi bir yöneticinin ilk intibası olduğu için de oldukça özet, doğru, net olması ve kişiyi tanımlaması çok önemlidir. Öncelikle yeni mezun bir kişinin özgeçmişinin en fazla 1 sayfa olması beklenen düzeyde bir uzunluktur. Dolayısıyla kişilerin eğitim bilgisinin, iş ve staj tecrübelerinin, üniversite aktivitelerinin, sertifika programlarının, başarılarının, burslarının, benzeri kursların ya da kendini geliştirdiği faaliyetlerin yer alması beklenir. Yeni mezunlar için referans pek kritik değildir, “gerektiğinde paylaşılacaktır” da denebilir. Ancak akademik tarafta kendisini çok iyi tanıdığını düşündüğü bir tanıdığı varsa, bu kişiyi ya da maksimum 2 kişiyi belirtebilir. Dolayısıyla biz, bir yeni mezunun özgeçmişinde öncelikli olarak eğitim bilgisine, ardından da staj bilgisine bakıyoruz.

1
5,344 görüntülenme
·
Transkripti Göster

CV'lerde eksik bilgi olmaması ve detaylı bilgiye yer verilmesi çok önemli. Çok uzun olmamalı ama gerekli olan tüm bilgileri de içermeli. Örneğin; bir staj yaptıysanız o süre boyunca bir başarınız varsa onu mutlaka yansıtın çünkü ancak o zaman CV'de fark yaratabilirsiniz. Mülakatlara da bu zamana kadar gerçekleşmiş olan bütün başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı düşünerek gelin. Gerçekten güzel ve kuvvetli örnekler verin. Üniversitede yaptığınız projeleri, staj programlarınızı düşünerek mülakatlara hazırlıklı gelin.

1
576 görüntülenme
·
Transkripti Göster

CV hazırlarken iki kriter çok önemlidir. Biri içerik, diğeri de yapısallığıdır. İçerikte en önemli şey, doğru bilgileri içermesidir. Sizi en güzel şekilde tanıtacak, kronolojik olarak en sondan geçmişe doğru giden bilgilerinizi içeren ve sadece tek yönlü değil, hayatınızda başardığınız her konuyu içermesi gerekir. Yapısallık olarak da özenli ve sade olması gerekir. Örneğin; ben 18 yıllık bir iş hayatına sahibim fakat CV'm sadece bir sayfadan oluşuyor. Dolayısıyla sizi en iyi şekilde, ana hatlarıyla yansıtacak seviyeyi oluşturmak, uzun ve sayfalarca yazmamak gerekiyor.