Cevaplar 13

Yükleniyor...
1,701 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Nestlé, daha hızlı rekabet edebilmek adına organizasyon içerisindeki hiyerarşiyi epey azalttı. Şu anda her bir marka ayrı bir iş birimi demek. Kendi içerisinde onun Finans Müdürü de var, Planlama Müdürü de var. Bu kapsamda iş birimleri ve o iş birimlerine hizmet veren fonksiyonlar şeklinde bir yapı düşünebilirsiniz. Nestlé, son derece matris bir organizasyon. Böyle bir organizasyonda biz, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Departmanı olarak faaliyet gösteriyoruz. Pazarlama ve Kurumsal İletişim Departmanı’nın altında bütün markanın stratejisi, planlama rolü de bizde, pazar araştırmaları da bizde, dijital iletişime bir anlamda danışmanlık verme trendleri yakalayıp gösterme rolü de biz de. Yine yenilikleri planlama yani inovasyonu planlama rolü de kısmın altında. Bunun dışında biz vizyonumuz gereği iyi beslenmeyi anlatan, tüketicilerimizin de iyi beslenmesini sağlayan bir şirketiz. O yüzden bir Beslenme Uzmanı’mız ve de İyi Beslenme Müdürü’müz var. Hem tüketici iletişimlerini, hem ürünlerimizin gerçekten istediğimiz noktaya gelmesi için gereklilikleri onlar planlıyorlar. Onun dışında da Kurumsal İletişim Departmanı’mız var. Yine aynı departman altında Kurumsal İletişim Birimi’miz var. Kurumsal İletişim Birimi de bütün stakeholderlarımızla gerekli ilişkileri düzenliyor. Onları kuvvetlendirmeye çalışıyor. Sanırım hepsini kapsadım. Böyle bir ekibiz ve bu ekip de Yönetim Kurulu’nda temsil eden Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü’ne rapor ediyor.

1,768 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle acele etmeyin. Şu anda öğrenci olmanın tadını çıkarın, en önemlisi bu. Bir daha öğrencilik geri gelmeyecek. Bunu yaparken ne istediğinizi, hangi işi yapmak istediğinizi anlamak adına olabildiğince yaz stajlarınızı yapın. Düşündüğünüz, merak ettiğiniz şirketlerin kapısını çalın ve oralarda stajlar yapmaya çalışın. Stajları hep aynı alanda yapmayın, farklı farklı alan ya da farklı farklı şirketlerde yapın ki bu size gerçekten ne yapmak istediğinizi anlamak adına fırsat sağlasın. Çünkü sonrasında staj yaptığınız yerlerden birinde işe de girebilirsiniz. Şirketler de bunlara çok değer veriyor. Onun dışında gerçekten meraklı, takipçi olun. Gözünüz açık olsun. Azla hiçbir zaman için yetinmeyin. Hep daha fazlasını isteyin ve pozitif olun, umutlu olun. Çünkü sizi çok güzel şeyler bekliyor.

2,168 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Günüm çok yoğun geçiyor. Çünkü ya şu anda hizmet verdiğimiz markaların çeşitli araştırma veya strateji toplantıları olabiliyor ya da gençlerden tutun annelere, yetişkinlere, ev hanımlarına kadar ev ziyaretleri yapabiliyoruz. Alışveriş alışkanlıklarını anlamak için alışverişe çıkıyoruz. Gençlerle birlikte kafelere gidiyoruz. Onların yurtlarına gidiyoruz. Onlarla bir günü birlikte geçiriyoruz. Yeni bir ürün çıkaracaksak yine onlarla bir araya geliyoruz, onların fikirlerini alıyoruz. Yeni bir iletişim kampanyası varsa onların acımasız eleştirilerine göğüs geriyoruz ve böylece daha da iyileştiriyoruz. Dolayısıyla ben tüketiciyle veya alışverişçiyle çok bir arada olduğum bir gün geçiriyorum. Bu da gerçekten çok dinamik ve çok güncel kalmamı sağlıyor. Sonrasında da diğer toplantılarla gördüklerimi, gözlemlerimi arkadaşlarıma aktarmaya çalışıyorum.

7,385 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Nestlé yine çok uluslu bir şirket olmasından ötürü insanlar arasındaki sinerjilerden de, marketler arasındaki farklı öğretilerin paylaşılmasında da gücünü alan bir şirket. Bunu sağlamak adına çeşitli fırsatlar sunuyor. İlla kariyerinizde çok uzun seneler geçirmiş olmak zorunda değilsiniz. Örneğin şu anda dijitalle ilgileniyor ve kendinizi bu yönde geliştirmek istiyorsanız, şirketteki ikinci seneniz de olsa Nestlé İsviçre’de “Digital Acceleration Team” diye bizim bir insiyatifimiz var. Burada kişileri dijitalin bütün gelişimleriyle donatıyorlar ve sonra pazarlarına geri gönderiyorlar. Yaklaşık 8 ayı burada geçiriyorsunuz ve tamamen donanımlı bir şekilde ülkenize geri dönüp, orada oluşturduğunuz networkü de kullanmaya devam ederek, şirketinize katkı sağlamaya devam ediyorsunuz. Örneğin; ben Çikolata’da yaklaşık 8 sene Marka Müdürlüğü, Pazarlama Müdürlüğü seviyelerinde çalıştıktan sonra Çikolata’nın stratejisinin oluşturulduğu merkezimizdeki Stratejik İş Birimi’ne gitme fırsatım oldu. Orada yaptığım iş beni çok etkileyen bir iş oldu. Çünkü çikolata dünyada herkese ulaşamıyor. Herkes bizim kadar şanslı olamıyor. Ya iklim koşulları çok sıcak ya da gerçekten insanlar çok fakir. Nestlé genel vizyonu çerçevesinde onlara da çikolata ulaştırabilmek adına bir insiyatif başlatmıştı ve ben o insiyatifi hızlandırmak üzere doğru ürünün geliştirilmesi, o sıcaklıklarda ürünün yaşayabilmesi için ürün geliştirme merkezleriyle birlikte ortak çalışmalar yaparak Hindistan’da, Pakistan’da, Endonezya’da ürün lansmanları yapma fırsatına sahip oldum. Bu hem insanlara katkı sağlamak adına, hem onlara değer yaratmak adına, hem de aslında kendi yetkinliğimi geliştirmek, çevremi geliştirmek adına büyük bir fırsat oldu Nestlé bunları veriyor. Kariyerin en ileri basamaklarında da bir Genel Müdür olduktan sonra artık burada kariyerim bitti diye görmüyor insan. Çünkü aslında Nestlé’nin bütün ülkelerinde çok farklı zorlukları yönetme tecrübesini kazanmak mümkün; Afrika’da, Amerika’da, Endonezya’da. Nestlé Türkiye’den de yurt dışında olan çok insan var bu anlamda.

1,230 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok güzel bir soru; “13 yıl mı olmuş?” diyorum. Bu soruyu kendi kendime soruyor olmak gerçekten ne kadar motive çalıştığımın bir göstergesi. Çünkü ben hiç Nestlé’de ne kadardır çalıştığımı düşünmedim. Nestlé, öncelikle vizyonu gereği ve bu vizyonu DNA’sına çok iyi yansıtmış bir şirket olmasından ötürü, iyi beslenme ve mutlu yaşam anlamında hem tüketicilerine, hem de çalışanlarına elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir şirket. O yüzden Nestlé’nin kültürünün temelinde insan var. O sebeple burada çalışmak insanlar için çok mutluluk verici, motive edici bir şey. Çünkü Nestlé’de çalışan bir insanın kariyeri kendisinin istediği doğrultuda, istediği yöne doğru gidebilir. Yani her şey, bütün gelecek kendi ellerinizde. Nestlé size bununla ilgili bütün özgürlüğü ve o özgürlük kapsamında da bütün yöntemleri sağlıyor. Benim Nestlé’de 13 seneyi anlamamamın temel sebebi bu. Çünkü ben Nestlé’yi aslında bir çalışma yeri olarak görmüyorum. Hayatta yapmak istediğim şeyleri hayata geçirebildiğim ve bunu yaparken çok mutlu olduğum bir yer olarak görüyorum. Nestlé dünyanın en büyük gıda şirketi olmasının avantajından ve insana çok önem vermesinden ötürü sadece Türkiye içinde değil, Türkiye dışında bulunduğu her yerde de kariyer fırsatları sunuyor. Bu hem Nestlé’ye olan bağlılığınızı arttırıyor, hem de sizin yetkinliklerinizi çok ciddi anlamda geliştiriyor.