Stratejik Planlama

10 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Yükleniyor...
2,241 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Strateji Geliştirme sadece geliştirme değil; geliştirme süreci, stratejiyi geliştirme ve sonrasında şirket içinde takibinin yapılıp disiplinin yaratılmasıdır. Müşteri, ürün, pazar, içinde bulunduğunuz ülke, rakipler gibi öngörülerin toplanması gerekiyor. Geniş kapsamda çalışmalar yapıldıktan sonra sıra strateji geliştirme kısmına geliyor. Strateji geliştirme kısmı 3-5 yıllık olarak şirket nerelere odaklanmalı, kaynaklarını ne yönde kullanmalı ya da nelerden kaçınmalı gibi kriterlere bakıyor. O an belki piyasada kısa dönemli fırsat olarak gözüken şeyler 2-3 yıl sonra sizin için bir anlam ifade etmeyebilir. Daha sonra 2-3 yıllık planların bu doğrultuda yapılmasını sağlıyor. Şirket içinde Strateji Departmanları’nda strateji onaylandıktan sonra Pazarlama, Kategori ve Tedarik Zinciri stratejileri aşağı doğru kırılıyor. Dolayısıyla şirketin bütün fonksiyonlarını göz önünde bulundurarak geliştirip iş birimlerinde bu hedeflere uygun olarak disiplin edilmesi, projelerin geliştirilmesi ve çalıştırılmasıdır.

781 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Daha çok Mühendis kişiler çalışıyor ama İşletme ve Ekonomi bölümünden de çalışan var. Açıkçası buna bir kısıtlama getirmek çok da doğru değil. İnsan meraklıysa ve belli başlı özellikleri de taşıyorsa bölümden bağımsız olarak bu alanda çalışabilir.

404 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu alanda çalışmak isteyenlerin meraklı olmaları gerekiyor çünkü gün içinde tek bir iş yapmıyorsunuz. Siz büyük, kompleks bir yapıda şirketin nerelere gideceğini ve nerelere kaynak ayırması gerektiğini düşünen bir bölümsünüz. Bu bölümde bir şeyleri merak edip insanlara sormanız lazım. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda benim için en önemli özellik meraktır. Biraz da sorgulama yeteneği olması gerekiyor çünkü olaya bütünsel bakıyorsunuz. Şirketin ortak bir hedefi var ve bütün bu fonksiyonları da ona uygun şekilde kaynak ayrımı yapmanız gerekiyor. Bu yüzden sorgulama kısmı çok önemlidir.