Stajyer

4 soruya 3 cevap verildi.

Cevaplar 3

Yükleniyor...
416 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros stajyerlere çok önem veriyor çünkü stajyerleri çekirdekten yetiştirip mezuniyetten hemen sonra tam zamanlı olarak iş teklifinde bulunuyor ama tabii ki stajyerlerin performansı da önemli bir yer tutuyor. Burada girişkenliğini ön plana çıkarabilen, insan ilişkileri kuvvetli, yapılan işi kısa sürede bitirebilen kişilere önem veriliyor.

Biz mağazalarla bir çağrı sistemi üzerinden iletişime geçiyoruz. Bu çağrı sistemi üzerinden mağazaların bizden taleplerini veya problemleri konuşuyoruz. Mesela bir fiyat mağazaya yanlış gittiğinde bu süreci stajyerlere yaptırıyoruz ama tümsorumluluğu onlara yüklemiyoruz. Dolayısıyla bizlerle işbirliği içerisinde pekçok görevleri var. Firmaların mağazalara stant veya teşhir atamalarını, Migroskop zamanlarında fiyat girişlerini stajyerlere yaptırıyoruz. Dolayısıyla bunun gibi pek çok görevleri var.

Stajyer aslında her işi yapar ve yaptığı işi anlamaya çalışan gözlemci ve öğrenmeye çalışan taraftır:

Anlatsında ki tecrübelerim ile bu soruya cevap vermek istersem, aslında stajyer öğrenmek deneyim kazanmak istediği alanda daha mezun olmadan çalışmaya başlayan kişi diyebiliriz. Bunun yanında stajyerin görevi genelde kısıtlı da olsa aslında bulunduğu kurumda mevcut bilgisiyle fayda sağlayabileceği bir görev verilmeye özen gösteriliyor. Görev verilirken çoğunlukla da stajyere neler yapabileceği soruluyor. Bazen yapmak istediklerimizden farklı görevleri yapıyor olsak da stajda asıl önemli olan çalışırken verilen sorumluluğu yerine getirme dışında, gelecekte yapmak istediği şeyler için bilgi toplamak ve deneyim kazanmak olduğunu düşünüyorum. Staj döneminde yaptığınız işler değişse de gün sonunda kazandığınız şey çalıştığınız sektör veya sektör dışından öğrendiğiniz bilgiler ve deneyimler oluyor.