Cevaplar 8

Yükleniyor...
11,037 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite 1. sınıfta muhasebeye giriş dersi alıyordum ve aldığım tek muhasebe dersi buydu. Oradaki hocam Audit’e girmemizi tavsiye etmişti ve başka bir sektörde 10 yıl çalışarak kazanacağımız tecrübeyi, Audit’te 3-5 yılda kazanabileceğimizi söylemişti. Bu aklıma takıldı ve araştırmaya başladım. O zamanlar 1. sınıfta olduğum için çok bir stres yoktu. Çevremde Audit sektöründe çalışan birkaç kişiyle konuştum. Böylece biraz daha aklıma yatmaya başladı çünkü ben hiçbir zaman Finans dışında bir departmanda çalışmak istemedim. Araştırdım ve çeşitli staj olanakları aramaya başladım. Stajda bu sektörü görme fırsatım oldu. Biraz daha işin içine girdikçe ve bu sektörü tanıyan insanlarla konuştukça neden Audit’te çalışmak istediğimi daha iyi anladım. Bana ne faydası olacağını ve beni nasıl geliştireceğini bilerek geldim. Zorluğuyla ve kattıklarıyla nasıl bir meslek olduğunu az çok biliyordum. Dolayısıyla en başından beri aklımda olan bir şeydi. Yıllar içerisinde beklentilerim; gördüklerim ve duyduklarımla şekillendi ama bu beni hiçbir zaman isteğimden koparmadı.

2,147 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim herkese kapımız açık. Özgüvenli olsunlar ve muhakkak okuldaki etkinliklere katılsınlar. Hiç çekinmeden bize gelip başvuru yapsınlar. Sosyal medya hesaplarımızı takip etsinler çünkü sorulan her soru cevaplanıyor. Kendilerini teknik açıdan şimdiden birikim yaparak geliştirsinler. Örneğin, ben okulda aldığım muhasebe bilgisiyle buraya geldim ama şu an birçok hesabı birçok açıdan biliyorum. Bizim yaptığımız iş, iş üstünde öğrenme ile oluyor. Ben bu şirketteki 10. yılımda da hala bir şeyler öğreniyor olacağım. Dolayısıyla bunu bilerek gelsinler.

1,049 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim müşteri portföyümüz arasında bankalar, üretim şirketleri, sigorta şirketleri yer alıyor. Bu işi yaparken her sektörü görme fırsatımız oluyor. Üretim dediğimizde Otomotiv, Enerji ve FMCG sektörü de işin içine giriyor. Türkiye’nin en büyük bankalarını denetliyoruz ve Bankacılık sektörünün çoğunluğuna sahibiz. Dolayısıyla bu sektörleri yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Şirket tarafından farklı sektörleri görmemiz de çok teşvik edilen bir durum. Kendimizi geliştirmemiz için farklı şeyler görüp deneyimlememiz gerekiyor ki ne istediğimizi daha iyi anlayabilelim. Biz de EY’da bu fırsatı fazlaca buluyoruz.

4,551 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğer bir işe yeni başladıysak öncelikle ekiple ofiste buluşup müşterinin yanına geçiyoruz. Müşterinin yanına geçtikten ve müşteriden gerekli dataları aldıktan ekipteki her insanın seviyesine göre çıkarılan bir yapılacaklar listesi oluyor. Bu yapılacaklar listesini okuduğunuz anda ne olduğunu anlamamanız çok normal ama paniğe kapılmamanız gerekiyor çünkü sizin başınızda her zaman bir üstünüz var ve o insan sizi yanına oturtup ne yapmanız gerektiğini gayet açıklayıcı bir dille anlatıyor. Genel olarak müşteriyle çok fazla temas halindeyiz. Asistanlar olarak en büyük görevimiz, sürekli müşteriyle kontak halinde olup gereken dataları alarak yaptığımız analizlerin sonuçlarını müşterilerle konuşmaktır. Biz bir datayı aldığımız zaman o datayı işliyoruz, gerekirse ekstra data talep ediyoruz. Ofiste pek vakit geçirmiyoruz ve genelde dışarıda birlikte çalıştığımız müşterilerleyiz. Hafta sonları bazen yoğun dönemlerde ofise gelebiliyoruz.

1,434 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Denetim alanının zorluklarından bir tanesi uzun çalışma saatleridir. Bizim uzun mesailerimiz sadece yılın 4 ayını kapsıyor. Yıl sonu denetimleri başladığı zaman Ocak ayından Nisan ayına kadar çok çalışıyoruz. Bunların karşılığı olarak da yazın çok uzun tatiller yapıyoruz. Dolayısıyla çalışmasını bildiğimiz gibi eğlenmesini de biliyoruz.