Cevaplar 7

Yükleniyor...
1,138 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mühendislik fakültelerinden mezun kişiler kesinlikle pazarlama alanında çalışabilir. Çünkü pazarlama, mezun olduğunuz bölümle ilişkili olsa da herhangi bir bölümden mezun olup, üzerine bir yüksek lisans yapıp, kişisel olarak ilgilenip, pazarlama üzerine bol bol staj yaparak bu alana yönelebilirsiniz. Pazarlama birçok insanın bildiği gibi sadece sözel bir bölüm değil. Aynı zamanda çok önemli bir tarafı da analitik bilgi gerektiriyor. Bu yüzden bence mühendislik mezunu kişilerin de pazarlama tarafında çok büyük avantajı var. Mühendislik mezunu olan bir insan gerçekten analitik yönünü geliştirmiştir. Sözel tarafında başka şeyler okuyarak, yüksek lisansta kendini geliştirerek kendilerini pazarlama tarafına kanalize edebilirler. Bu yüzden ben mühendislik mezunu kişilerin de pazarlamada ilerleyebileceğini düşünüyorum.

815 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama ekibimiz genel olarak 5’e ayrılıyor. Öncelikle Kampanya Planlama Ekibi’mizden bahsedeceğim. Bu ekip şu an İspanya'da olan bir ekip. Bu ekip katalogların sorumluluğunu tamamen üstlenmiş durumda. Katalogların çıkarılması ile ilgili her türlü süreci onlar yürütüyor. Daha sonra benim de içinde bulunduğum Kategori Ekipleri var. 3 adet Kategori Ekibi’miz bulunuyor: moda ve ev kategorisi; cilt bakımı, saç bakımı, kişisel bakım kategorisi; makyaj ve parfüm kategorisi. Bu üç kategoride tüm ürünlerin getirilmesi gibi konulardan sorumlu. Daha sonra Aktivasyon Departmanı’mız var. Pazarlama Aktivasyon Departmanı’nda kendi içinde kategorilere dönüşmüş durumda. Ajanslarla çalışarak ne tarz etkinliklerle ürünlerimizi tanıtabileceğimizle ilgileniyorlar. Aynı zamanda Dijital Ekibi’miz var. Dijital Ekibi’miz de avon com.tr internet sitemizin tüm sorumluluklarını üstlenen ekip. Son olarak da Creative Ekibi’miz bulunuyor. Creative Ekibi’miz çıkaracağımız kataloglardaki tasarımları yapan ekip. Bu tasarımları yaparken de Kategori Ekipleri ve Kampanya Planlama Ekipleri çok yakın çalışıyor.

2,630 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj yapmalarını çok tavsiye ediyorum. Tabii ki eğitim, bir bilgi edebilmek ve onları analiz edebilmek çok önemli ama tecrübe de çok önemli. O yüzden olabildiğince çok şirket görüp staj yapmalarını tavsiye ediyorum. Bir de pazarlama, insan kaynakları ve finans gibi değil. Birçok şirkette bunlar çok benzer şekilde yapılır ama pazarlama şirketler arasında çok farklı şekilde yürütülebilir. O yüzden olabildiğince farklı sektör ve farklı şirketler görebilmek çok önemli. Bu yüzden iş hayatına atılmadan önce staj yapmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum.

1,060 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Avon Career World programı dördüncü sınıf öğrencileri için hazırlanmış bir program. Bu program kapsamında çok geniş bir oryantasyon programı içinde bulunuyorsunuz. Bir projeden sorumlu olarak çok önemli şeyler öğreneceğiniz bir staj yapma imkanı buluyorsunuz. Öncelikle biraz başvuru sürecinden bahsedeyim. Yaklaşık olarak Nisan ayında başvurular açılıyor ve başvurularınızı kariyer.net üzerinden yapıyorsunuz. Daha sonra sizinle iletişime geçiliyor. Mülakat süreci ve sınav süreci tamamlandıktan sonra programa kabul edilenler belli oluyor ve Temmuz başı Haziran sonu gibi staj programı başlıyor. Bu program 6 aylık uzun dönemli bir program. Staj boyunca size bir proje veriliyor ve bu proje üzerinde çalışmanız bekleniyor. Bu projede tamamen siz sorumlu oluyorsunuz, her şeyini siz yürütüyorsunuz. En sonunda da bölüm direktörünüze bu projeyi sunmanız bekleniyor. Aynı zamanda çalıştığınız departmanın her türlü günlük işlerine ve diğer işlerine de katkıda bulunabiliyorsunuz. Yani projenin yanı sıra diğer işleri de öğrenmeye fırsatımız oluyor. Aynı zamanda bu projenin çıktıları da çok önemli. Bu projeyi sunduktan sonra işe alınma olasılığınız artıyor. Bir şekilde sizi beğenirlerse belli pozisyonlarda sizi değerlendirebiliyorlar.

1,129 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ’de dördüncü sınıf öğrencisiyken Avon'un staj programını duydum ve başvuruda bulundum. Temmuz 2014’te Avon’da Pazarlama Departmanı’nda staj programına başladım. Stajım Aktivasyon Departmanı’nda başladı. Yaklaşık 6 ay boyunca Avon'da staj yaptım. Daha sonra Ocak ayında açık bir pozisyon olduğunu öğrendim ve bu pozisyona başvurdum. Sonrasında da Kategori Koordinatörü olarak işe başladım. Henüz okulum bitmemişti işe başladığımda. Çok az dersim olduğu için haftada 4 gün gelmem kabul edildi. Haziran’da da mezun olduktan sonra tamamen işe kanalize olarak devam ettim.