Kozmetik

25 soruya 32 cevap verildi.

Cevaplar 32

Yükleniyor...
2,359 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversiteden yeni mezun olmuş herkese veya belli bir iş tecrübesi olan insanlara da sunduğumuz en önemli fırsat saha ekibinde çalışarak, saha ekibinin bir parçası olarak yükselmek. Bunun içinde tabii ki Bölge Satış Sorumlusu olarak organizasyona dahil olmak ve o satışın sahadaki adımlarını tek tek aşarak, geçerek bu noktaya gelmek gerektiğini düşünüyorum. Tabi bunun haricinde sizin ilgi alanınıza ve beklentilerinize göre eğer daha çok yer almak istemiyorsanız ama analizi seviyorsanız, rakamlarla veya modelleme ile haşır neşir olmayı seviyorsunuz ama belki Finans Ekibi’nde yer almak istemiyorsunuz, yine teknik bir iş yapmak istiyorsunuz ama gerçekten satışla veya bu tip ticari bir şeyle daha fazla bağlantısı olsun istiyorsunuz. O zaman da satışa destek veren ofis rolleri gerçekten çok önemli bir kariyer fırsatı olarak yer alabilir. Biz Avon'da bu tip roller için Satış Analizleri, Satış Teknolojileri, Satış Eğitimleri gibi departmanlarla bu kariyer fırsatlarını sunuyoruz. Biz Avon Türkiye olarak, bütün Afrika ülkeleri, bütün Ortadoğu Ve Türkiye'nin içeride bulunduğu grubun merkez ülkesi ve lideriyiz. Burada aslında fonksiyonların başında olan birçok kişi Afrika'daki, Ortadoğu'daki,i Kuzey Afrika'daki birçok ülkenin fonksiyonlarının da tepesini yönetiyorlar. Yani aslında Avon Türkiye'nin böyle bir merkez olması itibariyle bu ülkelere veya onun globaldeki İngiltere, orta Avrupa, Latin Amerika gibi ülkelere yetenek transfer etme gibi fırsatı var. Avon'un satışta hem saha hem ofis kariyerleri olduğu gibi; bu kariyerlerden yükselen ve gelişen yeteneklerin yurt dışına gidip orada kendini geliştirme, şirketin farklı bir yüzünü görme, dilerlerse orada kariyerlerine devam etme, dilerlerse orada öğrendiklerini Türkiye'de tekrar işlerine yatırma gibi fırsatları çokça oluyor. Bu tip rotasyonlar da bizim şirketimiz için çok önemli bir konu. Bu sebeple de Avon'da hem içeriden hem de Türkiye dışından yetenekleri ihraç ettiğimiz bir yapı var.

1,705 görüntülenme
·
Transkripti Göster

2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olur olmaz dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri firmalarından bir tanesinde, Pazar Araştırması Bölümü’nde çalışmaya başladım. Yaklaşık üç buçuk yıllık bir pazar araştırması deneyiminden sonra kendimi aslında satış tarafına daha yakın hissettiğini fark ettim. İnsanları ikna etmek aslında sadece bir rapor hazırlamak veya analiz yapmaktan öte, insanlara bir fikir yahut bir ürünü satmanın beni daha çok çeken bir şey olduğunu gördüm. Bu yüzden satış departmanına geçtim. Yaklaşık üç buçuk yıl satış departmanında aynı şirkette çalıştıktan sonra, 2010 yılında çok güzel bir fırsat karşıma çıktı. Avon'da tüm dünyada en büyük pazarlardan 15 kişinin işe alındığı, Global Sales Academy (Global Satış Akademisi) isimli global bir program dahilinde, üst düzey yönetici yetiştirmek üzere hazırlanan bir programla Avon'a dahil oldum. Global Satış Akademisi programının ilk 1 yılı boyunca Avon saha ekibinin yaptığı farklı rollerin hepsini deneyimleme fırsatım oldu. Bu gerçekten çok detaylı ve insana doğrudan satışı tamamıyla öğreten bir programdı. Çünkü doğrudan satış sektörü gerçekten de öğrenmesi zor ve diğer sektörlerden çok farklı bir sektör. Buna dahil olduğunuz zaman bütün her şeyine hakim olmak için uzun süre ciddi bir oryantasyon programından geçmeniz gerekiyor. Ben de 1 yıl kadar önce şirketimizin bordrosunda çalışmadan, Avon temsilcilerinin yaptığı gibi, Avon ürünlerini katalogları kullanarak sattım. Sonrasında yeni Avon temsilcileri bulmak ve yönetmek adına Satış Liderliği yaptım. Daha sonrasında iki ay kadar şirketimizin satış rolünün giriş seviyesi olan Bölge Satış Sorumlusu görevini yaptım. Daha sonrasında ise yaklaşık bir yıla uzanan bir süreç boyunca Bölge Müdürü olarak çalıştım ve Bölge Müdürü olarak da sahadaki Bölge Satış Sorumlularını yönettim. Yani özetle baktığımız zaman bir yıl boyunca satış departmanının her kademesinde değişik rollerde görev aldım. Sonrasında şirkete girdiğim pozisyon seviyesi olan bölge Satış Grup Müdürü rolüne atandım. 2012 yılının başından 2014 yılı sonuna kadar yaklaşık 3 yıllık bir süreç boyunca da bu Bölge Satış Grup Müdürlüğü rolünü devam ettirdim. Avon Türkiye'de Türkiye'deki satış organizasyonunun yarısını, toplamda yaklaşık 100 kişilik bir bordrolu ekibi ve bordrosuz yüz binlerce kişilik bir ekibi yönettim. Şirket içerisinde stratejinin hazırlanması ile ilgili faaliyetlere, aktivasyonlara, süreçlere de çok ciddi biçimde dahil oldum. Bunun sonucunda nihai olarak 2015 yılının başında, Avon Türkiye'nin Satış Direktörü olarak atandım. Son 1 yıldır da bu görevi yürütüyorum.

1,105 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle Satış Operasyonları Birimi var. Burada üç ana birim var. Bir tanesi Satış Analizleri. Satış Analizleri’nde gerçekten mühendislik veya istatistik bilimi gibi alt yapılardan gelen, kendisi analitik yetkinliklere sahip, analiz araştırmaları için SQL, Excel gibi analiz araçlarını çok iyi kullanabilen insanları istihdam ettiğimiz bir nokta. Bir diğer taraf; Satış Teknolojileri Birimi. Bu birim aslında biraz daha coğrafi, haritalandırma yapıları üzerinde çalışırken bazı teknik altyapılar barındırıyor. Yani biraz IT ile coğrafi haritalandırma arasında yer alan bir birim gibi ifade edebilirim. Satış Operasyonları Birimi aslında sahanın eli kolu. Sahadaki her yürüten bir ekip var burada. Bir de Satış Eğitimi Birimi’miz var. Bu birimimizde ise saha içinden terfi ederek gelen sahada çalışan bir birimimiz olduğu gibi ofis içerisinde eğitimlerimizi hazırlayan bir birim de var. Bu ofis içindeki birimi, eğitim olması ve gelişim olması itibariyle biraz İnsan Kaynakları ve Satış arasında kalan, ikisinin harmanlandığı bir bölüm olarak ifade edebilirim. Bu bölüm de hem bizim sahadaki temsilcilerimizin, satış liderlerimizin hem de bölge satış sorumlusu kadromuzun gelişmesi için onlara destek oluyor. Bunun dışında da sahadaki bütün eğitim materyallerimizin içeriğini ve yapısını hazırlıyor. Yani ofiste de aslında gerçekten çok donanımlı, saha ekibine her anlamda destek veren, stratejiyi kuran ve değişik alt yapılardan gelen büyük bir ekip barındırıyoruz satış ekibimizde.

1,105 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Avon için uzun bir yolun mutlu sonu diyebilirim. Ben İletişim Fakültesi mezunuyum. Galatasaray Lisesi sonrası Fransa'da 4 senelik iletişimle ilgili bir eğitimden sonra Türkiye'ye gelip reklamcı olmak istiyordum. Ama zamanı gelince şunu fark ediyoruz; üniversitede öğrenilen şeylerle gerçek hayatta işe başlayayım dediğinde ihtiyaç duyduğun bilgiler aynı şeyler olmuyor. Mesela ben neresinden başlayacağımı biraz araştırıp, kurslara katılıp, biraz ek dersler alıp sonra bir reklam ajansında çalışmaya başladım. Ondan sonra çok keyifli, dört buçuk senelik bir askerlik dönemim var. Ajansta çalışan herkes bilir; ajansı biraz askerlik gibidir. Çok çalıştığın, az para kazandığın ama çok şey öğrendiğin, birçok markaya dokunabildiğin, birçok farklı disiplini görebildiğin bir alan. Ajans döneminden sonra artık kurumsal bir yerlere geçmeniz gerektiği hissiyatına kapılıyorsunuz. O dönemde de ben bankacılık sektörüyle başladım. Dört buçuk beş sene bankacılık sektöründe iletişimin farklı alanlarında deneyimlerim oldu. İç iletişim, PR iletişimi, stratejik iletişim altında toplanmış biraz daha farklı stakeholderlarla nasıl iletişim yapılır konusunda kafa patlattığınız, biraz daha entegre bir iletişim departmanı içerisinde bulunmuşluğum var. Etkinlik yönetimi deneyimim var. Böyle bu kadar gri mavi ciddi bir bankacılık dünyasından sonra da 2012 yılının sonunda Avon'a katılıp; kredileri mevzuatları vesaire bir kenara bıraktım. En son rujlar, parfümler ve makyaj malzemelerine geçtiğim, mutlu sonla biten bir kariyerim var.

1,079 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Avon Finans Ekibi 33 kişilik bir ekip. Bazı şirketlerle kıyaslayınca baya kalabalığız. Finans Direktörü’müze bağlı dört ayrı müdürlük mevcut. Finans Direktörü’müz ise şu an Türkiye ve NAME’den (Kuzey Afrika ve Ortadoğu) sorumlu. Biz Türkiye bacağında ise dört ayrı müdürlükten oluşuyoruz. Genel Muhasebe, Satış Muhasebesi, Bütçe Planlama, Raporlama ve İç Kontrol olarak 4’e ayrılıyor. Genel Muhasebe işimizin mutfağı. Her türlü işlemin, muhasebesel kayıtların tutulduğu yer. Faturaların muhasebe sistemine girilmesi, ödemelerin takibi, banka transferleri gibi her türlü şey muhasebe ekibinin elinin altından geçiyor. Satış Muhasebesi daha çok saha temsilci bakiyelerinin takibi, alacak kontrolü, kredi takibi, şüpheli alacakların minimalize edilmesi gibi sorumlulukları var. Komisyon ve bonus ödemelerini de yine bu ekip takip ediyor. Bütçe Planlama Bölümü yıllık bütçenin yapılması, aylık öngörülerin revizyonu, şirkette yapılacak herhangi bir stratejik yatırımın karlılığının analiz edilmesi ve gerektiği noktada onay mekanizması olarak çalışıyor. Kritik rolleri olan yoğun bir departman. Finansal Raporlama ve İç Denetim de az önce bahsettiğim gibi ay sonlarında gerçekleşen rakamların standartlara uygun bir şekilde raporlanıp, bölgesel ekiplerle paylaşılmasından ve bunu da belirli deadlinelar dahilinde yapmaktan sorumlu. Aynı zamanda da iç kontrol süreçlerinde Avon'un politikalarının market düzeyinde doğru ve etkili bir şekilde anlaşılır, yine etkin bir şekilde uygulanıyor olmasından sorumlu. Bu dört departman da farklı olmakla beraber aslında çok sıkı bir işbirliği içerisinde birbirleriyle çalışıyorlar.