İnsan Kaynakları Müdürü

3 soruya 8 cevap verildi.

Cevaplar 8

Yükleniyor...
4,665 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirketin gitmiş olduğu noktada şirketin vizyonu misyonu ve stratejileri doğrultusunda insan kaynakları ekibi olarak bizim ciddi bir sorumluluğumuz var. Neden derseniz hepimizin bildiği gibi aslında çalışanlar bir şirket için en değerli kaynaklar. Ondan dolayı bu kaynakları en iyi şekilde almak ve şirkete almış olduğumuz bu çalışanları en iyi şekilde eğitmek, onlara gerekli eğitimleri sağlamak, gelişimlerine katkıda bulunmak; yönetim ekibi ve yöneticilerin de yine aynı şekilde insanları eğitebilecekleri şekilde donanmalarını sağlamak ve sonrasında da bu insanları çok daha büyük rollere taşımak. Tabi bunları aslında şirketin gitmekte olduğu strateji ve vizyon doğrultusunda en iyi kaynağı bulundurma, onları yetiştirme ve şirkette çok iyi yerlere taşıma amacıyla yapıyoruz. Bunun için çok fazla, değişik uygulamalarımız var. İnsan kaynakları içerisinde işe alımdan tutun da yetenek yönetimine, ücret ve farklar yönetimine, organizasyonel gelişime kadar birçok farklı süreçler var. Tüm bu süreçlerin organizasyonunu ve insanlarla şirketin yararında yürütülmesi İnsan Kaynakları Müdürü’nün genel sorumlulukları olarak düşünebilirsiniz.

2,367 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Neredeyse her zaman ofis içerisinde çalışıyoruz. Tabi biz Microsoft içerisinde sadece Türkiye’de değil globalde de esnek çalışmaya sahip bir şirketiz. Yani dışarıdan da çalışabiliyoruz, evden de çalışabiliyoruz. Onun için illaki benim ofise gelmem gerekmiyor. Ama ben kişisel olarak ofiste diğer arkadaşlarla beraber çalışmayı sevdiğim için her zaman ofise geliyorum. Bunun haricinde ofiste çok yoğunluklu şekilde toplantılarla geçiyor günüm. Yani baktığınız zaman 45 saatlik bir çalışma diliminin herhalde bir 35 saati toplantılar içerisinde geçiyordur. Tabi toplantılar içerisinde ağırlıklı olarak içeride yapmış olduğumuz ekip toplantıları var. Farklı ekiplerle, yöneticilerle, departman yöneticileriyle yapmış olduğumuz toplantılar var. Amerika’yla yada bizim Ortadoğu-Afrika bölgesindeki değişik ekiplerle yapmış olduğumuz görüşmelerimiz var. Bunların da yanında tabi ki mülakatlar var. Aslında Microsoft’a girmek için mülakat sürecinde olan adaylarla yapmış olduğumuz mülakatlar bunların içinde en büyük pay sahibi olanlar diye düşünebilirsiniz. Bunun yanında tabi ki günlük koşuşturma içerisinde çok fazla iş oluyor. Genelde sabah planladığım şeylere baktığım zaman çok farklı şeyleri yapıp, onların hala ajandada beklediğini görebiliyorum. Bu tabi ki Microsoft’un biraz hızlı yapısından kaynaklanıyor. Gerçekten çok planlı programlı şekilde ilerlediğiniz zaman her şeyi yapamayabiliyorsunuz. Biraz esnek ve adaptasyonunuzun yüksek olması gerekiyor. Özellikle gün içerisinde değişen ajandalara uymanız şart.

1,977 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları Müdürü olarak; İnsan Kaynakları’nı insanlara yatırım yapan stratejik bir departman olarak konumlandırmaya çalışıyorum. Bununla ilgili olarak da İnsan Kaynakları’nda farklı bir yapılanmaya gittik ve ben işin biraz daha uzmanlık tarafındayım. Uzmanlık merkezinin altında farklı uzmanlık ana dalları var diyebilirim. Örneğin; bunlardan biri Geliştirme’dir. Geliştirme’de insanlara yatırım yaparak geleceğin liderlerini, geleceğe ayak uydurabilecek kişileri yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunun dışında Ücret ve Yan Haklar dediğimiz bir alanımız var. Burada da daha çok ücret, kademelendirme, iş değerlendirme, kariyer yönetimi gibi farklı konuları ele alıyoruz. Yetenek Yönetimi dediğimiz bir uzmanlık dalımız var. Burada potansiyel ve liderlik girişimlerini planladığımız programları devreye almayı ve birebir çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Bunun dışında rutin olarak yürüttüğümüz Personel gibi operasyonel işlerimiz de var. En önem verdiğimiz uzmanlık alanlarından birisi de Talent Equation’dır. Burası da doğru yetenekleri organizasyona katma ve onlarla birlikte geleceği planlama anlamında genel bir şekil verdiğimiz uzmanlık alanımızdır. Benim de görevim bu departmanın içerisindeki etkinliği ve verimliliği sağlayacak şekilde tüm birimleri tek bir İK çatısı altında toplamak ve geleceğe yönelik doğru planlamayı yapabilmek için ilgili projeleri ve gelişmeleri hayata geçirebilmektir.

1,795 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları aslında çalışan ve işveren arasında bir tampon vazifesi görüyor zaman zaman. Yani bir yanda işveren var, işverenden kastım aslında üst düzey yöneticilerimiz, ama bir yandan da tüm çalışanlar var. Aslında hepimiz, ben de dahil çalışanız sonuçta. Ama baktığınız zaman özellikle insanla alakalı problemlerde çok iki arada bir derede kaldığımız olabiliyor. Vermemiz gereken zor kararlar olabiliyor. İnsan Kaynakları genelde işten gönderen taraf olarak bilinir. Tabii ki böyle değil. İnsan Kaynakları burada belli bir pay sahibidir ama bunu esas yapan iş tarafıdır. Çünkü esas kararları onlar verirler ve biz biraz daha uygulayıcı roldeyiz. Ama duygusal anlamda ve birçoğunu da yakından tanıdığımız kişilerle yolları ayırmak gerçekten kolay bir iş değil. Bence benim İnsan Kaynakları Müdürü olarak en çok zorlandığım ve açıkçası çok da hoşlanmadığım şeylerden bir tanesi bu. İşin içinde insan olunca ister istemez belli duygular işin içine girebiliyor. Ne olursa olsun sonuçta bu kişiler bizim çok yakından çalıştığımız arkadaşlarımız. Buna benzer zor kararları kendilerine bildirmek, bunlarla ilgili reaksiyonları almak bence benim en zorlandığım yer.

857 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer’de Yetenex dediğimiz bir yetenek döngümüz var. Biz tüm çalışanlarımızı birer yetenek olarak konumluyoruz. Onlar için de bu döngünün sağlıklı bir şekilde işlemesini ve Pfizer’deki çalışan deneyimlerinin en optimum düzeyde olmasını sağlamak birinci misyonumuzdur. O ortamın getirdiği performans ve verimlilikle “yıllara yaşam, yaşamlara yıl katma” misyonumuza ulaşmak istiyoruz. Buradan da ihtiyacı olan hastalara çok daha iyi bir hizmet götürme amacımız var. Buraya giden yolda da ben İnsan Kaynakları Müdürü olarak işveren markasının oluşturulmasından, doğru yeteneklerin şirkete kazandırılmasından, o kişilerin on-boarding ve oryantasyon süreçlerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasından, yetenek değerlendirme süreçlerinde şirketimizin beklentileriyle paralel olarak değerlendirmelerinin yapılmasından ve geribildirimlerinin verilmesinden, performans yönetim süreçlerinden, saptadığımız gelişim alanlarının Kurumsal Eğitim ve Gelişim Departmanımızla koordineli bir şekilde geliştirilmesinden, bu kişilerin şirkete bağlılığının sağlanmasından sorumluyum. İnsan Kaynakları’nın bütün bunların kalbinde oturduğunu düşünüyorum çünkü İnsan Kaynakları Müdürü de bu süreçlerin sağlıklı işlemesini garantilemek üzerine çalışıyor.