İçgörü

14 soruya 14 cevap verildi.

Cevaplar 14

Yükleniyor...
3,810 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İçgörü aslında yüzeyde gözükenin altına inebilmek. Dolayısıyla çok soru sorarak çok meraklı bir şekilde en temel nedenini anlayabilmek. Ne kadar derine inerseniz rekabete göre o kadar da avantaj kazanmanızı sağlayan bir iş. Bu işte bütün pazarlama fonksiyonlarına hizmet veriyoruz. Hem yeni bir ürün veya hizmet geliştirme öncesinde yapılan bütün tüketici ve pazar araştırmaları; hem de ürün veya iletişim piyasa çıktıktan sonra onun performansını ve yine tüketicinin ona reaksiyonunu ölçümlemeye yönelik bütün araştırma faaliyetlerini yapıyoruz. Dolayısıyla çok kapsamlı bir iş. Tabi bunu yaparken trendler değişiyor, bütün sektörler değişiyor, davranışlar değişiyor ve dolayısıyla bunu da anlamaya çalışıyoruz. Insight kısaca bütün marka ekiplerini aydınlatmaya çalışan, zaman zaman provoke etmeye çalışan, zaman zaman da onlara ilham vermeye çalışan çok keyifli bir iş. Insight dün data toplamaktı, daha sonra o datayı anlamlı bir bilgiye dönüştürüp o bilgiyi yayınlamak oldu. Ancak bugün herkes bunu yapabildiği ve rekabette fark yaratmaya çalıştığınız için daha fazlasını yapabilmeniz gerekiyor. Yeni yeni makaleler aslında şunu söylüyor: Insightçı olmak bir anlamda gazeteci olmak gibi olacak. Çünkü herkesin ulaşabildiği bilgiyi ve farklı farklı bilgi kaynaklarını konuşturup, aslında başkalarının yakalayamadığı şekilde onu sunup, marka ekiplerinin ilham aldığı ve yeni kazanan stratejiler oluşturmasına olanak sağlayan bir yere doğru gidiyor. Biz de buraya çevirdik bütün rotayı. Bunu sağlamaya çalışıyoruz ki fark yaratabilelim.

1,029 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Crunch zaten bu güne kadarki bütün kampanyalarda sıkılma anlarını kıran, harekete geçiren bir lezzet olarak konumlandırdığımız bir markaydı. Dolayısıyla son derece hareketli televizyon reklamları vardı. Bir süre çok durduk, sessiz kaldık. Daha sonra Crunch’ı yeniden canlandıralım dedik. Farklı ne yapabiliriz diye düşündük. Crunch’ın o hayata hareket katma olayı üniversite gençleri için ne demek, lise gençleri için ne demek onu bir anlayalım istedik. “Hayatına hareket katma” özellikle üniversite gençleri için alkolle örtüşecek şeylere gidiyordu. Lise gençleri üzerindeki baskı gerçekten çok fazla. Aile baskısı var, üniversiteyi kazanabilme baskısı var. Onların o daralma anları ve daralma anlarında patlayamama durumu üniversite gençlerine göre çok daha trajik bir noktadaydı aslında. Bir çikolata markası olarak aslında gençlerin bu anına dokunmak onlarda etki yaratır diye düşündük ve bunu daha maksimize etmek için ne yapılabilir diye araştırmalar yaptık. Bu araştırmaların neticesinde “Acaba o patlama durumunu daha da büyütebilir miyiz?” diye düşündük. Zaten ürünün kendisinin içindeki pirinç patlağı bunu veriyordu. Bunun üzerine patlayan paket geliştirdik. Crunch paketini açarken normal açmanıza gerek yok. Çekiyorsunuz, orada bir “pat” sesi çıkıyor. Adını da Crunch Patt koyduk. Gençlere de son derece absürt iletişimler yapmaya başladık. Çünkü gerçekten sosyal medyada, Vine’da, Twitter’da gençlerin anladığı çok kısa espriler var. Dolayısıyla bu yönde marka ekibine lise gençlerini hedefleyelim dedik. Lise gençlerinin daraldıkları, onlara gerçekten çok geyik gelen, klişe anları patlatalım. Bunun üzerine iletişim geliştirmeleri gerektiği yönünde onlara bir insight verdik. Bugün Facebook’a da bakarsanız Crunch’ın sonraki bütün sosyal medya iletişimi capslerle o yöne doğru gidiyor. Gerçekten doğru bir noktaya bastığımızı gördük. Çünkü yine Insight Ekibi olarak burada durmadık. Sonrasında Facebook’taki bütün o interaksiyon rakamlarına, tüketicilerin sosyal medyada bize geri dönüş noktalarına baktığımızda çok enteresan bir şey yayıldı. Youtube’da pre-rolllar yaptık. Youtube pre-rollu Atilla Taş ve Banu Alkan gibi bir araya gelmemesi gereken iki insanı bir araya getirdik. Aslında o kadar absürt bir şey yapmıştık, o kadar daraltıcı ve katlanılmaz bir prerolldu ki gençlere “Pre-roll zaten katlanılmaz ve dayanılmaz bir şeydir, çünkü izlemek istediğin bir şeyin öncesine gelir. İşte Crunch böyle anlarını patlatmana yarar”. Bu mesajı aslında pre-roll gibi bir kurgu üzerinden verdik. Çok pozitif dönüşler aldık. Şöyle pozitif dönüşler aldık: onlar da kendi dayanamadıkları anlarla ilgili kendi capslerini yarattılar. O yüzden biz de böyle bir kampanya sonrasında nelere oynayabileceğimizi çoğaltmış olduk. İç içe geçmiş birçok örneğimiz var. Hiç durmadan bu merakla, bu tarz anları yakalamaya çalışıyoruz.

787 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben PepsiCo’da East Europe Insights Maganer olarak çalışıyorum ve bir Region’a bakıyorum. Region’da belli ülkelerden sorumluyum. Burada Rusya, Türkiye, Polonya başta olmak üzere 6 adet ülke var. Bu yüzden birim olarak daha büyük bir şekilde stratejik planlamalar ve analitik araçlar kullanarak pazar araştırması yapıyoruz. PepsiCo’da Pazar Araştırması Departmanı öncelikli ve önemli olduğu için kendi içinde yapılara bölünmüş durumda. Biz de bunun analitik kısmıyla ilgileniyoruz ve aslında çok basit bir şey yapıyoruz. Elimizde herkesin bu aralar çok sık duyduğu Big Data dediğimiz datalar var. Biz bu data içerisinden “Ne?” “Ne oluyor?” “Bu nedir?” ve “Biz ne yapalım” sorularını cevaplayarak büyük resmi oturtup bir strateji oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun dışında 5 yıllık planlar çiziyoruz. Lays markamız Rusya başta olmak üzere gerçekten bir pazar lideridir. Biz bu markanın daha büyümesini ve tüketici ihtiyaçlarını daha çok karşılamasını istiyoruz. Bu yüzden bununla ilgili projeler yapıyoruz ve bu projelerde insanların bu markayı nasıl tükettiğini anlamaya çalışıyoruz. Tüketicilerin ihtiyaçlarının gidişatına göre de 5 yıl içerisindeki planlamaları oluşturuyoruz.

775 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlamanın yaşadığı bütün bu zorlukları önceden bilebilmek gerekiyor. Bu yüzden aslında insightçı olmadan önce satış ya da pazarlama tecrübesini de eklemiş olmak, o empatiyi geliştirmek adına önemli bir şey. Ama insightçı olmak ilk etapta meraklı olmayı gerektiriyor. Her şey çok değişiyor. Bugün dünkü gibi tek bir televizyon veya gazete mecrasının etkisini takip etmiyoruz. Çok fazla etki takip ediyoruz. Çok çeşitli tüketici kitleleri var. İnsan psikolojisini doğru anlayabilmek, doğru çözümleyebilmek gerekiyor. Pazar dinamiklerini analiz edebilecek analitiklikte ve onu konuşturabilecek yapısal düşünceye sahip olabilmek gerekiyor. Daha sonra bunu insanlara ilham verecek şekilde sunabilmek adına da kuvvetli iletişim kapasitesi gerekiyor. Dolayısıyla aslında hiçbir iş kolay değil ama gerçekten pazarlama ve o pazarlamaya destek veren diğer işlerin de işi hiç kolay değil.

574 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Teknolojinin gelişmesi “Big Data” dediğimiz bir kavramı ortaya koyuyor. Artık her yer data üretiyor. Bugün Google’da yapılan her arama aslında bir anlam taşıyor. Kişinin dijital platformlardaki her adımı ölçülebiliyor. Dolayısıyla da bu adımı anlamlandırabildiğimiz vakit, kişinin bir sonraki satın alma kararını etkilemeye kadar gidebilecek güce sahip oluyor sektör. Dolayısıyla da insightın pazarlamadaki rolü bugün olduğundan daha da büyük bir yere gelecek. Çünkü bunu anlayabilen şirketler rekabet anlamında çok daha avantajlı bir konuma gelecekler.