Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

13 soruya 17 cevap verildi.

Cevaplar 17

Filtrele:Sırala:

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri nasıl dersler alıyor, içerikleri nasıl? (1 Cevap)

Öncelikle hangi okulda, hangi fakülte altında olduğunu araştırırsan ve ders programlarını incelersen ders içeriği hakkında daha iyi fikir sahibi olursun bana göre.

Şu anda bu bölümde ilk senem ve ben iletişim fakültesi altında ders alıyorum. O nedenle söylemeliyim ki Güzel sanatlar fakültesi altındaki derslerle İletişim fakültesi altındaki dersler aynı olmuyor.

Bizim gördüğümüz ve göreceğimiz derslerden bahsedecek olursam: İlk dönem temel çizim dersi gördük. Söylemeliyim ki oldukça masraflı bir dersti. Daha sonra tasarımın temelleri dersi aldık. Bu iki derste uygulamalı derslerdi. Diğer derslerimiz teorikti. Ortak üniversite derslerinin dışında (Türk Dili gibi) Görsel Dil ve Kültür, İletişime Giriş, İletişim Tasarımına Giriş derslerini aldık. 

İkinci dönem alacağımız derslere değinecek olursam: Tipografi, Tasarımda Estetik, 20. yy Tasarım Tarihi ve Dijital Tasarım dersleri var tabii yine üniversite dersleri haricinde. 

Hatırladığım kadarıyla alacağımız diğer dersler şu şekilde: Temel fotoğrafçılık, sanal ortamda modelleme, dijital tasarım ve illüstrasyon, web tasarımı, medya analizleri, medya fotoğrafçılığı, hareket tasarımında 3 boyut, hareketli görüntüler, yeni medya teorileri, dijital videoya giriş, tasarımda kültürel imgeler, oyun tasarımına giriş, dijital video yapımı, görsel öyküleme, oyun tasarımı geliştirme gibi derslerimiz var. Aynı zamanda seçmeli alınacak derslerde var. 

Tabii tüm bu yazdıklarım bizim okulun ders başlığı ve içeriği. Yine de iletişim fakültesi altında adı farklı olsa da içerik olarak benzer dersler olduğuna eminim. 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü zorluk seviyesi nedir? Nelere hazırlıklı olmak lazım? (2 Cevap)

Öncelikle güzel sanatlar altında mı iletişim fakültesi altında mı olmak istediğine karar vermelisin bence. Şuan henüz birinci sınıf öğrencisiyim ben de. İletişim fakültesi altında ders görüyorum. Çizim elbette önemli ama bir güzel sanatlar altında önemli olduğu kadar olduğunu düşünmüyorum. Her neyse...

Çizim dersinde kesinlikle para harcaman gerekecek. Kolay gözükse de esas olan uygulamalı işler olduğundan vaktinin çoğu uygulamalara gidecek. Ders programın bir mühendisin ki kadar dolu olmasa hatta boş gözükse bile uygulamalar kesinlikle çok fazla vaktini alacaktır.

Eğer kendine güveniyorsan ve bu bölümün sana göre olduğunu düşünüyorsan bu bölümü seçmelisin. Boş geçen bir bölüm kesinlikle değil. Dışarıdan görünüşüne aldanma yoksa zorlanırsın. 

Kesinlikle ilk önce karar vermen gereken şey bölümün sana göre olup olmadığı. Ve unutmadan: Bu bölümle yönelebileceğin alanlar oldukça fazla. 

Okulları araştırıp ders programlarına göz atarsan eğer kendi aklında elbet bazı fikirler oluşacaktır. Ve bu şekilde aklında bu bölümü isteyip istemediğine hatta hangi okulları istediğine dair pek çok fikir oluşacaktır.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

İş imkanları çok fazladır. Mezunlar; reklam ajanslarında, televizyon kanallarında, bilgisayar ve yazılım şirketlerinde, film yapım animasyon kuruluşlarında vb. çalışabilirler.

Neden Görsel İletişim Tasarımı Bölümü? (4 Cevap)

Bölümün hem iletişim hem tasarım yönünün olması sebebiyle kapsamı oldukça geniş. Tasarım boyutuyla kendini ispatlamana imkan verdiği ve her şeyden biraz eğitimini aldığın için de kendini daha çok keşfedebileceğin bir alan olması sebebiyle " Görsel İletişim Tasarımı " diyebilirim.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Görsel İletişim Tasarımı bölümü yaratıcı düşünmeyi bir düşünme biçimi haline getirmiş, öğrenmekten bıkmayan, çevresindeki her şeye farklı bir bakış açısıyla yeni bir göz olan kişilere göre bir bölümdür. Adından da anlayacağınız gibi Görsel-İletişim ve Tasarım üçü de bir bütün ve ilişki içerisindedir. Sadece iletişim ve görselle uğraşıp tasarım boyutunu göz ardı eden biri için bu bölüm uygun değildir. Sanatla ilgilenmeyi ve uğraşmayı seven, müzelere gidip, gündemi takip edenler içinse biçilmiş kaftan olan bölümdür.