Cevaplar 12

Yükleniyor...
760 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben hiçbir zaman 20 yıl sonra kendimi nerede görüyorum gibi planlar yapmadım. Hep daha yakın dönemde orta vadeli planlar yaptım ve bunları başarmışsam kutlamasını da bildim. Dolayısıyla bence her başarıyı kutlamalılar. Nasıl başarısızlıklarda gerçekten üzülüyoruz, başarıyı da kutlamalarını öneriyorum. Ayrıca hedeflerini koyarlarken daha gerçekçi hedefler koymalarını tavsiye ediyorum. Günün sonunda başardıklarında, bunu onların daha çok motive edeceğini düşünüyorum. Eğer ki bu hayatta çok şanslı değilsen ya da bir çevre içinden belli bir şeyler elde etmemişsen çok çalışman lazım. Şans ve çevre faktörü belli bir noktaya kadar insana başarı sağlıyor. Ama bir süre sonra, her şey çalışmakla çok daha farklı noktalara gelebiliyor. Üniversitede çalıştılar, bundan sonra da çok çalışacaklar. Çalışırken kendilerini bir şekilde geliştirecekler. “Ben öğrendim, tamam, oldum.” demeyecekler. Sürekli bir şeyler öğrenecekler, öğrenmeyi talep edecekler. Kendilerini geliştirecekler. Artık maalesef günümüz dünyasında ekmek aslanın ağzında. İşin gerçeği bu. Keşke her üniversite mezununun rahatlıkla başlayabileceği bir işi olsa. Ama maalesef öyle değil. Belli pozisyonların sayısı çok az ama buna başvuran insan sayısı belki binlerce. Dolayısıyla farklılaşmalılar. Kendilerini geliştirirken, yeni şeyler öğrenirken; bir taraftan da o pozisyonu isteyen başka arkadaşlarından biraz daha farklı bilezikleri kollarına takıyor olmaları lazım.

9,039 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kesinlikle çalışabilir. Mühendis demek, aslında birçok konuya çok daha çabuk çözüm bulabilen insan demek. Analitik düşünebilen, farklı perspektiflerden bakıp çözüm üretebilen insan demek. Eğer ki bu insanlar bir şekilde insan ilişkisinden hoşlanıyorlarsa, sahada olmayı seviyorlarsa, inatçılarsa, dikkatlilerse, bu dikkatlerini müşteri tarafına harcayabiliyorlarsa, müşterinin dertlerini kendi dertleri gibi üzerlerine alabileceklerse bence her mühendislik öğrencisi satış yapabilir. Hatta bildiğim kadarıyla galiba bizim satış ekibindeki arkadaşlarımızın hepsi mühendislik kökenli insanlar. Hepsinin de çok uzun yıllardır işlerinde çok başarılı olduklarını düşünüyorum.

565 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft’a staj için gelen arkadaşlarımın hepsinin görevleri aslında tanımlı. Onlar buraya geldikleri gün yapacakları işin bilincinde olarak geliyorlar ve tanımlanmış işlerini yerine getirmekle yükümlü oluyorlar. Benim kısaca arkadaşlara tavsiyem, ilk olarak bu verilen işle yetinmemeleri. Çünkü; verilen işler gerçekten vakitlerinin hepsini bence karşılamıyor. İster istemez ciddi anlamda vakitleri kalabiliyor. Bu vakitlerini biraz daha Microsoft’a biraz daha kuş bakışı bakıp bu şirketin nasıl işlediğini, bu çarkın nasıl döndüğünü, buranın nasıl bir şirket olduğunu, hangi ekipleri olduğunu incelemeleri. Başka ekiplerde staj yapıyor olsalar nasıl katkı sağlayabileceklerini incelemeleri. Staj sürecini, kendi kariyerlerinde biraz daha geleceğe yönelik olarak bunları düşünerek, bunlara kafa yorarak ve daha çok talep edip daha çok inisiyatif alarak geçiriyor olmaları lazım.

424 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft içerisinde farklı apartmanlar veya satış ekipleri için birçok kariyer fırsatı var. Bizim Ortadoğu ve Afrika bölgesinde farklı pozisyonlara geçebiliyorsunuz. Amerika tarafında da satış veya teknik ekip birimlerine geçen çok fazla arkadaşımız oldu. Microsoft size “İşiniz Türkiye’de. Mümkün olduğu kadar yurt dışına çıkmayın.” diyen bir şirket değil. Siz bir iş yapmak istiyor ve kariyeriniz için yurt dışında yer almak istiyorsanız, sizi buna teşvik eden ve bunu sağlamaya çalışan bir şirket. Tabi burada yöneticilerin de katkısı büyük. Yöneticiniz istemediği sürece siz ne kadar isterseniz isteyin belli isteklerinizin yerine gelmesi çok olası değil, bu her şirket için bu şekilde. Microsoft’ta onlar da size destek oluyorlar ve size cesaretlendiriyorlar. Bu da bizim açımızdan bir şans.

306 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben hem şirket içerisindeki bu görevi yapan arkadaşlara bakıyorum, hem biraz geçmişe doğru gidip bakıyorum. Genelde sahadan gelmiş insanlar bir sonraki kariyer basamağında da hep sahada olacak şekilde görevler tercih ediyorlar. Farklı departmana geçseler bile müşteri tarafında olmayı yeğliyorlar. Biraz da karakterlerinin içine işlemiş oluyor ve sahadan kopamıyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla sahanın ihtiyaçlarını, sahanın taleplerini bilen insanlar olarak hangi departmana geçerlerse geçsinler, bu bilgi gerçekten çok ciddi bir birikim ve bir altın bilezik oluyor.