Cevaplar 16

Yükleniyor...
683 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Uluslararası bir kariyer yapmak istiyorsanız çok iyi bir iletişimci olmanız gerekiyor. Yaptığınız işi doğru anlatabildiğiniz sürece, o işin görünürlüğünü ve uygulanabilirliğini sağlıyorsunuz.

İletişimin iki bacağı var. İlk olarak yapı bakımından nasıl iletişim kurduğunuz ve anlattığınız işi bilmeyen birisinin o işi anlayabilmesi çok önemli. Böylece o kişi çok komplike işleri basite indirgeyen birisi olduğunuzu fark edip sizinle çalışabileceğini düşünecektir çünkü uluslararası işlerde çok sayıda ülkeyi yöneten bir pozisyonda olduğunuz için iletişim ve komplike sorunları basite indirgeyebilmek çok öne çıkabiliyor.

İletişimin diğer bacağı olarak nasıl iletişim kurduğunuz çok önemli. Burada da İngilizce çok öne çıkıyor. Ana diliniz İngilizce değilse, hiçbir zaman İngilizceyi iyi bildiğinizi söyleyemezsiniz. Ana dili İngilizce olanlar için bile yeterli olmayabilir çünkü İngilizce iş dili olduğu için her zaman daha iyiye gidebiliyor. İyiye götürmenin yolu da pratikten, daha fazla konuşma yapmaktan, sunum yapmaktan çekinmemekten, herhangi bir konuşma işi için elinizi kaldırmaya korkmamaktan geçiyor.

Steve Jobs’un da dediği gibi; hiçbir zaman tatmin olmayın. Daha iyisini nasıl yapabileceğinize İngilizce alanında da bakın. Potansiyeli iyi olan arkadaşların sırf birbirleriyle iyi iletişim kuramadıkları için yurtdışındaki pozisyonları alamadıklarını görüyoruz. Bu yüzden hem yapısal hem de dil olarak iyi iletişim kurabilmeyi tavsiye ediyorum.

529 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kariyerimin en başında beni öne çıkaran, kariyer basamaklarında daha çabuk ve kolay ilerlememi sağlayan birinci felsefem; her zaman benden istenenin bir ötesini yapmaktır. Benden bir analiz istendiyse o analizin neden istendiğini ve bu analize neler katabileceğimi düşünüp benden istenmediği halde onun üzerine bir ekleme yaparım.

Örneğin; sizden bir paket yapmanız isteniyor. O paketi en mükemmel şekilde yapın ama hiç beklenmediği halde o paketin üzerine bir de çiçek koyun. İnsanlara ve işinize beklenmedik hoş sürprizlerle değer katabileceğinizi hissettirin.

Denge felsefesi; kariyerinizde ilerledikçe daha da önemli hale geliyor. Yaptığınız işe her şeyinizle odaklanarak, içinde bulunduğunuz anın maksimumunu yapmak, bir toplantıdaysanız tamamen o toplantıda olmak, bir analiz yapıyorsanız tamamen oraya odaklanmak, o işi bitirdikten sonra da mutlaka onu dengelemek, size, sevdiklerinize, çalışanlara, arkadaşlarınıza özel bir aktivite yaparak o dengeyi kurmak çok kritik. Kendinizi tamamen işte de kaybedebilirsiniz ama ben uzun vadede bunun çok sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Buna iş ve yaşam dengesi demek istemiyorum çünkü işte o kadar çok vakit geçiriyoruz ki, iş zaten yaşam oluyor. Dolayısıyla o işin içinde yaşamı ve arkadaşlarınızı bulmak, sevdiğiniz işi yapmak çok kritik. Bu yüzden hem büyük resmi görebilecek şekilde geri çekilebilmek hem de karar verdikten sonra onun uygulamasının %100’ünü vermek ve tamamen odaklanmak çok önemli.

Ben multiodaklılığa inanmıyorum çünkü aynı anda üç işi yapmaya çalıştığınızda her birine en fazla %25-30’unuzu veriyorsunuz, topladığınızda %100 etmiyor çünkü birini yaparken öbürünü düşündüğünüz için alabileceğiniz maksimum verimi alamıyorsunuz. Bu yüzden yaptığınız işe %100 odaklanın ve o işi bitirdikten sonra diğerine geçin. Benim için bunun çok faydası oldu. Bazı insanlarda bu genetik olarak farklı olabilir ama önce sizin için neyin iyi çalıştığını bulun. Ne zaman başarılı olduğunu fark edip onu replike edin.

351 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer’e gelmeden önce Amerika’da, Pfizer içerisinde ise İstanbul ofisten Avrupa bölgesi için çalıştım. Önce kardiyovaskülerportföyün pazarlamasından sorumlu olan bir Pazarlama Direktörü olarak çalıştım. Daha sonra da tüm Avrupa için patent sonrası ürünlerin maksimize edilmesi ve yönetilmesinden sorumlu olarak çalıştım. Bu yaklaşık 2 milyar dolarlık bir portföydü.

Pfizer uluslararası kariyerde iki farklı yol var. Bir tanesi, birçok arkadaşımın da yaptığı gibi New York’ta, Helsinki’de veya Filipinler’de çalışmak ya da İstanbul’da çalışmaktır. İstanbul bazlı olarak açılan birçok rol fiziksel konumdan bağımsız olarak açılıyor. Günümüzün teknoloji dünyasında hizmet verdiğiniz yerlerde fiziksel olarak o işi yapmak için illa o şehirlerde oturmanız gerekmiyor. Bulunduğunuz bölgeden tüm Avrupa’ya hizmet verebiliyorsunuz, ben de bu anlamda işler yaptım.

436 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özellikle İş Yönetimi ve Finans anlamında çok ciddi bir katkısı oldu. Onun alt dallarından bir tanesi de Strateji’ydi. Ben bu üç alanda kendimi geliştirdim.

MBA yaparken odaklanmakta ve neyi neden yaptığınızı bilmekte çok büyük bir fayda var çünkü çok farklı alanlara gidebilirsiniz. O işte sizi geliştirecek, bir sonraki işinizde seçim nedeni olmanızı sağlayacak ve sizi diğerlerinden farklılaştıracak alanları seçmenizde fayda var. Her şeyi öğrenmeye çalışmaktansa, belli bir alana yönelin. Pazarlama kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız Pazarlama ve Strateji öğrenebilirsiniz veya analitik tarafta ilerlemek istiyorsanız Finans, Ürün Yönetimi, Optimizasyon gibi alanlara odaklanabilirsiniz.

MBA’i yapmış olmak için yaptığınız zaman CV’nize koyduğunuz bir satırdan öteye geçmiyor ve bunun getirisinden çok götürüsünün olduğunu düşünüyorum. İyi bir MBA’in çok ciddi katkıları olabilir. Bana çok ciddi katkısı oldu çünkü neyi yapmak istediğimi biliyordum ve buna odaklandım. Bu yüzden mutlaka bir amacınızın olması, nerede sivrilmek ve keskinleşmek istediğinizi bilmeniz ve ona göre davranmanız lazım.

1,008 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yine olsa yine okurdum. Üzerinden 25 yıl geçti.

Endüstri Mühendisliği, çok önemli bir formasyon katıyor ama nereye doğru evrilmek istediğinizi biraz da kendiniz örüyorsunuz. Optimizasyon, Üretim Planlaması gibi teknik alanlarda da mükemmelleşmeye çalışabilirsiniz ya da bunları bir formasyon olarak alıp, İşletme alanını bu formasyonun üzerine ekleyerek İş Yönetimi, Şirket Yönetimi, Girişimcilik gibi alanlara gidebilirsiniz. Bu tamamen kişiye bağlı olduğu için bana çok uyuyordu. Bu yüzden üzerine ne koyduğunuza göre değişebilen ve size çok iyi bir formasyon veren bir mühendislik olarak görüyorum.