Cevaplar 11

Yükleniyor...

Kampüsünün doğa ile iç içe olması, ferah olması, rahat ve sakin bir yapıda olması en sevdiğim yanları. Bunların yanında fakülte bina ve sınıflarının modern ve yeni yapılar içerisinde olması beğendiğim yanları içerisinde.

Yemekhanesindeki yemekler gayet ideal ve tatları güzel. Günde 4 TL'ye iki öğün doya doya yiyebilirsiniz. Yemekte ne var diye merak ediyorsanız Google'a YEMEK MENÜ yazdığınızda ikinci sırada Sakarya Üniversitesi aylık yemek menüsü çıkacaktır. :)

1,476 görüntülenme

%70 Seviyorum diyebilirken, %30 sevmiyorum diyebilirim. Sevme sebeplerim arkadaşlıklarım, sevmeme sebeplerim derslerde yaşadığım problemler.

1,283 görüntülenme

Herkesin bildiği Erasmus programına Sakarya Üniversitesi'nde gitmek gayet kolay. Eğer siyasal bilgiler veya iktisadi idari bilimler fakültesi öğrencisiyseniz, her dönem 10 kişilik erasmus öğrenci kontenjanı ayrılmakta. Bu 10 kişilik kontenjanı ortalaması 3,50 olan kişiler bile doldurmamakta. Doldurmamalarının sebebi de ya İngilizce'de yeterli olmamaları yada Erasmus'u gereksiz görmeleri. Eğer dönem sonu toplam ortalamanız 2,20'nin üzerindeyse Erasmus sınavına girmeye hak kazanırsınız. Sınava girdiğinizde istediğiniz Erasmus ülkesine gitme olasılığınız %85'dir. İngilizce yeterliliğinize güvenmeseniz bile bu sınava girin. Çünkü Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin çoğu bu programa ilgili değiller. 60 puan aldığınızda gitme şansınız artacaktır.

Bu ihtimalin dışında AIESEC ile gönüllü olarak dünyanın tüm ülkelerine gidebilir, daha sonrasında bu kurum ile yurt dışında staj yapabilir veya çalışabilirsiniz.

Ayrıca cep harçlığınıza kadar veren ve hiç bir not ortalamanıza bakmayan bu linklerdeki gönüllülük programı ile çok kolay yurt dışına çıkabilirsiniz:
facebook.com/SAUABADM
http://www.haber.sakarya.edu.tr/tr/haberler/goster/18166/avrupa-gonullu-hizmeti
http://avrupagonulluhizmeti.com/
facebook.com/groups/avrupagonulluhizmeti/

Sonuç olarak yurt dışı hayaliniz varsa, daha bilindik ve büyük üniversitelerdeki bilinçli kişilerle yarışmaktansa, Sakarya Üniversitesi'nde elinizi kolunuzu sallaya sallaya yurt dışına çıkabilirsiniz. Tüm pasaport ve vize işlemleriniz de Sakarya Üniversitesi'nden!

2,232 görüntülenme

Bir çok özel yurtlar bulunmasının yanında KYK devlet yurtları da bulunmakta. KYK kontenjanları bayağı fazlayken, özel yurtlar sizlerin bütçesine göre sıralanmakta. Ortalama aylık özel yurt ücreti üç öğün yemek dahil 700-1000 TL arasındayken, KYK yurtları iki öğün yemek dahil aylık 120-150 TL fiyatlarında.

6,959 görüntülenme

Olaylara sonuç odaklı bakabilme, sonuca giderken uzun veya kısa yolları seçtiğimnizde hangisinin daha verimli olacağını görebilme şansını elde ediyorsunuz. Yaşadığınız tüm şeyleri istatistiksel olarak rakamlarla yaşayabiliyorsunuz. Özellikle iktisat son sınıfta yazmış olduğunuz teziniz sizi zorluyorsa, her ne kadar düşük not alırsanız alın yine kendinizi zorlayın, pes etmeyin. Tez hocalarınızı seçeceğiniz zaman sizleri zorlayan kişileri seçmenizde fayda var. Mezun olduğunuzda yazdığınız 120 sayfalık tez ile 40 sayfalık tez arasında uçurum olacaktır. Bırakın okulunuz uzasın, bırakın yıllarınız kayboldu zannedin. Ama bir iktisat bölümü mezunuysanız sayıların çemberinden geçmiş bir insan olarak hayata rasyonel bakmaya başlayacaksınız.

Kariyer yaşamımda da sonuç odaklı ilerleyerek, çalıştığım firmanın kısa veya uzun vadede nasıl faydalar sağlayabileceğimizi gördüm. Hangi sektörde olursanız olun, her şeyin bir raporlamasını çıkartabilecek, herkesten daha iyi bir raporlamacı olacaksınız. Raporlarınızla firmanın kısa veya uzun vadede neler yapacağını önceden belirleyebilecek, sizin raporunuza göre firma yolunu belirleyecektir.

4,347 görüntülenme