Cevaplar 11

Yükleniyor...
875 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bundan 21 yıl önce ilk personel alımımızda “Metin Yazarı aranıyor!” şeklindegazeteye ilan vermiştik. O zaman Porter Novelli ekimiz yoktu, sadece Marjinal olduğumuz için Marjinal olarak verdik ve mavi saçlı, süper yaratıcı bir kadın geldi ve işe başladı. Çok tatlı bir insandı fakat 1 hafta sonra istifa etti. Nedeni de onun düşündüğü gibi marjinal olmamamızdı. Ofisimiz o zamanlar Sıraselviler’deydi. Burada şarabımızı açıp kreatif çalışacağımızı düşündüğünden bahsetti. Dolayısıyla ben Marjinal’in anlamının ekonomiden geldiğini artık her iş görüşmesinde anlatıyorum.

602 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Halkla İlişkiler, eskiden gazetecilerin yaptığı bir meslekti. Bizim Marjinal’detercihimiz; başka ajanslarda pek çalışmamış, hatta mümkünse staja Marjinal’lebaşlamış, Marjinal’in ruhuna ve genine uygun insanlardır. Titiz, takıntılı, müşterisini müşteriden daha fazla düşünen, sorumluluk sahibi, yapılan işlerin raporunu sorulmadan veren, disiplinli genleri olan kişiler bizim için çok önemli. Bence Halkla İlişkiler, İletişim ve tüm kreatif çalışmalar için de bu çok önemli.

Kreatif dediğiniz anda sözünü tutamayan, akşam yatamayan ama gündüz kalkamayan insanlar akla gelir. Hele bir de adınızda Marjinal varsa böyle hissedilir ama biz tam tersiyiz. Zamanında toplantıya başlayıp bitiren, bir şeyi yapmayı kafaya koyduğunda o işi yapan insanlarız. Ben İletişim sektöründeki tüm çalışanlara sözünün eri olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum.

1,386 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sadece bilindik Halkla İlişkiler yöntemlerinin değil, yaratıcı Halkla İlişkiler yöntemlerinin kullanılması lazım. Bu da ancak Strateji Departmanı’yla olabiliyor. Halkla İlişkiler içinde Strateji Departmanı mutlaka vardır.

Bir başka departman Sosyal Medya’dır. Bağlı bulunduğumuz Porter Novelli’ninbize empoze etmesiyle sosyal medyanın, Halkla İlişkiler’in ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz çünkü iletişim hangi kanaldan olursa olsun tektir. Siz bunu ister Twitter’da, isterse gazetede verin. Hedef kitleye bir şekilde ulaşacaksanız iletişimin aynı merkezden çıkması gerekir. Bu nedenle mutlaka Halkla İlişkiler’in içinde mutlaka bir Dijital Departman veya Sosyal Medya Departmanı olmasına, stratejinin tek elden yazılması gerektiğine inanıyoruz ve bunu yapıyoruz.

Biz 360 derece hizmet veren bir ajans olduğumuz için kendi içimizde kreatiftarafımız da var. Televizyon, dergi, gazete reklamları hazırlıyoruz, bir markanın isminin bulunmasından kurum kimliğinin hazırlanmasına, onun tüm dökümantasyonlarının, reklamlarının ve fuar stantlarının uygulanmasına kadar tüm süreci sağlıyoruz. Bunu yapan bir Kreatif Departmanımız var.

Medya Planlama ve Satın Alma tarafında da bu konuda uzmanlaşmış üçüncü partilerle çalışıyoruz.

680 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Etkinlik Yönetimi, şirketlerin hedef kitlesine kendi ürün ve hizmetlerini anlatmak için bir araya gelme şeklidir. Burada çalışacak kişilerin gezmeyi, görmeyi, yemeyi ve içmeyi seven, farklı organizasyonlar yapmayı düşünen yaratıcı kişiler olmasında fayda var çünkü artık şirketler ve onların hedef kitleleri aynı tasarımdaki yerlere gidip benzer ürün ve hizmetleri duymak istemiyor. Bu yüzden Etkinlik Yönetimi, Halkla İlişkiler içinde önemli bir departmandır.

1,027 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Medya ilişkileri, şirketle medya mensupları arasındaki ilişkinin kurulması, şirketlerin medyada çalışanlara şirketin ne yaptığının anlatılması anlamına geliyor. Bunu empoze ederek, şirketin yaptıklarını şantaj yoluyla bastırarak veya rüşvet vererek değil, o şirketin topluma sunduğu faydaları medya mensubuna anlatarak onların ilgi duyması ve bu konu üzerine zorlamadan haber yapması anlamına geliyor.