Cevaplar 4

Yükleniyor...
18,484 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özgeçmiş, kişilerin iş arama sürecinde çok önemlidir. Her şeyden önce adayın firmayla buluşmadan önceki ilk temasıdır. İnsan Kaynakları çalışanı ya da herhangi bir yöneticinin ilk intibası olduğu için de oldukça özet, doğru, net olması ve kişiyi tanımlaması çok önemlidir. Öncelikle yeni mezun bir kişinin özgeçmişinin en fazla 1 sayfa olması beklenen düzeyde bir uzunluktur. Dolayısıyla kişilerin eğitim bilgisinin, iş ve staj tecrübelerinin, üniversite aktivitelerinin, sertifika programlarının, başarılarının, burslarının, benzeri kursların ya da kendini geliştirdiği faaliyetlerin yer alması beklenir. Yeni mezunlar için referans pek kritik değildir, “gerektiğinde paylaşılacaktır” da denebilir. Ancak akademik tarafta kendisini çok iyi tanıdığını düşündüğü bir tanıdığı varsa, bu kişiyi ya da maksimum 2 kişiyi belirtebilir. Dolayısıyla biz, bir yeni mezunun özgeçmişinde öncelikli olarak eğitim bilgisine, ardından da staj bilgisine bakıyoruz.

331 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özgeçmiş hazırlarken en önemli şeylerden bir tanesi; yalın ve sade olunması gerektiği çünkü Metro dahil pek çok firma herhangi bir pozisyon açtığında çok fazla sayıda başvuru alıyor. Dolayısıyla İşe Alım Ekiplerinin okuması gereken çok sayıda CV oluyor. Bu CV’ler arasından ayrışmanın en güzel yollarından bir tanesi; sizi özel yapan etkinliklerden bahsetmenizdir.

Elbette ki güzel düzenlenmiş, bölümlere ayrılmış, eğitim bilgilerinin derli toplu olduğu, kariyer motivasyonunun yalın bir şekilde ifade edildiği özgeçmişler bizlerin daha kolay ilerleyebildiği, değerlendirebildiği özgeçmişler oluyor.

Bunun yanı sıra özellikle sosyal hayatınızda ne yaptığınız sizi farklılaştıran unsurlar oluyor. Üniversitelerdeki kulüp etkinlikleri, üniversite dışında sosyal sorumluluk projelerine veya sivil toplum kuruluşlarına sağladığınız katkılar, varsa yurtdışı deneyimleriniz, keşfettiğiniz yeni şeyler, hobileriniz ama gerçek anlamda sizi siz yapan hobileriniz… Bunların hepsini görebilmek sizi kafamızda somut olarak resmedebilmemize sebep oluyor. Dolayısıyla ne kadar fazla doneyi ne kadar sade biçimde bize sunarsanız, biz de sizi daha iyi hayal edebiliyoruz. Şirketin kanına veya kültürüne ne kadar uyabileceğinize dair daha verimli bir analiz yapmış oluyoruz.

359 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bütün çalışanlar için önerim; hazırladıkları CV’nin kolay okunmasına dikkat etmeleridir. Bazen içinde grafikler, sertifikalar, projeler olan CV’ler oluyor. Emek harcanması  güzel bir şey ama bu bir İK’cı gözüyle çok da kolay okunabilen bir şey değil. Bu yüzden CV’nin sade olması, kişinin kendisiyle ilgili tüm bilgilerin gerektiği kadarını aktarması, iş ve staj tecrübelerini doğru bir şekilde yerleştirmesi, kendi beklentileri doğrultusunda anahtar kelimeler koyması gerekir. Örneğin; bir Yazılım Mühendisi arıyorsak veya kişi yazılım alanında kariyerine devam etmek istiyorsa yazılımla ilgili teknik altyapısını muhakkak CV’sinde tutmalıdır. Biz bu anahtar kelimelere bakıyoruz çünkü bir İşe Alımcı günde yüzlerce CV’yi okuyabiliyor. Bu yüzden kişi CV’sinin aradan çekip çıkarılabilmesi için bir sebep vermesi gerekiyor.