Ticari Pazarlama

26 soruya 27 cevap verildi.

Cevaplar 27

Yükleniyor...
4,712 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.

1
2,439 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim işimiz detaylardan oluşuyor. L'Oréal için detaylardan gelen güzellik de diyebiliriz. Ben sabahleyin bilgisayarımı açtığım zaman tasarım ajanslarından başlayarak pazarlama stratejileri doğrultusunda ürünlerin sahada nasıl sergileneceğine ve tüketiciye nasıl ulaşacağına kadar her süreci gözlemliyorum. Aynı zamanda yeni çıkan lansman ürünlerini makyaj odamızda sergilemek ve bunların tüketicideki davranışlarını nasıl etkileyeceği konusunda çalışmak benim başlıca görevlerimdendir. Bizim işimiz en küçük detaya hakim olmaktan geçiyor. Bu yüzden de sektörün lideriyiz. Bu nedenden dolayı sektörde bulunan en küçük değişikliği ve detayı bile göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

1
2,351 görüntülenme
·
Transkripti Göster

L'Oréal'de her gün diğerinden farklı olarak ilerliyor ve bir dinamizm söz konusu. Bu dinamizm içerisinde her gün farklı bir projede çalışma imkanı buluyoruz. Makyaj dünyası sürekli değişen, için dinamizm olan, dış dünyadaki değişiklikleri yakinen takip eden, tüketici davranışlarını kendi içerisinde planlayan ve buna göre stratejilerde bulunan bir dünya. Bu nedenden dolayı sektörün dinamizm yaratan koşulu da bu oluyor.

1
869 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bütün beyaz yakalılar gibi bir günüm toplantılarla geçiyor. Akşamları da mailleri takip ediyorum ve mümkün olduğunca toplantı sürelerini kontrol altında tutmaya çalışıyorum. Örneğin; bir yöneticim toplantı sürelerini 25 dakika olarak tutardı, ben de buna uymaya çalışıyorum. Bunun dışında ay içerisinde belli bölgeleri ziyaret etmek gerekiyor ve Saha Satış Ekibi’yle mümkün olduğu kadar iç içe olmak gerekiyor. Farklı bölgelerin farklı dinamikleri olduğu için bölgedeki kişilerin öncelikleri de çok değişiyor. Dolayısıyla o bölgeleri ziyaret ederek Satış Ekipleri’nin ihtiyaçlarını müşterilerin de ihtiyacına göre anlayıp içeriye taşıyoruz.

840 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT’de Satış ve Ticari Pazarlama kısmında yaklaşık 2000 tane çalışan var. Genel anlamda işe başlama kısmında çok büyük fırsatlar var. Sahadaki kadroya girdikten sonra her firmada olduğu gibi bizim de Satış Temsilcileri üzerinde Şeflik pozisyonları, bunun üzerinde bölge müdürlükleri, bunun üzerinde Bölge Müdürlüğü, son olarak da operasyonları dizayn eden İş Geliştirme Departmanı var. İş Geliştirme Departmanı’nda da bir takım müdürlük pozisyonları mevcut. Dolayısıyla sıfırdan gelen bir kişinin kariyer adımlarını atabileceği birçok fırsat var. Eğer kişinin potansiyeli ve performansı iyiyse kariyer fırsatları her zaman önünde açık olacaktır. Bunun dışında BAT, kariyeri sadece Satış ve Ticari Pazarlama olarak görmüyor. Potansiyeli, ilgisi ve becerisi olan kişileri Pazarlama’nın diğer departmanlarında değerlendirebiliyor. Bizim de bir Ürün Pazarlama veya Öngörü Departmanı’mız var. Dolayısıyla bu alanlarda da kendilerini değerlendirdiğimiz oluyor. Özetlemek gerekirse; sahaya girdikten sonra performans ve potansiyele göre gidebilecek birçok pozisyon mevcut.