Ticari Pazarlama

Ticari Pazarlama

26 soruya 27 cevap verildi.

Cevaplar 27

Filtrele:Sırala:

Pazarlama nedir? Ticari Pazarlama nedir? (1 Cevap)

Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.

Ticari Pazarlama WIntern ne iş yapar? Ticari Pazarlama WIntern olarak görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Bizim işimiz detaylardan oluşuyor. L'Oréal için detaylardan gelen güzellik de diyebiliriz. Ben sabahleyin bilgisayarımı açtığım zaman tasarım ajanslarından başlayarak pazarlama stratejileri doğrultusunda ürünlerin sahada nasıl sergileneceğine ve tüketiciye nasıl ulaşacağına kadar her süreci gözlemliyorum. Aynı zamanda yeni çıkan lansman ürünlerini makyaj odamızda sergilemek ve bunların tüketicideki davranışlarını nasıl etkileyeceği konusunda çalışmak benim başlıca görevlerimdendir. Bizim işimiz en küçük detaya hakim olmaktan geçiyor. Bu yüzden de sektörün lideriyiz. Bu nedenden dolayı sektörde bulunan en küçük değişikliği ve detayı bile göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Ticari Pazarlama WINtern olarak L'Oréal'de ve Güzellik sektöründe bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

L'Oréal'de her gün diğerinden farklı olarak ilerliyor ve bir dinamizm söz konusu. Bu dinamizm içerisinde her gün farklı bir projede çalışma imkanı buluyoruz. Makyaj dünyası sürekli değişen, için dinamizm olan, dış dünyadaki değişiklikleri yakinen takip eden, tüketici davranışlarını kendi içerisinde planlayan ve buna göre stratejilerde bulunan bir dünya. Bu nedenden dolayı sektörün dinamizm yaratan koşulu da bu oluyor.

Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü olarak Türk Telekom'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Bütün beyaz yakalılar gibi bir günüm toplantılarla geçiyor. Akşamları da mailleri takip ediyorum ve mümkün olduğunca toplantı sürelerini kontrol altında tutmaya çalışıyorum. Örneğin; bir yöneticim toplantı sürelerini 25 dakika olarak tutardı, ben de buna uymaya çalışıyorum. Bunun dışında ay içerisinde belli bölgeleri ziyaret etmek gerekiyor ve Saha Satış Ekibi’yle mümkün olduğu kadar iç içe olmak gerekiyor. Farklı bölgelerin farklı dinamikleri olduğu için bölgedeki kişilerin öncelikleri de çok değişiyor. Dolayısıyla o bölgeleri ziyaret ederek Satış Ekipleri’nin ihtiyaçlarını müşterilerin de ihtiyacına göre anlayıp içeriye taşıyoruz.

Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü olarak Türk Telekom'da görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Türk Telekom’un Kurumsal Satış Ekibi, Türkiye’nin en büyük satış ekiplerinden birisidir. Kurumsal Satış Ekipleri ile Kurumsal Ürün Ekipleri arasında köprü vazifesi görüyoruz. Kurumsal Ürün Ekipleri’nin birçok ürünü, Kurumsal Satış Ekipleri’nin de birçok hedefi var. Segment Ekibi ise, hangi ürünün hangi segmente pozisyonlanması gerektiğine karar veriyor. Elimizde var olan ürün tek başına bir Commodity’dir ama biz onun üzerine bir değer teklifi inşa ettiğimiz zaman bu ürünü 1 TL’ye değil 5 TL’ye pozisyonlayabiliyoruz. Doğru Segment’in ihtiyacını bilerek hareket edersek daha hızlı bir şekilde satış sürecini gerçekleştirip kapatabiliyoruz. Bunun dışında kurumsal tarafta kendimizi en iyi ifade ettiğimiz yerlerden biri de etkinliklerdir. Bu etkinliklerin içeriklerinin oluşturulması, doğru hedef kitlesinin seçilmesi, anlatılan şeylerin onları sıkmaması çok önemlidir. Bizim ekibimiz altında bu içerikleri yöneten bir grubumuz var ve ayrıca kurumsal marka işbirliklerini de yönetiyoruz.