Ticari Pazarlama

Ticari Pazarlama

12 soruya 12 cevap verildi.

Cevaplar 12

Filtrele:Sırala:

Pazarlama nedir? Ticari Pazarlama nedir? (1 Cevap)

Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.

BAT Türkiye Ticari Pazarlama ve Satış Direktörü olarak görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Bu departmanın en önemli görevlerinden bir tanesi, tüketiciye satış noktasında ürünlerimizi ulaştırmaktır. Benim de ana sorumluluğum; bu işlemi gerçekleştiren ekibin, işini en iyi şartlar altında ve en donanımlı şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktır. Dolayısıyla burada yapılması gereken tüm operasyonun detaylarının dizaynıyla uğraşıyorum. İşin gerçek operasyonunu sahadaki arkadaşlarımız yapıyor, ben de onlara iyi bir ortam yaratmaya çalışıyorum.

BAT Türkiye Ticari Pazarlama ve Satış Departmanı'nda nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

BAT’de Satış ve Ticari Pazarlama kısmında yaklaşık 2000 tane çalışan var. Genel anlamda işe başlama kısmında çok büyük fırsatlar var. Sahadaki kadroya girdikten sonra her firmada olduğu gibi bizim de Satış Temsilcileri üzerinde Şeflik pozisyonları, bunun üzerinde bölge müdürlükleri, bunun üzerinde Bölge Müdürlüğü, son olarak da operasyonları dizayn eden İş Geliştirme Departmanı var. İş Geliştirme Departmanı’nda da bir takım müdürlük pozisyonları mevcut. Dolayısıyla sıfırdan gelen bir kişinin kariyer adımlarını atabileceği birçok fırsat var. Eğer kişinin potansiyeli ve performansı iyiyse kariyer fırsatları her zaman önünde açık olacaktır. Bunun dışında BAT, kariyeri sadece Satış ve Ticari Pazarlama olarak görmüyor. Potansiyeli, ilgisi ve becerisi olan kişileri Pazarlama’nın diğer departmanlarında değerlendirebiliyor. Bizim de bir Ürün Pazarlama veya Öngörü Departmanı’mız var. Dolayısıyla bu alanlarda da kendilerini değerlendirdiğimiz oluyor. Özetlemek gerekirse; sahaya girdikten sonra performans ve potansiyele göre gidebilecek birçok pozisyon mevcut.

Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü olarak Türk Telekom'da görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Türk Telekom’un Kurumsal Satış Ekibi, Türkiye’nin en büyük satış ekiplerinden birisidir. Kurumsal Satış Ekipleri ile Kurumsal Ürün Ekipleri arasında köprü vazifesi görüyoruz. Kurumsal Ürün Ekipleri’nin birçok ürünü, Kurumsal Satış Ekipleri’nin de birçok hedefi var. Segment Ekibi ise, hangi ürünün hangi segmente pozisyonlanması gerektiğine karar veriyor. Elimizde var olan ürün tek başına bir Commodity’dir ama biz onun üzerine bir değer teklifi inşa ettiğimiz zaman bu ürünü 1 TL’ye değil 5 TL’ye pozisyonlayabiliyoruz. Doğru Segment’in ihtiyacını bilerek hareket edersek daha hızlı bir şekilde satış sürecini gerçekleştirip kapatabiliyoruz. Bunun dışında kurumsal tarafta kendimizi en iyi ifade ettiğimiz yerlerden biri de etkinliklerdir. Bu etkinliklerin içeriklerinin oluşturulması, doğru hedef kitlesinin seçilmesi, anlatılan şeylerin onları sıkmaması çok önemlidir. Bizim ekibimiz altında bu içerikleri yöneten bir grubumuz var ve ayrıca kurumsal marka işbirliklerini de yönetiyoruz.

Kurumsal Segment Pazarlama Direktörü olarak Türk Telekom'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Bütün beyaz yakalılar gibi bir günüm toplantılarla geçiyor. Akşamları da mailleri takip ediyorum ve mümkün olduğunca toplantı sürelerini kontrol altında tutmaya çalışıyorum. Örneğin; bir yöneticim toplantı sürelerini 25 dakika olarak tutardı, ben de buna uymaya çalışıyorum. Bunun dışında ay içerisinde belli bölgeleri ziyaret etmek gerekiyor ve Saha Satış Ekibi’yle mümkün olduğu kadar iç içe olmak gerekiyor. Farklı bölgelerin farklı dinamikleri olduğu için bölgedeki kişilerin öncelikleri de çok değişiyor. Dolayısıyla o bölgeleri ziyaret ederek Satış Ekipleri’nin ihtiyaçlarını müşterilerin de ihtiyacına göre anlayıp içeriye taşıyoruz.