Ticari Pazarlama

32 soruya 32 cevap verildi.

Cevaplar 32

Yükleniyor...
6,298 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama; tüketicilerin herhangi bir ürünü almaya, denemeye ve onu düzenli olarak kullanmaya teşvik etme sanatıdır. Ticari Pazarlama ise; bunun satış noktalarında yapılan halidir. Satış noktaları içerisinde görebileceğiniz her türlü Pazarlama faaliyeti, Ticari Pazarlama olarak geçer. Bir markete girdiğiniz zaman herhangi bir ürün reyonunda, o ürünün ekstradan daha fazla teşhir edildiği görüyorsanız, bu bir Pazarlama faaliyetidir fakat dükkanın içerisinde yapıldığı için biz buna Ticari Pazarlama deriz. Herhangi bir şekilde markete gittiğiniz zaman bir ürünün tanıtımı yapılıyorsa veya kasiyer size bir ürün tavsiye ediyorsa, bu bir Ticari Pazarlama faaliyetidir. Özetle; Pazarlama’nın dükkan içinde yapılmış versiyonudur diyebiliriz.

1,227 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT’de Satış ve Ticari Pazarlama kısmında yaklaşık 2000 tane çalışan var. Genel anlamda işe başlama kısmında çok büyük fırsatlar var. Sahadaki kadroya girdikten sonra her firmada olduğu gibi bizim de Satış Temsilcileri üzerinde Şeflik pozisyonları, bunun üzerinde bölge müdürlükleri, bunun üzerinde Bölge Müdürlüğü, son olarak da operasyonları dizayn eden İş Geliştirme Departmanı var. İş Geliştirme Departmanı’nda da bir takım müdürlük pozisyonları mevcut. Dolayısıyla sıfırdan gelen bir kişinin kariyer adımlarını atabileceği birçok fırsat var. Eğer kişinin potansiyeli ve performansı iyiyse kariyer fırsatları her zaman önünde açık olacaktır. Bunun dışında BAT, kariyeri sadece Satış ve Ticari Pazarlama olarak görmüyor. Potansiyeli, ilgisi ve becerisi olan kişileri Pazarlama’nın diğer departmanlarında değerlendirebiliyor. Bizim de bir Ürün Pazarlama veya Öngörü Departmanı’mız var. Dolayısıyla bu alanlarda da kendilerini değerlendirdiğimiz oluyor. Özetlemek gerekirse; sahaya girdikten sonra performans ve potansiyele göre gidebilecek birçok pozisyon mevcut.

1,070 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT Saha Ekibi, Türkiye’nin en büyük saha ekiplerinden bir tanesidir. Zaman zaman sayımız 2000’i buluyor ve Türkiye’de yaklaşık olarak 2000 kişiyle çalışan başka saha ekibi yok gibi diyebilirim. Bu kadro satış noktalarında tüketiciyle ürünlerimizi buluşturmaktan sorumlu olarak çalışıyor. Türkiye’deki tüm satış noktalarını ziyaret eden ve bunu sürekli yapan çok dinamik bir ekip var. Bunun olması için de organize çalışmaları gerekiyor. Herkesin belirli çalışma rutları ve saatleri var ve bir dinamizm içerisinde motive olup bu işi yapan bir ekipten bahsediyoruz. Dolayısıyla ekip sayısının büyüklüğü Türkiye’nin geneline yayıldığı için Türkiye’nin her yerinde BAT’nin çalışanlarını görmek çok mümkün. Ayrıca şirkette kendi içimizde bir söylemimiz var. Türkiye’nin herhangi bir yerinde veya herhangi bir saatinde BAT’yi ararsanız, bir BAT çalışanı yarım saat içerisinde yanınızda olur. Dolayısıyla Kars’tan Edirne’ye, Samsun’dan Antalya’ya kadar çok geniş bir ekiple çalışıyoruz.

475 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu departmanın en önemli görevlerinden bir tanesi, tüketiciye satış noktasında ürünlerimizi ulaştırmaktır. Benim de ana sorumluluğum; bu işlemi gerçekleştiren ekibin, işini en iyi şartlar altında ve en donanımlı şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktır. Dolayısıyla burada yapılması gereken tüm operasyonun detaylarının dizaynıyla uğraşıyorum. İşin gerçek operasyonunu sahadaki arkadaşlarımız yapıyor, ben de onlara iyi bir ortam yaratmaya çalışıyorum.

396 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Metro’daki Ticari Pazarlama bölümü, sektörden daha geniş bir iş tanımına sahip. Ben Metro’da Ticari Pazarlama’da tüm kampanyaların yönetiminden sorumluyum. Genel olarak Ticari Pazarlama’nın sorumlulukları içerisinde, genel kampanya yönetiminin yanı sıra, daha odaklı olmak ve müşteri datasından yola çıkarak seçilen müşterilere özel kampanyaların yönetilmesi de var. Ticari Pazarlama’nın bir diğer sorumluluğu da, 15 günde bir yayınlanan kampanyalarımızı ve yeni ürün tanıtımlarımızı yaptığımız Metropost adında bir dergiyi yönetmektir. Bu dergi 1 milyon müşterimizin adreslerine direkt ulaşıyor. Dolayısıyla tüm müşteri seçimini, hangi müşteriye ne gideceğini ve tüm bütçe kurgusunu Ticari Pazarlama yapıyor. Spesifik olarak benim görev tanımımdan bahsetmek gerekirse, kampanya yönetimi yaparken ilk sorumluluğum kampanyanın ilk fikrinden başlıyor. Metro’da ticareti asıl yöneten Kategori Yönetimi, bunun yanında Finans Ekibi, Operasyon ve Mağaza Yönetimi var. Bu ekiplerle toplantılar ve görüşmeler yaparak kampanya fikirlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Bunları geliştirtikten sonra da kampanya fikrinin ilk şeklini veren ekip biz oluyoruz ve ticari karlılık hakkında analiz yapıyoruz. Bu analizi yaptıktan sonra yönetime sunuyoruz ve onayı yine bizim tarafımızdan alınıyor. Daha sonra tüm kampanya kurgusu, hangi kanallarda iletişim yapılacağı, kampanyanın tüm yürütme süreci, kampanya dönemi bittikten sonra raporlama kısmı yine bizim tarafımızdan yapılıyor.