Cevaplar 15

Yükleniyor...
723 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Burada evde gibi hissediyorum çünkü üniversiteden çıktığımdan beri buradayım. Burada geliştim, burada öğrendim, kariyerimi burada şekillendirdim. Pfizer kariyerimi şekillendirmemde bana çok yardımcı oldu, ben de karşılığında bir şeyler verdim.

Burada çok yakın arkadaşlarım var, beraber çalıştığım insanlardan çok keyif alıyorum. Hem ekibimle hem de diğer fonksiyonlarla çok yakın çalışıyorum. Bu birlikte çalışma ve arkadaşlık kültüründen çok keyif alıyorum. Eşimle de burada tanıştım. Birlikte çalışmaktan çok keyif aldığımız bir ortamda olduğumuz için bunun böyle kazanımları da olabiliyor. Bunu çok profesyonelce ve insani bir şekilde yönetiyoruz. Çalışma yerinin Ortaköy’de olması da güzel. Kendimi hem iş ortamında hem de o iş ortamından hemen çıkıp nefes alabilecek gibi hissediyorum. Ben kendimi Pfizer’le çok özdeşleşmiş hissediyorum ve başka bir yere gitme düşüncesi bana çok uzak, umarım hep böyle kalır.

 

2,661 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer Universe MT Programı’ndaki Universe kelimesini bu seneden itibaren kullanmaya başladık, yeni bir branding yaptık ama Pfizer’in MT’ye olan yaklaşımı senelerdir var. Universe MT Programı, sınırları çizilmiş bir program değil; bu bir kültür, yaklaşım ve aidiyet. Pfizer Universe MT Programı’na girenler onun bir parçası oluyor ve şirket de o arkadaşlarımızı bu şekilde görüyor.

Öncelikle işe alım süreçlerine başvuruyorsunuz. Bir CV taramasından sonra zihinsel yetkinlik ve İngilizce sınavlarına giriyorsunuz ve video mülakat aşamasına geliyorsunuz. Ardından İK ile çalışacağınız alanın yöneticileriyle görüşüp vaka sunumu yapıyorsunuz. Bir direktör görüşmesinden sonra da işe alım yapılıyor. Teklifler veriliyor ve bu programa dahil olan arkadaşlarımız herhangi bir departmanda işe başlıyor.

Ağırlıklı olmak üzere Strateji ve Ticari Operasyonlar’daki Dijital Pazarlama, Pazar Araştırmaları, Satış Teşkilatı Etkinlik Sistemleri gibi bölümlerde çalışıyor ve ilk senesinde bazı eğitimlere dahil oluyor.  O eğitimlere devam ederken bir iş ilanı çıktığı zaman bir üst pozisyona geçme fırsatı olabiliyor.

Biz Universe MT Programı’nı bir süreç olarak görüyoruz. İlk senesi biraz daha tanımlı olduğu için hangi eğitimleri alması ve hangi departmanda başlaması gerektiğini söylüyoruz fakat 1 seneden sonra kişinin kendi isteğine bırakıyoruz. Biz onlara imkanları sağlıyoruz, eğitim programlarımız oluyor ama kişi kendi yöneticisiyle anlaşıp istediği ölçüde programlara katılıyor. Aynı zamanda Ürün Müdürlüğü gibi pozisyonlara başvurma şansı da oluyor. Orada da bugüne kadar Pfizer’de MT programında elde ettiği deneyimlerini ve kendisini nasıl geliştirdiğini anlatarak kendini gösterme imkanı yakalıyor.

Bazen MT’likte çalışma süresi 2-3 seneyi bulabiliyor ve daha kısa da sürebiliyor. Bu kalıpları belli ve aşamaları standart olan bir süreç değil. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğine, kişinin güçlü ve gelişim alanlarına, yetkinlik ve becerilerine, işin ihtiyacına göre değişebiliyor. Örneğin; Ahmet ve Zeynep arkadaşımızın ilk başladığı yer Pazar Araştırmaları olabilir fakat Ahmet’in bir sonraki adımı Ürün Müdürlüğü olabilirken, Zeynep’in bir sonraki adımı Dijital Pazarlama olabilir.

2,443 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme bölümü mezunu spesifik bilgi gerektirmeyen her işi yapabilir. Ben Pazarlama yaptım, Sağlık’ta Pazara Erişim alanında ve Eğitim’de çalıştım. Şu anda da İnsan Kaynakları’ndayım. İşletme mezunu arkadaşlarımdan Finans’ta çalışan, kendi işini yapan, mağaza veya restoran açan,  şeflik yapan kişiler var. Bizim şirketimizde de Dijital Pazarlama’da çalışan, Satış Teşkilatı’nda prim sistemleriyle uğraşan kişiler var. İşletme mezunu olmak aslında bir araç çünkü mezun olduktan sonra önemli olan yaptıklarınız ve kendinize kattıklarınızdır. İşletme size bir altyapı sağlıyor, ondan sonrasını değerlendirmek de sizin elinizde oluyor.

1,812 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Üniversitesi’ne girmek istediğim için Koç Üniversitesi’ni yazdım çünkü arkadaş çevresine ve kampüsüne yakınlığım vardı. Koç Üniversitesi’nin bana kattığı en büyük şey arkadaş çevresiydi çünkü o çevrede gördüğüm kişilerin kariyerlerinde neler yaptığını görmem sayesinde ufkum genişledi, ben de yazları staj yapmaya başladım.

Ben İşletme’nin bana uygun olduğunu düşünüyorum çünkü farklı alanlarda bilgi sahibi olmayı seviyorum. Pfizer’de de bir işi yaparken hep farklı rollerin içine giriyorum. İşletme de bunu sağlıyor çünkü çok farklı dersler alarak istediğiniz alana doğru yönelebiliyorsunuz. Bir konuda uzmanlaşmaktan ziyade, işin farklı aşamaları hakkında genel bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Dolayısıyla İşletme’nin yönetimsel bir bölüm olması benim yöneticiliğime çok büyük katkı sağladı.

423 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Adaylar başvuracakları işi neden istediklerinden emin olup şirketin kültürünü anlamaya çalışmalı, orada çalışan tanıdıkları varsa mutlaka onlarla iletişime geçmelidir çünkü o kimyanın uyuşması bence en önemli şeylerden bir tanesidir. Artık sosyal medya çok fazla hayatımızda olduğu için her şey çok açık. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden orada çalışanlarla mutlaka iletişime geçmelidir. İşin gerekliliklerini, o işe olan uygunluğunu, o işe ne katabileceğinive oradan ne öğrenebileceğini anlamaya çalışmalıdır.

Bir şirkete girdiğiniz zaman uzun süre boyunca çalışmayı hedefleyeceğinizi düşünüyorum. Bunu yaparken de ne amaçla çalışacağınızı, şirketin amacının ne olduğunu, burada çalışırken hayata ne gibi bir faydanızın olacağını düşünmeniz lazım. Dolayısıyla şirketin varoluş amacı ve bu işin dünyada nasıl bir yerinin olduğu gibi konular çok önem kazanıyor. En azından ben yıllara yaşam, yaşamlara yıl katmak için ve küçük bir çocuğun aşılanarak hayatının değişebileceğini bilmekten gurur duyarak burada çalışıyorum, bunun da önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla kendinizi düşünmenizi, sizin için önemli olanın ne olduğuna ve şirketin size onun verebilmesine bakmanızı tavsiye ederim.