Cevaplar 11

Yükleniyor...
804 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros olarak 2017 yılını Şubat ayı itibariyle Gıda Bağışı Projesi’ne bağışladık. Bu projemizin amacı; mağazalarımızda hala tüketilebilir özellikte olan ama satışa sunulamayan bir takım ürünleri ihtiyaç sahipleriyle buluşturmaktı. Bunun için yurtdışındaki örnekleri inceledik çünkü yurtdışında gıda bağışı işlemleri çok profesyonel bazda yapılıyor ve arada koordinasyon firmaları var ama ülkemizde bu iş çok daha basit düzeyde ve yerel bazda kalıyor.

Bu yüzden bir koordinasyon firmasıyla anlaşarak şu anda 13 mağazamızda yürüttüğümüz Gıda Bağışı Projesi’ni başlattık. Bu projede mağazalarımızda hala tüketilebilir olan meyve ve sebzeleri koordinasyon firması aracılığıyla gıda bankalarına veriyoruz. Gıda bankaları da bu ürünlerden yemek yapıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Şu ana kadar yaklaşık 30 ton meyve ve sebzeyi ihtiyaç sahipleriyle buluşturduk. Bunu yaparken de yeni nesil bir teknoloji kullandık ve  mağazalarımız bir portal üzerinden ellerinde bulunan ürünleri ilana çıkardılar. Örneğin; Ataşehir mağazamız elinde 10 kilo tüketilebilir özellikte domates olduğunu söylüyor. İhtiyaç sahibi gıda bankası domatesleri almak için ilana yanıt veriyor ve ertesi gün kendi araçlarıyla gelip alıyor.

Bizim temel hedefimiz bu projeyi tüm Türkiye’ yaymak çünkü çöpe attığımız meyve ve sebzeleri üretmek için enerji, toprak ve su harcıyoruz. Harcadığımız şeyleri de günün sonunda tüketilemediği için çöpe atıyoruz. Bu yüzden Migros olarak sorumlu perakendecilik anlayışı çerçevesinde bu ürünlerin çöpe gitmeyip ihtiyaç sahipleriyle buluşması için bu projeyi başlattık ve bu Türkiye’de bir ilk oldu.

9,018 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitelerde Çift Anadal yapabilmek için belli şartlar aranıyor. Öncelikle not ortalamasının yüksek olması gerekiyor. Bence öğrencinin okumaya hevesi varsa ve biraz da gayretliyse bunu yapmalıdır. İkinci bölüm birinci bölümle alakalı olursa bu bölümlerin birbirini çok güzel tetikleyeceğini düşünüyorum.

Örneğin; benim hayatım Kimya’yla başladı, Gıda Mühendisliği’yle devam etti. Gıda Mühendisliği’ni okurken hiç zorlanmadım çünkü temel bir takım şeyleri Kimya’da görmüştüm. Dolayısıyla ikisini bütünleştirmek benim için çok faydalı oldu ve iş hayatımda da ekstra katma değerler sağladı.


824 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Migros olarak değişen dünya şartlarında sadece Türkiye’deki değil, tüm dünyadaki perakendeciliği takip ediyoruz. Bunu yaptığımız zaman görüyoruz ki,dünyada sadece güvenli ürün satmak yeterli değil. Şirket olarak sattığımız ürünlerle birlikte sürdürülebilirlik kavramının içerisinde yer almak zorundayız ve biz bunun bilincindeyiz. Tedarik Zincirimizi de bu anlamda tetikleyip yönetiyoruz.

Migros olarak sürdürülebilir çalışmaların başında atıklarımızı yönetmek geliyor. Biz sanayi sektöründe değiliz, perakendeciyiz ve buna rağmen operasyonelfaaliyetlerimizde çıkardığımız pek çok atıklar var. Tehlikeli, tehlikesiz ve organik olan bu atıklarımızı bertaraf etmek için pek çok çalışma yapıyoruz. Ambalaj atıkları, plastik ve karton atıklarının hepsini lisanslı firmalara veriyoruz ve geri dönüşümünü sağlıyoruz. Böylece çevreye zarar vermiyoruz. Organik atıklarımızı da gübreye, komposta ve enerjiye dönüştüren firmalara veriyoruz. Böylece operasyonlarımız sonucunda meydana gelen atıklarımızın bertarafınıMigros olarak en uygun şekilde sağlıyoruz.

Ayrıca Migros olarak 4 yıldır iklim değişikliğine ne kadar etki ettiğimizi ölçümlüyoruz. Karbon emisyonlarımızın envanterini tutuyoruz ve bunları azaltmak için hedef bazlı çalışmalar yapıyoruz. Karbon emisyonlarımızla ilgili olarak bu sene doğrulama çalışmalarımızı yaptık. CDP’ye başvurarak firma olarak leadership’ler arasında yer aldık. Bu sene de ödülümüzü bu anlamda alacağız.

Üçüncü olarak suyumuzu yönetiyoruz. Su da doğal bir kaynak olduğu için gelecek nesillere aktarılabilmesi adına kullandığımız su miktarını ölçümlüyoruz. Bunu kişi ve mağaza bazlı hedeflerle takip ediyoruz. Bu hedeflerimize ulaşmak için de birçok farklı çalışma yapıyoruz.

 

3,507 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Gıda Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ilk girişim Kimya’yla oldu. Kimya’nın 3. sınıfında Gıda Mühendisliği’yle Çift Anadal Programı’na başladım, 2 sene sonra da Gıda Mühendisliği’ni bitirdim. Şu anda hem Kimya hem Gıda Mühendisliği diplomasına sahibim. Bunlar benim için çok pozitif oldu ve ilerideki iş hayatımda ikisiyle birlikte çalışacağımı hiç düşünmezdim ama hayat beni böyle yönlendirdi. Ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA yaptım. Bu diplomalarım şu anda yaptığım işle doğrudan alakalı. Belki de işimi bu kadar sevmemin sebebi bu olabilir.

1,454 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros'ta Ürün Güvenliği Ekibinde yeni mezun arkadaşlarımız için çok güzel kariyer fırsatları var. Bizim Migros olarak taze beyinlere çok ihtiyacımız var. Bu yüzden Ürün Güvenliği Departmanı’nda önceliğimiz; üniversiteden yeni mezun olmuş, iş hayatına ilk adımını bizde atmasını istediğimiz kişiler yönündedir. Kendi ekibimden örnek vermek istiyorum: Benim şu an birlikte çalıştığım arkadaşlarımın tamamının ilk iş deneyimleri bizimle birlikte başladı. Dolayısıyla işe yeni başlayan arkadaşlarımız için hem Migros’ta hem de Ürün Güvenliği Departmanı’nda kariyer fırsatları var.