Satış Sonrası Hizmetler

Satış Sonrası Hizmetler

5 soruya 5 cevap verildi.

Cevaplar 5

Filtrele:Sırala:

Satış Sonrası Hizmetler Departmanı ne iş yapar? Üzerinde çalıştığınız projelere örnek verir misiniz? (1 Cevap)

Bir araç satıldıktan sonraki tüm aşamalar Satış Sonrası Hizmetler Departmanı’nın sorumluluğundadır. Müşteri aracı bir defa satın alır ama satın aldıktan sonra bakım ve arıza durumlarında birden fazla kez yetkili servisleri ziyaret eder. Dolayısıyla Satış Sonrası Hizmetler Departmanı Volkswagen markasında öncelikli olarak müşteri memnuniyeti tabanlı olarak çalışır ve servis ziyaretlerinde müşterilere maksimum derecede hizmet verir. Bizim de bu çerçevede yaptığımız bir takım projeler var. İçinde bulunduğumuz dünya sürekli dijitalleşiyor ve artık cep telefonlarımızdan birçok imkana erişebiliyoruz. Bankaya gitmeden birçok işlemi cep telefonumuzdan veya bilgisayarımızdan halledebiliyoruz. Bizim de bu tip projelerimiz var. Müşterilerimizin en çok kullandığı Volkswagen’in uygulaması üzerinden çok yakın bir tarihte online randevu hizmeti vermeye başladık. Bunun arka tarafındaki görev ve sorumluluklar benim üzerimdeydi çünkü 76 servisimize entegre bir sistemin kurulması gerekiyordu. Müşterilerimiz bu uygulama üzerinden bayiye gitmeden veya çağrı merkezimizi aramadan online olarak randevu alabilir hale geldi. Bunun haricinde müşterilerimizin servislerimize yaptıkları giriş ve çıkışlarda plaka tanımlama sistemi üzerinde çalıştık. Bu da çok yakın zamanda tüm yetkili servislerimizde devreye girecek. Böylece bir araç yetkili servise girdikten ve işlemleri tamamlandıktan sonra müşteriye ne kadarda teslim edildiğini bu sistem sayesinde görebileceğiz. Bu aracın takibi açısından da önemli çünkü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetimler yapıyor ve bir araç 30 iş günü üzerinde serviste kaldıysa hukuki olarak bir risk oluyor. Dolayısıyla bizim o aracı gerekli hizmeti sağlayarak 30 gün içerisinde müşteriye teslim etmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda araç müşteriye teslim edilmesine rağmen işlemi açık kalabiliyor ama bu plaka tanımlama sistemiyle bunun önüne geçmiş oluyoruz.

Satış Sonrası Hizmetler Departmanı ne iş yapar? Projelerinizden örnekler verir misiniz? (1 Cevap)

Ağır Vasıta Satış Ekipleri, ürünü müşteriye bir kez satar. Daha sonra müşterinin bu ürünü tekrardan tercih etmesi, Satış Sonrası’nda aldığı hizmetlerden geçer. Satış Sonrası Hizmetler; müşterimize teknik, yedek parça, garanti, bakım ve onarım gibi hizmetlerin en hızlı ve doğru şekilde ulaşmasını sağlar. Bunları yaparken de müşteri tarafında fark yaratmak gerekiyor. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir proje sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden bir Scania müşterisinin aracına onun onayıyla uzaktan bağlanıp aracın o anki çalışma koşullarını ve arızalarını tespit ederek bu arızalara önleyici aksiyonlar alabiliyoruz. Bu proje hem müşterilerimiz açısından büyük fayda sağlıyor hem de bizi bir adım öne çıkarmış oluyor.

Ar-Ge Departmanı'ndan sonra Satış Sonrası Hizmetler Departmanı'na geçmek nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Ar-Ge Departmanı bu işin mutfağıdır. Ben bir otomobilin nasıl tasarlandığını, tasarlandıktan sonra hattan ininceye kadar hangi safhalardan geçtiğini, hangi problemlerle karşılaşıldığını ve buna göre ne gibi aksiyonlar alındığını Ar-Ge Departmanı’nda öğrendim. Mezun olduğum Makine Mühendisliği bölümünün bana kattığı teknik altyapıyı ve teorik bilgiyi, pratikte çalıştığım departmanda tecrübe ettim ve böylece yaptığım işi gerçekleştirmek benim için çok kolay oldu. İçinde bulunduğumuz organizasyonda otomobillerle ve onların arızalarıyla ilgileniyoruz. Geçmişte edindiğimiz bilgilerle ve tecrübelerle o araçta ne gibi bir arıza olduğunu ve o arızanın hangi metotlar kullanarak giderilebileceğini anlamakta daha yetkin oluyoruz ve bu bize büyük bir özgüven sağlıyor. Bakıldığı zaman da yöneticilerimiz ve yetkili servislerimiz kanadında bu işi bilen bir profil çizmiş oluyoruz.

Satış Sonrası Hizmetler Departmanı'nı diğer departmanlardan ayıran özellikler nelerdir? (1 Cevap)

Satış Sonrası Hizmetler Departmanı şirket içerisindeki bütün departmanlarla çok sıkı bir ilişkiye sahiptir çünkü binek veya ticari araçlar satıldıktan sonra top tamamen Satış Sonrası Hizmetler Departmanı’ndadır ve bu departmanların çok fazla alt birimleri vardır. Teknik problemlerle, benim içinde bulunduğum bölge kısmıyla, yedek parçayla, garantiyle, müşteri ilişkileriyle ve eğitimle ilgilenen birçok kanadı vardır. Bakıldığı zaman Satış Sonrası Hizmetler’deki yelpaze oldukça geniş ve diğer departmanlarda olmayan bir organizasyona sahip. Diğer departmanlara göre çok karmaşık bir yapıda ve içerisinde birçok değişken barındıran bir departman.

Satış Sonrası Hizmetler alanında çalışmanın sizi tatmin eden ve zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Ağır vasıta müşteriler için araçları, para kazandıkları yerdir. Bir nevi onların iş yerleridir. Nasıl ki bizler işlerimize profesyonel hayatta çok hakimsek, onlar da araçlarının bütün detaylarına hakimler. Onların herhangi bir şikayetleri veya talepleri olduğu zaman sinirli ve stresli olabiliyorlar. Onlara doğru işleyişi anlatıp sakinleştirmek biraz zaman alabiliyor ama sorunlarını çözüp sakinleştiklerini gördüğünüz zaman büyük bir haz duyuyorsunuz ve kendi içinizde memnun oluyorsunuz. Ayrıca ağır vasıta araç tarafında ben ilk kadın Bölge Servis Uzmanıyım. Müşterilerimiz ilk başta bu yüzden bana karşı biraz çekingen davrandılar ama şu anda hepsiyle temas halindeyim ve ölçülü bir samimiyet içerisinde konuşuyoruz.