Pazar Araştırması

15 soruya 16 cevap verildi.

Cevaplar 16

Yükleniyor...
2,168 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Günüm çok yoğun geçiyor. Çünkü ya şu anda hizmet verdiğimiz markaların çeşitli araştırma veya strateji toplantıları olabiliyor ya da gençlerden tutun annelere, yetişkinlere, ev hanımlarına kadar ev ziyaretleri yapabiliyoruz. Alışveriş alışkanlıklarını anlamak için alışverişe çıkıyoruz. Gençlerle birlikte kafelere gidiyoruz. Onların yurtlarına gidiyoruz. Onlarla bir günü birlikte geçiriyoruz. Yeni bir ürün çıkaracaksak yine onlarla bir araya geliyoruz, onların fikirlerini alıyoruz. Yeni bir iletişim kampanyası varsa onların acımasız eleştirilerine göğüs geriyoruz ve böylece daha da iyileştiriyoruz. Dolayısıyla ben tüketiciyle veya alışverişçiyle çok bir arada olduğum bir gün geçiriyorum. Bu da gerçekten çok dinamik ve çok güncel kalmamı sağlıyor. Sonrasında da diğer toplantılarla gördüklerimi, gözlemlerimi arkadaşlarıma aktarmaya çalışıyorum.

1,997 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu işi yapacak kişide olması gereken iki önemli özellik var. Bunlardan birisi sayıları sevmektir çünkü analitik bir araştırma yaparak rakamlara bakıyorsunuz. Diğer özellik de meraklı olmaktır. Bir şey olduğunda o şeyin neden olduğunu sorma dürtünüz yoksa ve içinizden gelmiyorsa işle ilgili merakınız hiç gelmeyecektir. Bu yüzden rakamları sevmek, meraklı olmak ve insanlara dokunmayı bilmek çok önemlidir.

1,493 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Pepsi’de Insight çatısı altında çalışıyorum. Biz bu çatıyı bazı temel parçalara bölüyoruz. Buranın bir Shopper tarafı var ve burası alışveriş yapan insanları anlamaya çalışıyor. Analitik Insight tarafı çeşitli parametrelere göre değişen bir panel üzerinden analizler yapıyor. Tüketici kısmında da tüketiciler üzerinden çeşitli analizler yapılıyor. Ben ortadaki çok parametreli değişkenli panel datasından araştırma yapan kısımdayım. Çok parametreli değişkenli data şeklinde bahsettiğimiz şey de Big Data’dır. Elimizde çok geniş bir data var ve biz buradan bazı araçlar aracılığıyla detaylı analizler yapıyoruz.

1,302 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kendimden bir şeyler koyabiliyorum çünkü iş yaratıcılık istiyor. Her ne kadar analitik işlere insanlar böyle değerler atfetmese de, Big Data üzerinden kendimi koruyabildiğim bir yer var. Bunun dışında biz Region’la bir iş yapıyoruz ve farklı ülkelerle çalışıyoruz. Gün içerisinde Polonyalılarla, Ruslarla ve Hintlilerle iletişim kuruyoruz ve bu sayede farklı kültürlerle bir arada çalışabilmeyi, eğlenebilmeyi öğreniyoruz. Bunlar beni oldukça tatmin ediyor.

854 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Dijital dünyanın hayatımıza daha da fazla girmesiyle birlikte kapıyı çalıp kapıda anket yapma yöntemi birazcık eskimeye başladı. Dolayısıyla online paneller devreye girmeye başladı. Bunların güvenirliği çok tartışılıyor şu anda. Dolayısıyla bizim için zorluklarından bir tanesi sahayı tüketiciye uygun hale getirebilmek. İkinci zorluk da artık rekabetin çok çeşitli olması. Şu anda bizim rekabet gösterdiğimiz kategorideki rakipleri de saydığımızda 50-60 tane rakibi takip etmek gerekiyor. Bu rakibin faaliyet gösterdiği yer sadece televizyon değil artık. Kanal olarak da sadece süpermarket ya da bakkal değil. Hem kanallar çok çeşitlendi, hem iletişim kaynakları çok çeşitlendi. O yüzden gerçekten çok kompleks bir yapının içerisindeyiz. Bunu basitleştirmek ve basit bir şekilde çıktıya dönüştürebilmek de ikinci zorluk diyebilirim.