Cevaplar 8

Yükleniyor...
888 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sektör çok havalı, sunduğu imkanlar çok iyi, geleceği çok parlak diye mi burada olmak istiyorlar yoksa gerçekten gönüllerinde teknolojiye olan bir istek veya arzu mu var, bunun ayrımına varmaları gerekiyor. Üniversitedeyken bir kariyer yolu çizip kendilerini tanımaları da çok önemli. Bunları da part-time çalışmalarla, gerçek stajlarla, stajlarda yarattığı networklerle, gönüllülük ve sosyal aktivitelerle, kulüp çalışmalarıyla, katıldığı seminerlerle gerçekleştirebilirler. Şu anda teknoloji sektöründe veya diğer sektörlerde iyi bir şirkette işe başlamanız için birbirine benzer onbinlerce kişi arasından sıyrılmanız gerekiyor. Bu yüzden de farklılığınızı ortaya koymak zorundasınız. Bugün bu şirketlerin staj programlarına bile sayısız başvuru geliyor. Bu bağlamda öğrenciyken bir an evvel harekete geçip sürekli yanınızdakinden farklı olarak ne yapabileceğinizi, ne konuşabileceğinizi, ne öğrenebileceğinizi bilmeniz başarıyı getirir diye düşünüyorum. İnsan öğrenciyken onu harekete teşvik eden, ferah bölgesinden çıkartıp zorlayıcı yerlere götüren tavsiyelere karşı biraz daha korumacı oluyor. Ben de o dönemlerden henüz yeni çıktığım için akranlarıma verebileceğim en büyük tavsiye; bir an evvel farklılık yaratıp kendilerini en iyi şekilde geliştirerek belirledikleri yolda hareket etmeleridir çünkü hiçbir şirket, her öğrenciyi mezun olduktan hemen sonra iyi yerlere yerleştirmeye çalışmıyor. İşe geldiği zaman kısa sürede şirkete katkı sağlayabilecek kişiler arıyorlar. Bu anlamda öğrenciliği çok doğru geçirmek, sadece okula bağlı kalmamak çok önemli. Bunun yanında bu tür stresli süreçlerde kendi sağlıklarını koruyup hayatının en güzel dönemlerini güzel geçirmelerini ironik bir şekilde tavsiye ediyorum.

493 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben teknoloji ve Microsoft dünyasında çok mutlu olduğum için işimin zor yanlarını ne kadar aktarabilirim bilmiyorum ama burada gün boyunca insanlarla sürekli iletişim halindesiniz ve problem çözmektesiniz. Bu anlamda oluşan bütün diyalogların en verimli şekilde sonuçlanması gerekiyor çünkü çoğu diyaloğu ikinci kez yapma fırsatını bulamadığınız için bazı süreçler sıkıntılı olabiliyor. Örneğin; bir satış sürecinde satışı kapatabilmek için onlarca görüşme yaparak farklı problemleri çözmeye çalışıyorsunuz. Satışı kapattığınız andaki mutluluk sosyal hayatınızı bile güzelleştirmeye yetiyor. Bunun dışında teknoloji sektöründe kesinlikle mesai saati kavramı yok. Siz akşam saat 6’da işten çıkıp eve gittiğinizde işi hiç aklınıza getirmeyeceğinizi düşünürseniz teknoloji sektörü sizin için doğru bir sektör olmayabilir. Bu yüzden yoğun çalışma ortamını kabul etmeniz gerekiyor. Bu anlamda zamanı iyi yönetemeyip, önceliklendirmeyi iyi yapamayan kişilerin bu ortamda biraz zorlanacağını, iş hayatı ve sosyal hayat dengesini bozabileceğini düşünüyorum.

1,855 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft’ta tek tip denilen karakter özelliklerine rastlamak pek mümkün değil. Diversity olarak adlandırılan her karakteri harmanlanmak ve en iyi sonucu elde etmek Microsoft’un yaptığı en iyi işlerden biri olduğu için tek bir liste vermek pek mümkün değil. Dolayısıyla farklı karakterleri aynı hedefe sürükleyebiliyorsanız bir şekilde başarıyı da elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. İletişim yeteneği güçlü olan, problem çözen, dinlemeyi bilen ve dinledikleriyle kendi düşüncelerini geliştirebilen insanlar da burada çok rahat çalışabilir. Aynı zamanda zamanı yönetmek, stres altında her ortama adapte olup en iyi sonucu verebilmek, teknolojiyi ve Microsoft’u sevmek de çok önemli çünkü teknolojiyi ve Microsoft’u sevenler daha büyük bir motivasyonla güne başlıyorlar ve başarıya daha rahat ulaşıyorlar.

830 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft’ta günlerimiz çok yoğun ve bir o kadar da eğlenceli geçiyor. Teknolojiden dolayı sürekli değişen ve gelişen bir ortam mevcut olduğu için bazen satış süreçlerinin verdiği gerginlik ve stres hissedilebiliyor. Ancak Microsoft’un hem ofisi hem iş arkadaşlıkları hem de teknolojiye duyulan sevgi günü kurtarmaya yardımcı olabiliyor. Biz gün içerisinde iletişim ortaklarımızla, son kullanıcılarla ve yeni müşteri adaylarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Bu iletişimi telefonla, maille, çevrimiçi toplantılarla ya da sahada yüz yüze gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla sürekli problem çözme ve iletişim geliştirme halindeyiz. Bunun dışında ben vakit buldukça online taraftaki ürünlerimizle ve rakip ürünlerle ilgili yazıları taramaya çalışıyorum. Günde yüzlerce blog takip ediyorum ve kendim de 1 yıldır Pazarlama ve SRM üzerine blog yazıyorum. Sadece işe gömülüp kalmamaya çalışıyorum çünkü yoğun çalışma ortamında ofis içindeki arkadaşlıkları kaçırabiliyorum. Bu yüzden en stresli bazen stresli zamanlarda bir iş arkadaşımla ofis içerisinde aktiviteler yapıp kendime gelebiliyorum. Microsoft’taki herkes birbiriyle iletişim kurmaya ve geridönüşler vermeye çok yatkın. Ben de iş yaşamına yeni atılan biri olarak bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yöneticilerimden ve iş arkadaşlarımdan her gün kariyerime yönelik geridönüşler aldığım için de kendimi çok şanslı görüyorum.

1,273 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben stajyerken 1 yıl boyunca Microsoft Dynamics İş Çözümleri yani SRM ve ERP çözümlerini sunan ekipteydim ve bu ekibin bütün pazarlama aktivitelerinden ben sorumluydum. Dijital tarafta web sitelerinin tasarlanması ve anlamlı içerikler girilmesi, dijital pazarlama aktivitelerinin yönetilmesi gibi işler de benim sorumluluğumdaydı. Online tarafın dışında 3 tane Call Center çalışanı arkadaşımız vardı. B arkadaşlar yeni müşteriler kazanmak, yeni satış fırsatları yaratmak ve mevcut müşterilerin memnuniyetini arttırmak üzerine çalışıyordu. Ben de bu 3 arkadaşımıza Koçluk ve liderlik yaptım. Buradan çıkan satış fırsatlarının takibini yapıp gerekli iş ortaklarına yönlendirilmesi, satışın takip edilip kapatılmasına kadar görev aldım. Bu bağlamda İstanbul içinde ve dışında satış toplantılarına katıldım. Aslında ilk olarak satışı kapatmanın tadına burada stajyerken vardım. Bu da kariyer planımı etkiledi ve kariyerime burada devam etmeye karar verdim. Kendi ekibim dışında aldığım sorumluluklar da vardı. Diğer komşu ülkedeki departmanla uzun soluklu bir projemiz oldu. Burada da Microsoft’un 20’den fazla iş ortağının ve distribütörlerinin Microsoft’la olan işlerini takip edebilmeleri için bir sistem kurdum. Bu sistemi Microsoft Dynamics SRM Online üzerinde iş süreçlerini analiz edip otomasyon yaparak sağladım. Bu anlamda da hem benim için hem de Microsoft ekosistemi için çok faydalı oldu. Bunun dışında Microsoft’ta stajyerken sorumluluk alıyorsunuz. Microsoft çok farklı bir şirket çünkü stajyerine farklı davranarak onlara sorumluluk veren, onları destekleyen ve öğrenme açlığını çok güzel bir şekilde kendi içine aktarabilen bir şirket. Bu bağlamda da ben Talent Explorer’ı tüm MBA, 3. ve 4. sınıf öğrencilerine tavsiye ediyorum.