Neslihan Cankurtaran

İşletme Bölümü, Uludağ Üniversitesi

Mezun olduktan sonra önce yapılacaklardan temel olanları bir atlayalım.
KPSSye girip devlete yönelebilirsiniz.
ALESe grip öğrenim hayatınıza devam edebilirsiniz.
Onun dışında aldığınız seçmeli dersler ve ilgi alanınıza göre İnsan Kaynakları, Pazarlama, Yönetim, Muhasebe, Reklam, Ar-Ge vs. tüm departmanlarda çeşitli görevler alabilirsiniz. Özel ya da devlet bankalarında çalışabilirsiniz. Denetim ya da finansman uzmanı olabilirsiniz. Belkide kendinizi geliştirip iki kişinin yapacağı işi yapıp maaşınızı ikiye katlayabilirsiniz. İşletme çok yönlü bir bölüm karar daima sizin.
Ben henüz bir eksisini görmedim ama insanları genellikle tek tip. Yani öğrenciyi işçiyi memuru bir bakışta anlayabiliyorsunuz. Bu nedenle İstanbul gibi büyük şehirlere gittiğinizde insan çeşitliliğinden biraz afallayabilirsiniz.
Ulaşımın kolay olması. Kolay olması ulaşımın. Olması ulaşımın kolay. Ayrıca kolay şehir yani köylerine girmediğiniz sürece herşey düzen içinde gideceğiniz yerler kutu gibi yanyana sıralanmış şekilde kaybolmanız imkansız. Konserler yeterli. Güzel şehir.
Bir otomasyonu var bizi bizden alan başkada söze gerek yok heralde.
Onun dışında espriyle karışık isterseniz belinize kadar kar olsun o minibüs çalışır o ders işlenir.
İşletme bölümü kendini geliştirmekten hoşlanan öğrencilere hitap eden bir bölüm. Kolay okunabilmesi nedeniyle kendinizi geliştirmek için bolca zamanınız var ve en önemlisi mezun olduktan sonra çok geniş bir yelpazeden seçim yapıyorsunuz. Ancak sadece mezun olmak gözüyle bakarsanız size katabilceği hiçbir şey yok. Birçok işsiz işletme mezunu var evet ama bu bölümün niteliksiz olmasından değil kişisel yetersizlikten. İşletme bölümü genellikle eğlenmeyi sevenlerin tercih ettiği bir bölüm fakat yata yata bitmez.Hadi bitti diyelim hikayenin sonunu zaten biliyorsunuz. Eğer mesleğinize karar verememişseniz ve işletme yazayım nasılsa tutuyo diyosa içsesiniz acilen bu düşünceden uzaklaşın. İşletme sevmeden okunacak bir bölüm değil ya tutarsa diyeceğiniz bir kumar oyunu da değil. Kararlı ve hedefleri olan biriyseniz işletmeci olmanın gerekliliklerini de biliyorsanız farkınızı siz yaratırsınız.
Kampüs çok iyi arkadaşlar merak etmeyin. Aktif öğrenciler nedeniyle bir çok topluluk ve sosyal aktivite var. Sizin Uludağ'dan istediğiniz faaliyet olsun. Kütüphanesi çok büyük, ferah ve geniş arşive sahip. Hem bireysel hemde grup olarak ders çalışma alanları var. Vize final zamanları sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz söylemesi benden. Yemekhanesi standartların üstünde diyebiliriz 4 çeşit 2liraydı sanırım.
Erasmus, farabi, yandal,çift anadal özelliklerini ve yeterliliğini saymıyorum bile.
Ulaşımın kolay olması en önemli neden. Kampüs otobüslerin kalkış ve sondurağı. Hem terminale hem şehir içine ulaşım kolay. Kampüsün içinde yine şehrin diğer ucuna gidebildiğiniz metro var. Eğer Görükle Köyündeyseniz bir minibüsle 4 dakikada kampüs sınırlarındasınız.
Ve son olarak ciddi asosyal değilseniz ve yalnızlık tercihiniz değilse kendinize göre arkadaş ortamı mutlaka bulursunuz.
Uudağ Üniversitesi üniversite olmayı başarabilmiş nadir üniversitelerden.
Hem okurken yaşadığınızı hissedebilceğiniz yerleşkesi ve öğrencilerin yaşadığı (bir minibüs uzaklıktaki) Görükle Köyü ile hemde donanımlı bir yetişkin olarak mezun olabileceğiniz eğitimi ve kültürel etkinlikleriyle her öğrencinin farklı isteklerine cevap verebilen bambaşka bir dünya..
Her şey parmaklarınızın ucunda.. Aslında sevip sevmediğinizi mezun olana kadar anlayamayacaksınız ama mezun olduğunuzda herkes gibi sevdiğinizi itiraf edeceksiniz.