Mezun olduktan sonra temel seçenekleri bir atlayalım.
KPSS.
ALES.
Onun dışında aldığınız seçmeli dersler ve ilgi alanınıza göre İnsan Kaynakları, Pazarlama, Yönetim, Muhasebe, Reklam, Ar-Ge vs. tüm departmanlarda çeşitli görevler alabilirsiniz. Özel ya da devlet bankalarında çalışabilirsiniz. Denetim ya da finans uzmanı olabilirsiniz. İşletme çok yönlü bir bölüm karar daima sizin.
Ben henüz bir eksisini görmedim ama insanları genellikle tek tip. Yani öğrenciyi işçiyi memuru bir bakışta anlayabiliyorsunuz.
Ulaşımın kolay olması. İstanbul'a olan yakınlığı. Ayrıca rahat öğrenilen bir şehir, yani köylerine girmediğiniz sürece düzen içinde kutu gibi sıralanmış şekilde kaybolmanız imkansız. Konserler ve sanatsal etkinlikler yeterli. Adım başı kurslara rastlamak mümkün. Güzel şehir.
Sistemde yapılan yenilikler oldukça fazla kısa vadede kayda değer olumsuz -somut- bir görüşüm yok ama uzun vadede değişkenlik gösterebilir.
Kampüs çok iyi arkadaşlar merak etmeyin. Aktif öğrenciler nedeniyle bir çok topluluk ve sosyal aktivite var. Sizin Uludağ'dan istediğiniz faaliyet olsun. Kütüphanesi çok büyük, ferah ve geniş arşive sahip. Hem bireysel hemde grup olarak ders çalışma alanları var. Yemekhanesi standartların üstünde diyebiliriz 4 çeşit 2liraydı sanırım.
Erasmus, farabi, yandal,çift anadal özelliklerini ve yeterliliğini saymıyorum bile.
Ulaşımın kolay olması en önemli neden. Kampüs otobüslerin kalkış ve son durağı. Hem terminale hem şehir içine ulaşım kolay. Kampüsün içinde yine şehrin diğer ucuna gidebildiğiniz metro var. Eğer Görükle'de yaşıyorsanız bir minibüsle 4 dakikada kampüs sınırlarındasınız.
İşletme bölümü kendini geliştirmekten hoşlanan öğrencilere hitap eden bir bölüm. Mezun olduktan sonra çok geniş bir yelpazeden seçim yapıyorsunuz. Ancak sadece mezun olmak gözüyle bakarsanız size katabileceği hiçbir şey yok. Birçok işsiz işletme mezunu var evet fakat bu bölümün niteliksiz olmasıyla ilgili değil mezunların öğrencilik döneminde kendilerini ne düzeyde hangi konuda geliştirdikleri ile ilgili. İşletme bölümü toplumumuzda genel olarak rahat okumayı tercih edenlerin yöneldiği bir bölüm olarak görülüyor. Fakat yata yata bitmez. Hadi bitti diyelim hikayenin sonunu zaten biliyorsunuz. Eğer okumak istediğiniz bölüme karar verememişseniz ve işletme yazayım açıkta kalmayayım diyorsa iç sesiniz acilen bu düşünceden uzaklaşın. İşletme sevmeden okunacak bir bölüm değil ya tutarsa diyeceğiniz bir kumar oyunu da değil. Kararlı ve hedefleri olan biriyseniz işletmeci olmanın gerekliliklerini de biliyorsanız farkınızı siz yaratırsınız.
Uudağ Üniversitesi, üniversite olmayı başarabilmiş nadir üniversitelerden.
Hem okurken yaşadığınızı hissedebileceğiniz yerleşkesi ve öğrencilerin yaşadığı (bir minibüs uzaklıkta bulunan) Görükle Köyü ile hemde donanımlı bir yetişkin olarak mezun olabileceğiniz eğitimi ve kültürel etkinlikleriyle her öğrencinin farklı isteklerine cevap verebilen bambaşka bir dünya..
Her şey parmaklarınızın ucunda. Aslında sevip sevmediğinizi mezun olana kadar anlayamayacaksınız ama mezun olduğunuzda herkes gibi sevdiğinizi itiraf edeceksiniz.