Kurumsal Finansman

19 soruya 19 cevap verildi.

Cevaplar 19

Yükleniyor...
2,145 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumsal Finansman Departmanı, bir işlemin başından sonuna kadar bir yatırımcının ya da satıcının ihtiyaç duyabileceği tüm danışmanlık işleriyle ilgilenir.

2,114 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumsal Finansman’da her ekibin farklı bir rolü oluyor. Ben, bir işlemin dolması ve stratejinin belirlenmesi, yurt içi ve yurt dışı alımlar, belli alanlara yoğunlaşılması üzerine strateji kuran ekibin başındayım.

Bir sonraki adımda belirlenen hedefler doğrultusunda iş planları oluşuyor. Birleşme ve Satın Alma Ekibimiz de bu konular üzerine çalışıyor. Aynı zamanda iş planlamalarını ve değerlemeleri yapan, operasyonel kararlarla ilgilenen çok tecrübeli bir Evaluation and Business Modeling Ekibimiz var. Çok farklı alanlarda farklı görevler alan oldukça esnek ekiplerimiz bulunuyor.

Bir sonraki adımda alıcı ve satıcı bir araya gelerek mutabık kalacakları konuları konuşurlar. Biz de finansal değerleme analiziniz yaparız. Şirketin nereden geldiğini ve nereye gittiğini araştırırız. Burada da Due Diligence ekiplerimiz devreye giriyor. Ben Transactions Support’un Partneriyim, Due Diligence ekiplerinin başındayım. Finansal ve Commercial Due Diligence ekipleri ve Vergi Due Diligence ekiplerimiz bir arada çalışıyor.

Bunun bir sonraki adımı hisse devri ve varlık devri sözleşmelerinin yapılmasıdır. Buna da Birleşme ve Satın Alma Ekibimiz bakıyor. Bunlardan bağımsız olarak şirket mali tabloların değerlendirilip modellerinin oluşturulması ve doğru kredilerin doğru fiyatlarda bulunmasından sorumlu olan proje finansmanıyla ilgili bir ekibimiz var. Bunun dışında da real estate dediğimiz büyük gayrimenkullerle ilgilenen bir ekibimiz var.


1,242 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G Vergi Departmanı, P&G Türkiye’deki bütün aktivitelerin, vergi kanunlarının hem şekline hem de ruhuna uygun olarak yapılmasına emin olan departmanımızdır. Özellikle vergiyle ilgili yaptığı bütün hesaplamaların vergi kanunlarına uygun olmasına çok dikkat eder. Bunun yanında uluslararası bir şirket olmanın gerekliliğiyle birlikte Avrupa Birliği ve OECD’nin vergi regülasyonlarını çok yakından takip eder ve bu regülasyonların Türkiye’de uygulanabilme alanları üzerinde çalışır. Bunun dışında Türkiye’deki vergi ortamının geliştirilmesi üzerine sahip olduğu fikirleri, bu konudaki çeşitli çözümleri kurumlarla paylaşmak, gerekli kamu kuruluşlarıyla çalışmak ve bu konudaki çalışmalara ön ayak olur.

1,111 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biraz zor bir şey aradığımızı kabul ediyorum. Hem analitik hem de sosyal tarafı kuvvetli olan kişileri arıyoruz. Kariyerinizde analitik tarafınızla işe başlarken, sosyal tarafınızla da işe devam ediyorsunuz. Biz de bundan 15 sene sonrasının Partner’larını yetiştirdiğimiz için bu iki özelliği kuvvetli olan kişileri arıyoruz. Bence Türkiye olarak çok şanslı bir yerdeyiz çünkü hem çok iyi üniversiteler tarafından hem de en iyi mezun portföyü tarafından tercih edilen bir kurumuz. Ayrıca analitik ve duygusal zeka birleşiminin rahat bulunduğu bir grupla beraber çalışıyoruz. EY içindeki en büyük ekip değiliz, Kurumsal Finansman olarak 75 kişilik bir ekibiz. Sabırlı, çalışmayı seven ve takım çalışmasına yatkın olan mezunlar arıyoruz.

933 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yakın zamanda üzerinde beraber çalıştığımız bir perakende zincirinin satın almasını yaptık. Bu projede EY olarak bütün fonksiyonlarımızla yer aldık. Satın alan taraf için danışmanlık verdik ve doğru hedefin bulunması, bu hedefle olan ilişkinin kurulması, doğru fiyatın belirlenmesi, finansal durum tespitinin yapılması ve SPA gibi aşamalara geldik. Doğru sözleşme maddeleriyle birlikte de imzayı attık. Bunun içerisinde satıcı tarafın önemli gayrimenkulleri vardı, biz de alıcı adına bunları değerlendirdik.

Dolayısıyla çok farklı hizmetler verebiliyoruz ama her projenin kendi dinamiği oluyor. Bir yerde işletme sermayesi çok daha kritik olursa bunun doğru seviyesinin ne olduğunu belirlemek önemliyken, başka bir yerde gayrimenkullerin değerini belirlemek daha önemli olabiliyor. Her işlemde çok önemli kritik faktörler bulunuyor. Biz de bu dinamikleri doğru belirleyip doğru yerlerde konumlamaya çalışıyoruz.