Cevaplar 10

Yükleniyor...

Bilkent'i düşünüyorsanız emin olun ki sizi çok güzel bir üniversite hayatı bekliyor. Önceki sorulara verdiğim yanıtları mutlaka okuyun, kesinlikle yardımcı olacaktır...

Bilkent'i en dolu şekilde yaşamak isteyenler için aşağıya 3 altın kural yazıyorum, benden söylemesi ;)

1)Derslere gidin!: Bu okulda bölümünüz ne olursa olsun derslerde bulunmanız sizin sınav öncesi çalışmak zorunda olduğunuz tonlarca yükü azaltacaktır çünkü hep sınıfta anlattıklarından sorarlar. Dersler zor değil, kimseye kanıp sizi korkutmalarına izin vermeyin, çalışınca oluyor bana güvenin.

2)Çevre edinin!: Kişi dersi aldığınız değerli profesörünüz de olsa, yanınızda oturan sınıf arkadaşınız da sakın insanlarla tanışıklık ve yakınlık kurmadan bitirmeyin okulu. Her bağlantınızın size gerek okurken gerek mezun olduktan sonra ne kadar fayda sağlayacağına siz bile inanamayacaksınız.

3)Aktif olun!: Okulda gerçekten kimse tarafından sayısı bilinmeyen kulüp etkinlikleri yapılıyor. Çok tecrübeli, faal ve dinamik öğrenci topluluklarından mutlaka birinde aktif olarak görev alın, kendinizi sosyal olarak da geliştirin. Bunun dışında, spor ve sanat alanındaki Bilkent farklarını da yaşayın, bu okulda siz yapmak istedikten sonra sizi tutacak hiçbir şey yok, aksine herkes kırmızı halı seriyor ayaklarınızın altına.

2,265 görüntülenme

Ben kayıt yaptırmadan önce de aynı yanılgı vardı ve etrafımda, nedendir bilinmez, konuyla hiçbir şekilde ilgisi olmayanın bile söylenip durduğu bir olaydı. Tamamen bir söylentiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Zaten böyle bir şeyin varlığını bile düşünmek çok çirkin. Sadece Bilkent Üniversitesi'nde değil hayatın her aşamasında bu ayrımı gözetecek insanlar olacaktır ama bu bir şeye ne kanıt olabilir ne de bir insanın karar anını etkileyen bir faktör. Okula geldiğinizde zaten göreceksiniz, maddi durumu çok iyi bir aileden gelen ama bir o kadar da başarılı arkadaşlarınız da olacak ya da daha düşük gelirli bir aileden gelip hiç derslerle alakası olmayan arkadaşlarınız da. Beşinci senemi okuyorum bu yıl Bilkent'te ama hala çoğu arkadaşımın burssuz mu yarı burslu mu yoksa tam burslu mu olduğunu bilmem, benim de yarı burslu olduğumu bilen yok denecek kadar azdır çünkü böyle şeyler oturulup da konuşulmuyor, yeri geldiğinde konusu açıldığında bahsediliyor ancak.

427 görüntülenme

Bir işletme bölümü mezunu zaten okulun son senesine gelmeden aşağı yukarı hangi alanda uzmanlaşmak istediğini anlıyor ve bu karar doğrultusunda seçmeli dersler alıyor. Hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili, hayatımızın vazgeçilmezi olan 'para' faktörü neredeyse orada bir 'İşletmeci'ye ihtiyaç olacaktır. En popüler olan alanlardan bazıları şunlar: Pazarlama, Finans&Muhasebe;, Satış, Danışmanlık, Bankacılık. Bir işletme mezunu olarak zaten kendinize limitler koymamalısınız, sadece hangi dalda kendinizi iyi hissedip başarılı olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme belki de en geniş iş imkanı sunan bölüm çünkü bir reklamcının da yapabildiğini yapabilir yaratıcılığını kullanarak ya da bir uluslararası firmada aracılık veya tercümanlık da yapabilir yabancı dilini kullanarak. İnsan ilişkileri kuvvetliyse Halkla İlişkiler alanına kayabilir ya da rakamları seviyorsa çalıştığı şirket ya da kendi şirketi için finansal anlamda önemli kararlar alabilir. Her üniversitenin işletme bölümünde aynı durumu görebilseydik keşke ama maalesef bu saydığım hemen her alanda yeterli bilgiyi sağlayan çok az üniversite var, Bilkent de onlardan biri. Bilkent size her ihtimal için temel bilgiyi sağlar, nerede uzmanlaşacağınıza dair yönlendirir ve en sonunda okul hayatı boyunca sağladığı 'network' ile kısa zamanda istediğiniz gibi bir iş bulmanıza yardımcı olur.

96,005 görüntülenme

Daha önce de bahsettiğim gibi en az 5 ay süren soğuk bir kış mevsimi en büyük sorun bana göre. Çok klişe olacak ama denizin olmaması da büyük eksiklik. Özellikle Bilkent'te ve benzer durumdaki şehir merkezine uzakta bulunan üniversitelerde okuyan arkadaşlar için ulaşım kolay değil toplu taşımayla çünkü yetersiz bir ağ var. Bilkent öğrencileri yine bu konuda da şanslılar çünkü çok planlı ve programlı işleyen semt servisleri ve en az saatte bir şehirden okula okuldan şehre gidip gelen okul servisleri var.

229 görüntülenme