Cevaplar 6

Yükleniyor...
1,077 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben genç arkadaşlarımın yerinde olsam ilk önce nereye gittiğimi ve gittiğim yerin nasıl bir yer olduğunu araştırıp tanımaya çalışırım. Bu yüzden gittiğiniz organizasyonu tanıyın. “Gittiğiniz organizasyon neden sizi işe almalı?” sorusunun cevabını hazırlayın çünkü gittiğiniz yerler sizi almak zorunda değil. Bu yüzden sizin onları ikna etmeniz gerekiyor. Organizasyonu tanırsanız, kendi güçlü yönlerinizin farkında olursanız, o organizasyona nasıl katkı sağlayacağınızı karşı tarafa anlatabilirseniz başarılı olmamanız pek mümkün değil.

Mütevazi, açık ve sade olmanın, sade bir iletişim kurmanın, konuşmaları kompleks bir hale getirmemenin önemli olduğunu düşünüyorum. “Hangi departmanlarda çalışmak istiyorsunuz?” sorusuna, “Bilmiyorum, sizde hangi departmanlar var?” diye cevap vermeyin. İstediğiniz departmanı nedeniyle birlikte söyleyin. Dürüst ve net olun. Karşı taraf sizin o işi gerçekten istediğinizi görsün.


643 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Deneyimli adayların mülakatlarında yetkinliğin yanında teknik bilgi de sorgulanıyor. Yetkinlikler İnsan Kaynakları’nın yönelttiği sorularla ölçülmeye çalışılırken, teknik bilgiyi iş kolu kendi sorularıyla ölçmeyi amaçlıyor. Deneyimsiz adaylarda daha çok yetkinlikler ön plana çıkıyor. Adayın ne istediğini ne kadar bildiğini, istekleriyle ve hayatıyla ilgili neler yaptığını ölçmeye çalışıyoruz. Ayrıca genel yetenek ve İngilizce sınavlarını başarıyla tamamlamalarını bekliyoruz.

1,040 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu soruyu bir İK’cı gözüyle cevaplamak istiyorum. Buradaİnsan Kaynakları’nın temel amacı; aday hangi pozisyonda olursa olsun onun potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Pozisyona göre değişen beklentiler muhakkak var ama ilk etapta baktığımız nokta kişinin deneyimleri ve teknik bilgisidir. İnsan Kaynakları mülakatı gerçekleşirken Arvato için önemli olan ise; doğru yetkinlikleri çalışanın o mülakat esnasında verebilmesidir. Bu yüzden İK’cının dadoğru sorular sorabilmesi lazım.

Örneğin; biz Arvato olarak çalışanlarımızın etkin iletişim kurmasını bekliyoruz. Bu yüzden adaya etkin iletişim kurabileceği bir ortam yaratıp bu fırsatı ona vermemiz ve onu etkinbir şekilde dinleyebilmemiz gerekiyor. Bunun dışında bir Arvato çalışanından işbirliği kurmasını ve bir takım oyuncusu olmasını bekliyoruz. Adayın bugünekadar yaptığı işlerde, deneyimlerinde veya projelerinde takım oyuncusu olarak çalışıp çalışmadığı, önceki deneyimlerinde nasıl davranışlar sergilediği,mevcut durumu nasıl tanımladığı, problemli durum içerisinde nasıl harekete geçtiği ve bunu nasıl sonuçlandırdığı bizim baktığımız en önemli noktalardır çünkü geçmiş deneyimleri bizim şirketimizde yapacaklarına dair bir referanstır. Dolayısıyla çalışanlara önerim; mülakatta güçlü oldukları noktaları tespit etmeleri,gelişim alanlarını doğru tanımlayabilmeleri ve sorulan sorulara nokta atışı cevaplar verebilmeleridir.

7,138 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mülakat süreci, işe alımın en önemli süreçlerinden bir tanesidir. Kişinin işe uygunluğunu ispat edeceği, kendi performansını göstereceği ve işverenle yüz yüze konuşacağı en büyük platformdur. İşverenin adaya soru sorup tanımaya çalıştığı bir süreç olduğu kadar; adayın da firmayı tanımaya yönelik işverene sorular sorarak, kendisinin de o işe uygun olup olmadığını anlamaya çalıştığı bir süreçtir. Yeni mezunların mülakata gelirken iyi hazırlanması gerekir. Hangi firmayla hangi pozisyona dair görüşeceğini veya görüşeceği kişinin bilgisi verildiyse o kişiyi internet ortamında araştırmasını bekliyoruz. Pozisyona dair çok detaylı bilgi sahibi olmayabilir ancak temel bilgilere en azından teoride sahip olursa, kendisi bunu mülakatta geliştirmek üzere kullanabilir. Mülakatta istekli görünmek, fiziken ve mental olarak bulunmak, istenilen şeyleri karşı tarafa hissettirmek, işin detaylarını bilmek ve kendini çok iyi tanımak bizim için çok önemlidir. Bazen bazı mülakatlara yönelik olarak teknik sorular da sorulabilir. Pozisyona göre değişmekle birlikte yeni mezunda aranması gereken şey tecrübe değil potansiyeldir. Staj tecrübelerinden yola çıkarak staja yönelik neler yaptığını ve hangi sorumluluklara sahip olduğunu soruyoruz ancak tam bir iş tecrübesi yoksa yetkinlik bazlı mülakat sorularından ziyade staj tecrübelerini ya da okulda yaptığı projeleri veya aktiviteleri soruyoruz. Bir bitirme projesi, takım çalışması, stajdaki herhangi bir proje, kulüp aktiviteleri gibi bilgiler özgeçmişte yer alıyorsa, biz mutlaka bunların detayını soruyoruz. Örneğin; “Buradaki görevleriniz nelerdir, ne tip sorumluluklar almıştınız, bu işi kaç kişiyle yapmıştınız ve bu işin dağılımında size düşen görevler nelerdir?” gibi sorular soruyoruz. Bir takım çalışması varsa “Siz bu takımda hangi görevde yer alıyordunuz?” şeklinde soruyoruz. Dolayısıyla kişinin özgeçmişinde yer alan bilgilerin detayına mutlaka hakim olması gerekiyor. Bunun dışında EY’ı ve pozisyonu ne kadar tanıdığını, ne kadar bilgi sahibi olduğunu da soruyoruz. Son aşamada da bölüm yöneticilerimiz tarafından sorulan teknik sorular da sorulabiliyor. Bizim mesleğimiz muhasebe ağırlıklı olduğu için özellikle Denetim Ekipleri’nde muhasebe bilgisi çok fazla ön plana çıkıyor. Daha spesifik danışmanlık alanlarında ilave sorularımız olabiliyor. O danışmanlık alanına yönelik bir takım magazinsel ya da habere konu olmuş bir takım bilgileri araştırmak, Türkiye ekonomisinde neler olduğunu ve piyasaya etkisini anlatan sorular da sorulabiliyor.