Ücret ve Yan Haklar

7 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Yükleniyor...
1,398 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok çekinerek söylüyorum ama biraz nankör bir iş çünkü insanların çok hassas olduğu ve herkesi memnun edemeyeceğiniz bir alan. Günümüzün yaklaşık %20-30 civarı bazı şikayetleri ve sorunları çözerek geçiyor. Çünkü herkesin kendi ücretiyle alakalı algısı var. Dolayısıyla bunları doğru iletişimle anlatabilmek pek kolay değil. Bu yüzden şikayetler çok fazla oluyor ve bunlarla baş edebilir bir ruh halinizin olması gerekiyor. Yapacağınız işler herkesi tatmin etmiyor çünkü herkes aynı parayı kazanmak istiyor ve bu pek mümkün değil. Bu yüzden bu durumları çalışana çok iyi anlatmak gerekiyor ve bunlar işi biraz daha zorlaştırıyor.

1,243 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben karakter olarak zor işleri ve zorlukları seviyorum. Zorlukları seven ve böyle bir işi tercih edecek arkadaşlara da bu alanı tavsiye ediyorum. Bu kadar çok zorluğa rağmen insanlarda olumlu bir hava yaratabiliyorsam bu benim aldığım bir ödül oluyor. Çalıştığım işte kazandığım paradan çok insanlarda yarattığım tatminden zevk alan birisiyim. Çünkü kazanılan para belli bir süre sonra sizin hayatınızda stabil olduğu için başka tatminlere doğru yol almanıza neden oluyor. Ben de o birlikteliği çalışmalarımda kurabiliyorum.

Uzmanlık Kariyeri Programı'nda sertifikalandırılan çalışanlara, her seviyeye göre değişmekle beraber, çalışan memnuniyetini ve motivasyonunu destekleyen çeşitli yan haklar sunulmaktadır. Özellikle çalışanlarımızın şirketimize aidiyet hissetmeleri hususuna şirket yönetimimiz büyük önem veriyor. Bu amaçla uzmanlık kariyerinin yan haklarından bir tanesi olarak çalışanlar Siemens hisse planı programına dahil oluyor.

Bunların yanı sıra çalışanların kişisel ilgi alanlarına da değer veren bir organizasyonda çalışmak çok güzel. Hobi kulüplerine katılabiliyoruz. Ben kişisel olarak fotoğraf ve müziğe ilgi duyuyorum. Siemens bu konularla ilgili eğitim almama, faaliyetlerde bulunmama olanak sağladı.

Esnek yan haklar uygulaması sayesinde sunulan imkanlar arasında kendi istediğiniz tercihi yapabiliyorsunuz. Tüm bunlar şirketimde çalışana verilen değerin güzel göstergeleridir.

1,049 görüntülenme
792 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tipik olarak Ücret ve Yan Haklar konusunda her şeyi yapıyoruz. Performansa dayalı ücret artışından tutun da esnek Yan Haklar sistemine veya sağlıklı yaşam ajandasına kadar birçok konuyu yönetiyoruz. Ayrıca bütçelerin takibine ve diğer departmanlarla olan iletişimin kurulmasına da bakıyoruz. Yoğun bir iş ajandası olan bir bölüm olduğu için toplantılar, telefon ve mail trafiği çok fazla oluyor. Bu da genel olarak Hızlı Tüketim sektörünün özelliklerinden olduğu için buraya gelen bir çalışan bunu kabullenerek gelmelidir. Bunun dışında insan ajandası çok hızlı hareket ediyor, ürünler çok hızlı bir şekilde sahaya iniyor ve sadece 3-4 ay kadar sahada kalabiliyor. Bunların hepsi de hızı ifade ediyor. Bu yüzden biz sürekli hızlı olmak zorundayız. Ücret ve Yan Haklar, işi biraz daha sistematik ve süreçsel yapmaya ve İnsan Kaynakları politikalarını tam anlamıyla finansal rakamlara dönüştürmeye çalışan bir bölüm. Bu yüzden de bütçelerimizi devamlı güncel tutuyoruz, Yan Haklar’ı piyasaya göre dengelemeye çalışıyoruz, ücret araştırmalarına giriyoruz ve çıkan sonuçları hem insanlara anlatıyoruz hem de stratejiye dönüştürüyoruz. Bunun Avrupa ve Amerika kısmı da var. Oradan gelen stratejileri Türkiye’de nasıl uygulayabileceğimizi tartışıyoruz. Açıkçası İnsan Kaynakları biraz daha zor, meşakkatli oluyor ama çok enerji ve hız gerektiriyor.