Cevaplar 14

Yükleniyor...
1,464 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu konuda çok sevdiğim bir söz var: “Seni buraya getiren şey daha ileri götürmeyecek.” İlk başarıların genelde hep süreceğini zannederiz ama hiç öyle bir şey yok. Tam tersine ilk başarıyı getiren şeyler daha sonra size tuzak olabiliyor. Dolayısıyla başarılı olmak için başka bir şey daha katmanız ya da güçlü zannettiğiniz özelliğinizden vazgeçmeniz gerekiyor.

Ben iş hayatımın ilk dönemlerinde detaya çok hakim oldum ve çok detaycı olduğum için başarılı oldum çünkü uzmanlık yaptığım için her şeyi hatasız yapıyordum. Terfi edip yönetici olduğum zaman yine aynı tutumu sergilersem sorumluluk alanım genişlediği için hiçbir işi halledemeyecektim. Dolayısıyla onu bırakıp başka bir şeyler katabilmem lazımdı.

3,131 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanlarda başarma isteği ve arzusu olması lazım. Vazgeçebiliyorsanız, yeterince enerjiniz yoksa ve çok istemiyorsanız başarı da kolay gelen bir şey olmadığı için başarılı olamayabilirsiniz. Bu yüzden o motivasyonu içinizde bulabilmeniz lazım. Bu dışarıdan gelmeyeceği için içsel bir şeyden bahsediyorum.

İkinci olarak kendinizi nasıl temsil ettiğiniz önemli. Kendiniz bir markasınız ve başarı için o markayı iyi yönetmek durumundasınız. Bence o markanın en önemli özellikleri; doğru, tutarlı ve adil bir insan olarak algılanmaktır. Tutarlılık çok önemlidir çünkü bir öyle bir böyle yaparsanız insanlar size güvenmez ve ilişki yönetiminiz sekteye uğrar.

Üçüncü olarak da çok çalışmak önemlidir. Çalışmadan hiçbir şey başarılmıyor. Emek vermek, çalışmak, gayret göstermek önemlidir. Başarmayı çok isteyip çalışmıyorsanız başaramazsınız.

Bu üçü bir araya geldiği zaman başarı da geliyor. Tabii bir de şans faktörü var. Bunu siz yönlendiremeyebilirsiniz ama şans kapıya geldiğinde bu üçüyle hazır olursanız başarı da zaten gelir.

975 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş - özel hayat dengesi mümkün ama bunu yönetmeye karar vermeniz ve gerçekten yönetmeniz lazım. Yoksa işiniz hayatınızın tamamını kaplayabilir. İşler sürekli büyüdüğü için bunu iyi yönetmeniz lazım. Aynı bir iş yönetir gibi özel hayatınızı da yönetmeniz lazım. Eğer iyi bir kariyer sahibi olup orada başarı elde etmek istiyorsanız neleri delege edeceğinizi, neleri yaşayacağınızı ve üstleneceğinizi, hangisine nerede öncelik vereceğinizi planlayıp organize etmek durumundasınız. İş ve özel hayat dengesi kurulabilir ama bunun bir çaba gerektirdiği kesin. Kendi haline bırakırsanız hayatınızı iş kaplar, orası bir gerçek.

5,110 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim aklım mühendis gibi çalışıyor ama İnsan Kaynakları’nda çalışıyorum. Biz geçenlerde Migros’tan 5-6 Endüstri Mühendisi olarak İTÜ’deki Endüstri Mühendisliği Kongresi’ne katıldık ama hepimiz farklı bir iş yapıyoruz. Birimiz Reklam Departmanı’nda çalışıyor, ben İK’da çalışıyorum. Finans’tan, İş Geliştirme’den, Pazarlama’dan farklı kişiler var. Özellikle Endüstri Mühendisliği bunun için çok uygun bir meslek. Bizim burada İnsan Kaynakları olarak tasarladığımız süreçlerde işin bir parçasıyız. Günün sonunda bir işi verimli ve karlı yapmak için uğraşıyoruz. Dolayısıyla sistem kurmak, süreç tasarlamak, insanları ve kaynakları yönetmek gerekiyor. Bu da mühendislikle çok örtüşüyor. Dolayısıyla alan farklı olabilir ama her alanda çalışabiliriz.

Akademik eğitim çok önemli, çok değerli ama sizin mesleki kariyeriniz için sınıflama yapmamanız lazım. Evet, çok ciddi bir üniversite kültürü alınıyor ve meslekle ilgili ciddi bir know-how ediniliyor. Bunu uyarlayarak pek çok alanda çalışmak mümkün.

1,063 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros'un işveren markasından önce bir Migros markasından bahsedelim. Migros bir Love Mark olarak bu sektörün en sevilen markasıdır. Yıllardır üst üste en beğenilen perakende şirketi seçiliyor. Dolayısıyla insanlar Migros’tan alışveriş ettikleri ve Migros’a güvendikleri için bir marka değeri var. Biz işveren olarak bu markanın adaylarımıza ve çalışanlarımıza karşı nasıl temsil edildiğiyle de ilgileniyoruz. Bu yüzden bu marka bütünleşmiş değerler sunan bir marka olmalı.

Biz müşterilerimize “Migros size iyi gelecek!” diyoruz. İşveren markası olarak da “İyi iş, iyi gelecek!” diyoruz çünkü biz gerçekten iyiyi sahiplenmeye hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Mükemmel olmak değil ama iyi olmak önemli. Mükemmel herkese göre değişebilir ama iyi her zaman iyidir. Migros’taki işveren markamızın sloganını; iyi tarım, iyi et, iyi hizmet; çalışan deneyimi olarak da iyi bir iş, iyi bir gelecek diye özetleyebiliriz. Bu slogan; kurumsal ve güvenilir bir aile ortamı ve gelişimi sunuyor. Perakendeyi en iyi şekilde öğrenmeyi, sürekli geliştirmeyi, yenilikçi ve zirvede olan bir ailenin parçası olmayı sunuyor.