Neden İşletme Bölümü?

198,859 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 106

Sırala:
Önce neden değil'i anlatmak istiyorum. Burası açıköğretim işletme değil. Ne olmak istediğinizi bilmiyorsanız İşletme okuyayım da çıkınca her şeyi olurum diye bir şey yok. Joker bölüm değil işletme. Çok geniş bir alana sahip evet, ancak özelleşmediğiniz ve istediğiniz alanda kararlı adımlar atmadığınız sürece bırakın ODTÜ, Harvard bile fayda etmez bu bölümde. Hem ODTÜde okurum hem de yata yata biter İşletme yazayım da demeyin. Yata yata BİTMEZ, BİTMİYOR. Zira deneyen arkadaşlarımız var olmuyor. İşletme çünkü "Let's get it started, let's get it started in here. Partyyy!" değil. Yani evet eğlenceli insanlarız genel olarak ama her gece alemlere akmıyoruz gençler burası Las Vegas değil. İŞLETME ÇÜNKÜ: karar almayı seven, takım içinde öne çımayı seven, risk ve stres yönetimi iyi olan, iletişim becerileri ve EQsu yüksek, parayı seven (çoğumuz), kaynak yönetiminde iyi olan, çalıştığı işin sosyalleşmeyi gerektirdiği (çoğunlukla)ve bundan memnuniyet duyan, detaycı, şüpheci, rekabeti seven, hedeflerini daima yenileyen, sürekli gelişmeyi savunan,dinamik insanlarız. İşletme çünkü yönetçem ben değil. Önce bi önceki cümlede saydıklarımı kendinizde bulmalısınız. ODTÜ İşletme bölümü gerek ders dışı faaliyetleri gerek seçmeli dersleriyle size bu alanlarda gelişme fırsatını oldukça güzel sunuyor.
Açıkçası sınava hazırlık döneminde işletme aklıma yatan bir bölüm değildi. Tercihlerim arasında hukuk, uluslararası ilişkiler daha yoğunluktaydı. İşletmeyi istemememin başlıca sebebi toplumdaki herkes işletme okuyor klişesiydi. Bölümleri tarafsız bir gözle değerlendirmeye başladığımda, bana istediğimi verecek, her zaman önemli bir yere sahip ve geniş bir yelpazesi olan işletmenin doğru seçim olduğuna karar verdim çünkü önemli olan herkesin o bölümde olması değil, sizin o insanların arasında bilginiz ve yeteneklerinizle nerede olduğunuzdur.
Hem rahat okunan, hem de geniş kapsamlı bir bölüm olduğu için işletme en iyisi.
Küçüklüğümden beri arkadaşlarımla oynadığım oyunlarda bile liderlik sıfatının bende bulunmasını sevmişimdir. Ticaretin de kesinlikle benim işim olduğunu düşünüyorum ve işletme bölümünün bu özelliklerimi ortaya çıkaracak bölüm olduğunu düşünüyorum.
Eşit ağırlık öğrencisi olarak tercih edebileceğim bölümler fazla değildi. Hukuk’un bana göre olmadığına çok önceden karar vermiştim. Uluslararası İlişkiler için çok önemli olan yabancı dil konusunda kendime pek güvenmiyordum. İktisat fazla akademikti ve mezunlarının iş alanlarının işletme mezunlarınınkiyle hemen hemen aynı olduğunu öğrendikten sonra uzun zamandır istediğim bölüm olan işletmede okumaya karar verdim. Rahat okunan bir bölüm olmasının bu kararımda az da olsa etkisi vardı. İşletme okumak istediğimi söylediğimde çoğunlukla “İşletme okursan iş bulamazsın, çok mezunu var.” şeklinde tepkiler aldım. Ama bu durum diğer sözel bölümler için de az çok geçerli olduğu için pek kulak asmadım. ODTÜ İşletme’nin gücüne inanıyorum :)
Türkiye’nin AASCB akreditasyonuna sahip tek işletme fakültesi (Dünya’daki işletme fakültelerinin yalnızca %5i bu akreditasyona sahip). Ciddi, alanında uzman öğretim üyelerine sahip (özellikle pazarlama konusunda). Değişim programları konusunda yıllık 90 kişiye kadar değişim öğrencisi gönderebilme kapasitesiyle eşsiz bir fakülte! (Ki bazı üniversitelerin bütün bölümlerinin toplam kapasitesi buna erişemiyor). Teori odaklı eğitim değil, iş dünyasına hazırlayıcı bir eğitim hizmeti sunuyor.
İşletme çok geniş bir çalışma alanına sahip. İnsanı belirli bir kalıba sokarak mezun etmeye çalışmıyor, kendini ve ilgilerini keşfetmene fırsat tanıyor. Başta bu çeşitlilik hoşuma gitti. Yine Boğaziçi İşletme, iş dünyasında güzel bir etiket. Mezunları alanlarının en iyileri arasında ve bu öğrencilere iyi bir network sağlıyor
İşletme bölümü bence İİBF'de okunabilecek tek bölüm. Mezunu fazla olsa da iş imkanı oldukça fazla. İşletme okudum işsizim diyenler bence iş beğenmeyenler. İsteyene iş çok :)
her mecrada işletmeciye ihtiyaç var.
İşletme bizim ülkede içi boş bir bölüm gibi görünse de kişinin öğrenim hayatını nasıl geçirdiğine bağlı diye düşünüyorum. Kişinin yönelmek istediği bölüme göre öğrenim görmesini sağlıyor. Bir nevi gelecek açısından esneklik tanıyor diyebiliriz.

Öte yandan da pazarlama gibi ilgimin olduğu bir konuda en doğru eğitimi işletme okuyarak alabileceğimi düşündüm.

İlgili Şirketler

EY Türkiye

89 soru , 157 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru , 318 cevap.

Startup Grind İstanbul

13 soru , 29 cevap.

Koton

250 soru , 609 cevap.

Zeo

23 soru , 59 cevap.

Hepsini Göster (41)
Garanti Bankası

78 soru , 183 cevap.

Ipsos

32 soru , 55 cevap.

Talent Brand Company

3 soru , 10 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru , 127 cevap.

Abdi İbrahim

97 soru , 245 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru , 248 cevap.

British American Tobacco

124 soru , 247 cevap.

Colgate-Palmolive

64 soru , 104 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru , 152 cevap.

Procter & Gamble

86 soru , 210 cevap.

Nokta

18 soru , 63 cevap.

Akbank

12 soru , 18 cevap.

Anadolu Efes

52 soru , 90 cevap.

Siemens

149 soru , 219 cevap.

L'Oréal

103 soru , 161 cevap.

Solvoyo

16 soru , 54 cevap.

Moda Kariyeri

9 soru , 18 cevap.

BSH

102 soru , 272 cevap.

Unilever

64 soru , 121 cevap.

PepsiCo

58 soru , 130 cevap.

Burgan Bank

60 soru , 128 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru , 19 cevap.

Türk Telekom

66 soru , 156 cevap.

Penti

70 soru , 148 cevap.

Pronet

122 soru , 167 cevap.

Migros

192 soru , 354 cevap.

Pfizer

87 soru , 215 cevap.

Koruncuk Vakfı

18 soru , 24 cevap.

Arçelik

121 soru , 187 cevap.

Huawei

73 soru , 118 cevap.

Avon

25 soru , 40 cevap.

Zingat.com

90 soru , 216 cevap.

DenizBank

114 soru , 212 cevap.

Arvato

51 soru , 82 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru , 97 cevap.

Anlatsın

35 soru , 262 cevap.