Neden İşletme Bölümü?

228,397 görüntülenme

Cevaplar 106

Sırala:
Önce neden değil'i anlatmak istiyorum. Burası açıköğretim işletme değil. Ne olmak istediğinizi bilmiyorsanız İşletme okuyayım da çıkınca her şeyi olurum diye bir şey yok. Joker bölüm değil işletme. Çok geniş bir alana sahip evet, ancak özelleşmediğiniz ve istediğiniz alanda kararlı adımlar atmadığınız sürece bırakın ODTÜ, Harvard bile fayda etmez bu bölümde. Hem ODTÜde okurum hem de yata yata biter İşletme yazayım da demeyin. Yata yata BİTMEZ, BİTMİYOR. Zira deneyen arkadaşlarımız var olmuyor. İşletme çünkü "Let's get it started, let's get it started in here. Partyyy!" değil. Yani evet eğlenceli insanlarız genel olarak ama her gece alemlere akmıyoruz gençler burası Las Vegas değil. İŞLETME ÇÜNKÜ: karar almayı seven, takım içinde öne çımayı seven, risk ve stres yönetimi iyi olan, iletişim becerileri ve EQsu yüksek, parayı seven (çoğumuz), kaynak yönetiminde iyi olan, çalıştığı işin sosyalleşmeyi gerektirdiği (çoğunlukla)ve bundan memnuniyet duyan, detaycı, şüpheci, rekabeti seven, hedeflerini daima yenileyen, sürekli gelişmeyi savunan,dinamik insanlarız. İşletme çünkü yönetçem ben değil. Önce bi önceki cümlede saydıklarımı kendinizde bulmalısınız. ODTÜ İşletme bölümü gerek ders dışı faaliyetleri gerek seçmeli dersleriyle size bu alanlarda gelişme fırsatını oldukça güzel sunuyor.
Açıkçası sınava hazırlık döneminde işletme aklıma yatan bir bölüm değildi. Tercihlerim arasında hukuk, uluslararası ilişkiler daha yoğunluktaydı. İşletmeyi istemememin başlıca sebebi toplumdaki herkes işletme okuyor klişesiydi. Bölümleri tarafsız bir gözle değerlendirmeye başladığımda, bana istediğimi verecek, her zaman önemli bir yere sahip ve geniş bir yelpazesi olan işletmenin doğru seçim olduğuna karar verdim çünkü önemli olan herkesin o bölümde olması değil, sizin o insanların arasında bilginiz ve yeteneklerinizle nerede olduğunuzdur.

Kendini öldürmek isteyen insanların iki seçeneyi vardır ya intihar etmek ya da işletme okumak :D.Benim sevdiğim bölümdü.Herkes seçme dedi ama ben seçdim ve mutluyum her gün derse gittiğimde hoca ders anlatdığında  bu ne yaaa demiyorum her ders bana imdb'si 8 film gibi geliyor.Unutmayın Türkiyenin sorunu üretimle değil bu ülkede üretim yapa bileceğiniz çokca kaynak var.Sorun işletmede.Çünki bir ürün üretiyoruz ama o ürünün hiç bir marka değeri yok,hiç bir pazarlama stratejisi yok.İyi bir işletmeci her şeyi değiştire bilir.Seviyorsan İşletmeye gel!

Hem rahat okunan, hem de geniş kapsamlı bir bölüm olduğu için işletme en iyisi.
Küçüklüğümden beri arkadaşlarımla oynadığım oyunlarda bile liderlik sıfatının bende bulunmasını sevmişimdir. Ticaretin de kesinlikle benim işim olduğunu düşünüyorum ve işletme bölümünün bu özelliklerimi ortaya çıkaracak bölüm olduğunu düşünüyorum.
Eşit ağırlık öğrencisi olarak tercih edebileceğim bölümler fazla değildi. Hukuk’un bana göre olmadığına çok önceden karar vermiştim. Uluslararası İlişkiler için çok önemli olan yabancı dil konusunda kendime pek güvenmiyordum. İktisat fazla akademikti ve mezunlarının iş alanlarının işletme mezunlarınınkiyle hemen hemen aynı olduğunu öğrendikten sonra uzun zamandır istediğim bölüm olan işletmede okumaya karar verdim. Rahat okunan bir bölüm olmasının bu kararımda az da olsa etkisi vardı. İşletme okumak istediğimi söylediğimde çoğunlukla “İşletme okursan iş bulamazsın, çok mezunu var.” şeklinde tepkiler aldım. Ama bu durum diğer sözel bölümler için de az çok geçerli olduğu için pek kulak asmadım. ODTÜ İşletme’nin gücüne inanıyorum :)
İşletme çok geniş bir çalışma alanına sahip. İnsanı belirli bir kalıba sokarak mezun etmeye çalışmıyor, kendini ve ilgilerini keşfetmene fırsat tanıyor. Başta bu çeşitlilik hoşuma gitti. Yine Boğaziçi İşletme, iş dünyasında güzel bir etiket. Mezunları alanlarının en iyileri arasında ve bu öğrencilere iyi bir network sağlıyor
Türkiye’nin AASCB akreditasyonuna sahip tek işletme fakültesi (Dünya’daki işletme fakültelerinin yalnızca %5i bu akreditasyona sahip). Ciddi, alanında uzman öğretim üyelerine sahip (özellikle pazarlama konusunda). Değişim programları konusunda yıllık 90 kişiye kadar değişim öğrencisi gönderebilme kapasitesiyle eşsiz bir fakülte! (Ki bazı üniversitelerin bütün bölümlerinin toplam kapasitesi buna erişemiyor). Teori odaklı eğitim değil, iş dünyasına hazırlayıcı bir eğitim hizmeti sunuyor.
işletme bölümü bir denizdir ! yüzmesini bilirsen ( kendini geliştirirsen ) BOĞULMAZSIN , yok yüzmeyi bilmiyorsan (elimde diploma olsun da nasıl olursa olsun illa birşeyler de ben yaparım dersen ) hic kusura bakmayın BOĞULURSUNUZ
her mecrada işletmeciye ihtiyaç var.

İlgili Şirketler

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Koruncuk Vakfı

19 soru, 24 cevap.

Moda Kariyeri

9 soru, 18 cevap.

Hepsini Göster (45)
Migros

191 soru, 353 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Arçelik

113 soru, 190 cevap.

DenizBank

150 soru, 324 cevap.

Pfizer

86 soru, 215 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Doğuş Otomotiv

50 soru, 97 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Startup Grind İstanbul

34 soru, 50 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

PepsiCo

61 soru, 133 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

Impact Hub Istanbul

29 soru, 57 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Abdi İbrahim

78 soru, 245 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Anlatsın

48 soru, 276 cevap.

Unilever

99 soru, 183 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.