Neden İşletme Bölümü?

213,029 görüntülenme 2 takipçi

Cevaplar 105

Sırala:
Önce neden değil'i anlatmak istiyorum. Burası açıköğretim işletme değil. Ne olmak istediğinizi bilmiyorsanız İşletme okuyayım da çıkınca her şeyi olurum diye bir şey yok. Joker bölüm değil işletme. Çok geniş bir alana sahip evet, ancak özelleşmediğiniz ve istediğiniz alanda kararlı adımlar atmadığınız sürece bırakın ODTÜ, Harvard bile fayda etmez bu bölümde. Hem ODTÜde okurum hem de yata yata biter İşletme yazayım da demeyin. Yata yata BİTMEZ, BİTMİYOR. Zira deneyen arkadaşlarımız var olmuyor. İşletme çünkü "Let's get it started, let's get it started in here. Partyyy!" değil. Yani evet eğlenceli insanlarız genel olarak ama her gece alemlere akmıyoruz gençler burası Las Vegas değil. İŞLETME ÇÜNKÜ: karar almayı seven, takım içinde öne çımayı seven, risk ve stres yönetimi iyi olan, iletişim becerileri ve EQsu yüksek, parayı seven (çoğumuz), kaynak yönetiminde iyi olan, çalıştığı işin sosyalleşmeyi gerektirdiği (çoğunlukla)ve bundan memnuniyet duyan, detaycı, şüpheci, rekabeti seven, hedeflerini daima yenileyen, sürekli gelişmeyi savunan,dinamik insanlarız. İşletme çünkü yönetçem ben değil. Önce bi önceki cümlede saydıklarımı kendinizde bulmalısınız. ODTÜ İşletme bölümü gerek ders dışı faaliyetleri gerek seçmeli dersleriyle size bu alanlarda gelişme fırsatını oldukça güzel sunuyor.
Açıkçası sınava hazırlık döneminde işletme aklıma yatan bir bölüm değildi. Tercihlerim arasında hukuk, uluslararası ilişkiler daha yoğunluktaydı. İşletmeyi istemememin başlıca sebebi toplumdaki herkes işletme okuyor klişesiydi. Bölümleri tarafsız bir gözle değerlendirmeye başladığımda, bana istediğimi verecek, her zaman önemli bir yere sahip ve geniş bir yelpazesi olan işletmenin doğru seçim olduğuna karar verdim çünkü önemli olan herkesin o bölümde olması değil, sizin o insanların arasında bilginiz ve yeteneklerinizle nerede olduğunuzdur.
Hem rahat okunan, hem de geniş kapsamlı bir bölüm olduğu için işletme en iyisi.
Küçüklüğümden beri arkadaşlarımla oynadığım oyunlarda bile liderlik sıfatının bende bulunmasını sevmişimdir. Ticaretin de kesinlikle benim işim olduğunu düşünüyorum ve işletme bölümünün bu özelliklerimi ortaya çıkaracak bölüm olduğunu düşünüyorum.
Eşit ağırlık öğrencisi olarak tercih edebileceğim bölümler fazla değildi. Hukuk’un bana göre olmadığına çok önceden karar vermiştim. Uluslararası İlişkiler için çok önemli olan yabancı dil konusunda kendime pek güvenmiyordum. İktisat fazla akademikti ve mezunlarının iş alanlarının işletme mezunlarınınkiyle hemen hemen aynı olduğunu öğrendikten sonra uzun zamandır istediğim bölüm olan işletmede okumaya karar verdim. Rahat okunan bir bölüm olmasının bu kararımda az da olsa etkisi vardı. İşletme okumak istediğimi söylediğimde çoğunlukla “İşletme okursan iş bulamazsın, çok mezunu var.” şeklinde tepkiler aldım. Ama bu durum diğer sözel bölümler için de az çok geçerli olduğu için pek kulak asmadım. ODTÜ İşletme’nin gücüne inanıyorum :)
İşletme çok geniş bir çalışma alanına sahip. İnsanı belirli bir kalıba sokarak mezun etmeye çalışmıyor, kendini ve ilgilerini keşfetmene fırsat tanıyor. Başta bu çeşitlilik hoşuma gitti. Yine Boğaziçi İşletme, iş dünyasında güzel bir etiket. Mezunları alanlarının en iyileri arasında ve bu öğrencilere iyi bir network sağlıyor
Türkiye’nin AASCB akreditasyonuna sahip tek işletme fakültesi (Dünya’daki işletme fakültelerinin yalnızca %5i bu akreditasyona sahip). Ciddi, alanında uzman öğretim üyelerine sahip (özellikle pazarlama konusunda). Değişim programları konusunda yıllık 90 kişiye kadar değişim öğrencisi gönderebilme kapasitesiyle eşsiz bir fakülte! (Ki bazı üniversitelerin bütün bölümlerinin toplam kapasitesi buna erişemiyor). Teori odaklı eğitim değil, iş dünyasına hazırlayıcı bir eğitim hizmeti sunuyor.
her mecrada işletmeciye ihtiyaç var.
işletme bölümü bir denizdir ! yüzmesini bilirsen ( kendini geliştirirsen ) BOĞULMAZSIN , yok yüzmeyi bilmiyorsan (elimde diploma olsun da nasıl olursa olsun illa birşeyler de ben yaparım dersen ) hic kusura bakmayın BOĞULURSUNUZ
İşletme bizim ülkede içi boş bir bölüm gibi görünse de kişinin öğrenim hayatını nasıl geçirdiğine bağlı diye düşünüyorum. Kişinin yönelmek istediği bölüme göre öğrenim görmesini sağlıyor. Bir nevi gelecek açısından esneklik tanıyor diyebiliriz.

Öte yandan da pazarlama gibi ilgimin olduğu bir konuda en doğru eğitimi işletme okuyarak alabileceğimi düşündüm.

İlgili Şirketler

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

Hepsini Göster (43)
Arvato

51 soru, 82 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Decathlon

47 soru, 95 cevap.

Koruncuk Vakfı

18 soru, 24 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Moda Kariyeri

9 soru, 18 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Startup Grind İstanbul

22 soru, 38 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.