Neden İşletme Bölümü?

277,414 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 108

Yükleniyor...

Kendini öldürmek isteyen insanların iki seçeneyi vardır ya intihar etmek ya da işletme okumak :D.Benim sevdiğim bölümdü.Herkes seçme dedi ama ben seçdim ve mutluyum her gün derse gittiğimde hoca ders anlatdığında  bu ne yaaa demiyorum her ders bana imdb'si 8 film gibi geliyor.Unutmayın Türkiyenin sorunu üretimle değil bu ülkede üretim yapa bileceğiniz çokca kaynak var.Sorun işletmede.Çünki bir ürün üretiyoruz ama o ürünün hiç bir marka değeri yok,hiç bir pazarlama stratejisi yok.İyi bir işletmeci her şeyi değiştire bilir.Seviyorsan İşletmeye gel!

6,087 görüntülenme
2

Önce neden değil'i anlatmak istiyorum. Burası açıköğretim işletme değil. Ne olmak istediğinizi bilmiyorsanız İşletme okuyayım da çıkınca her şeyi olurum diye bir şey yok. Joker bölüm değil işletme. Çok geniş bir alana sahip evet, ancak özelleşmediğiniz ve istediğiniz alanda kararlı adımlar atmadığınız sürece bırakın ODTÜ, Harvard bile fayda etmez bu bölümde. Hem ODTÜde okurum hem de yata yata biter İşletme yazayım da demeyin. Yata yata BİTMEZ, BİTMİYOR. Zira deneyen arkadaşlarımız var olmuyor. İşletme çünkü "Let's get it started, let's get it started in here. Partyyy!" değil. Yani evet eğlenceli insanlarız genel olarak ama her gece alemlere akmıyoruz gençler burası Las Vegas değil. İŞLETME ÇÜNKÜ: karar almayı seven, takım içinde öne çımayı seven, risk ve stres yönetimi iyi olan, iletişim becerileri ve EQsu yüksek, parayı seven (çoğumuz), kaynak yönetiminde iyi olan, çalıştığı işin sosyalleşmeyi gerektirdiği (çoğunlukla)ve bundan memnuniyet duyan, detaycı, şüpheci, rekabeti seven, hedeflerini daima yenileyen, sürekli gelişmeyi savunan,dinamik insanlarız. İşletme çünkü yönetçem ben değil. Önce bi önceki cümlede saydıklarımı kendinizde bulmalısınız. ODTÜ İşletme bölümü gerek ders dışı faaliyetleri gerek seçmeli dersleriyle size bu alanlarda gelişme fırsatını oldukça güzel sunuyor.

34,790 görüntülenme
2

Eşit ağırlık öğrencisi olarak tercih edebileceğim bölümler fazla değildi. Hukuk’un bana göre olmadığına çok önceden karar vermiştim. Uluslararası İlişkiler için çok önemli olan yabancı dil konusunda kendime pek güvenmiyordum. İktisat fazla akademikti ve mezunlarının iş alanlarının işletme mezunlarınınkiyle hemen hemen aynı olduğunu öğrendikten sonra uzun zamandır istediğim bölüm olan işletmede okumaya karar verdim. Rahat okunan bir bölüm olmasının bu kararımda az da olsa etkisi vardı. İşletme okumak istediğimi söylediğimde çoğunlukla “İşletme okursan iş bulamazsın, çok mezunu var.” şeklinde tepkiler aldım. Ama bu durum diğer sözel bölümler için de az çok geçerli olduğu için pek kulak asmadım. ODTÜ İşletme’nin gücüne inanıyorum :)

18,252 görüntülenme
1

Açıkçası sınava hazırlık döneminde işletme aklıma yatan bir bölüm değildi. Tercihlerim arasında hukuk, uluslararası ilişkiler daha yoğunluktaydı. İşletmeyi istemememin başlıca sebebi toplumdaki herkes işletme okuyor klişesiydi. Bölümleri tarafsız bir gözle değerlendirmeye başladığımda, bana istediğimi verecek, her zaman önemli bir yere sahip ve geniş bir yelpazesi olan işletmenin doğru seçim olduğuna karar verdim çünkü önemli olan herkesin o bölümde olması değil, sizin o insanların arasında bilginiz ve yeteneklerinizle nerede olduğunuzdur.

32,907 görüntülenme
1

küçük yaşlardan bu güne ticaret yapmayı planlayan birisi olduğum için işletme.

3,586 görüntülenme
1

İleride ne yapmak istediğine kesin karar verememiş biri olarak işletme bu kararı ertelemenizi sağlıyor açıkçası. Dersleri gördükçe aklınızda bir fikir oluşması daha kolay ve sağlıklı oluyor.

3,793 görüntülenme
1

İnsanları yönlendirmeyi, yönetmeyi seviyorsanız; kendinizi ileride kurumsal bir şirketin yönetim departmanlarından birinde hayal ediyorsanız kesinlikle İşletme bölümü. Tek sıkıntısı çok mezunu olması. Fakat bu sizi korkutmasın veya yıldırmasın yapacağınız kariyer ve çalışma hayatınızda alacağınız maaş kendinizi geliştirmenize bağlı. Türkiye'de diğer bölüm mezunlarının tamamı şu an iş sahibi diye bir şey söz konusu değil. İşletme okuyorsanız kendinizi sürekli geliştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunmalısınız, yabancı diliniz yoksa mutlaka bir yabancı dil öğrenmelisiniz. İş konusunda bir sıkıntı yaşamamanız için de Boğaziçi Üniversite, İstanbul Üniversitesi, Koç Üniversitesi, ODTÜ'den birinde İşletme okumanızı öneririm.

3,997 görüntülenme
1

İşletme bölümü kendini geliştirmekten hoşlanan öğrencilere hitap eden bir bölüm. Mezun olduktan sonra çok geniş bir yelpazeden seçim yapıyorsunuz. Ancak sadece mezun olmak gözüyle bakarsanız size katabileceği hiçbir şey yok. Birçok işsiz işletme mezunu var evet fakat bu bölümün niteliksiz olmasıyla ilgili değil mezunların öğrencilik döneminde kendilerini ne düzeyde hangi konuda geliştirdikleri ile ilgili. İşletme bölümü toplumumuzda genel olarak rahat okumayı tercih edenlerin yöneldiği bir bölüm olarak görülüyor. Fakat yata yata bitmez. Hadi bitti diyelim hikayenin sonunu zaten biliyorsunuz. Eğer okumak istediğiniz bölüme karar verememişseniz ve işletme yazayım açıkta kalmayayım diyorsa iç sesiniz acilen bu düşünceden uzaklaşın. İşletme sevmeden okunacak bir bölüm değil ya tutarsa diyeceğiniz bir kumar oyunu da değil. Kararlı ve hedefleri olan biriyseniz işletmeci olmanın gerekliliklerini de biliyorsanız farkınızı siz yaratırsınız.

1,188 görüntülenme

sınava girerken aklımda başka bir bölüm yoktu, tercih yaparken de olmadı. bilkent işletme ilk tercihimdi ve ilk tercihime de yerleştim. peki neden mi ilk tercihimdi? lise yıllarımın başından beri pazarlama oldukça ilgimi çeken bir alandı. büyük firmaların pazarlama stratejilerini okur "bir gün ben de bunların arkasındaki isim olmalıyım." derdim. nihayetinde de kendimi bilkent işletme'de buldum ve hayallerimin peşinden gitmeye çalışıyorum. 

1,641 görüntülenme

Kolay bir bölüm olduğu için ancak keşke seçmeseydim.

1,853 görüntülenme
Sonraki Sayfa »