Marka Pazarlama

Marka Pazarlama

14 soruya 15 cevap verildi.

Cevaplar 15

Filtrele:Sırala:

Marka stratejisi oluşturmayı, üzerinde çalıştığınız bir projeden örnekler vererek anlatır mısınız? (2 Cevap)

Doritos Mix projesini daha yeni hayata geçirdik ve Doritos Mix isimli bir ürünçıkardık. Bu ürün bol baharatlı ve içerisinde 3 farklı tatta ve şekilde ürün var.Bununla beraber hem televizyon reklamımı hem de dijital kampanyasını hayatageçirdik. Marka stratejisi gereği gençleri hedeflediğimiz için onların medyaalışkanlıklarını çok yakından takip ederek medya stratejimizi buna görebelirledik.Mix projesinde hedef kitlemiz çok dijital odaklı ve hepimiz sürekli internetle içiçeyiz. Bu yüzden tüketicilere bu markanın ve ürünün mesajını anlatmak adınadijitalde bir proje gerçekleştirdik. “3 farklı tat ve şekil aynı pakette” ürünmesajını, 3 farklı tarzda sanatçıyı bir araya getirip Mix bir klip çekerek verdik.Pop dünyasından Ediz, Indie tarzında olan Yasemin Mori ve Rap söyleyenTankurt Manas’ı bir araya getirdik. Tankurt Manas markamızla ilgili çok güzelsözler de yazdı ve bundan Mix bir klip yaptık. Sadece ünlü yönetimi kısmındadeğil, aynı zamanda bu projeyi beraber geliştererek ajanslarla çalıştık. Böyleceklibin ortaya çıkışı çok keyifli oldu ve proje çok başarıya ulaştı.Önümüzdeki dönemde Dijital Ekibimizle beraber çok daha keyifli işleryapacağız. Şimdiden ipucu vermeyeceğim ama dijitalde Doritos’un çok dahafarklı alanlarda çok daha büyük işler yaptığını göreceksiniz.

Doğu Avrupa Marka Müdürü olarak PepsiCo'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Şirkette esnek çalışma saatleri var. Ben daha çok erken gelip erken çıkmayıtercih ediyorum. Erken bir saatte işe gelip arkadaşlarla sohbet ederek üst kattaçok güzel bir kahvaltı yapıyorum. Sonrasında yoğun bir şekilde günlükçalışmalara giderek bazen uzun bazen de kısa vadeli işler yapıyoruz. Birçokajansla ve farklı fonksiyonlardan insanlarla proje toplantılarımız oluyor. Buyüzden hayata geçireceğimiz projeleri konuştuğumuz toplantılara katılıyoruz.Sorumlu olduğumuz bölge ve ülkelerle telekonferanslar yaparak kampanyalarlailgili bilgi alışverişi yapıyoruz. Reklam çekimi varsa ajanslara gidip onunsenaryosu hakkında konuşuyoruz ve çekimi planlıyoruz. Dijital ajanslarla biraraya geliyoruz. Dolayısıyla çok fazla insanla iç içe olduğumuz bir çalışma ortamıvar.İşimiz marka yönetimi olduğu için tüketici de bu işin kalbi oluyor. Bu yüzden detüketici araştırmaları yapıyoruz. İçgörü Ekibi ile beraber tüketici ziyaretlerinegidiyoruz. Hedef kitlemiz genç olduğu için gençleri daha iyi anlayabilmek adınaFocus Group dediğimiz tüketici araştırmaları yapıyoruz. Onların hikayelerini,ihtiyaçlarını dinleyerek markaya olan bakış açılarını anlamaya çalışıyoruz. Onagöre de plan ve programlar geliştiriyoruz. Bu yüzden oldukça yoğun ve çok fazlainsanla çalıştığımız bir günümüz geçiyor. Akşam da makul saatlerde çıkıpevimize dönebiliyoruz.

Marka Müdür Yardımcısı ne iş yapar? P&G'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Ben burada P&G kurumsal markasından sorumluyum. Temel sorumluluğum; P&G’nin, P&G ismi ile var olduğu mecralardaki tüm kampanyaları müşterilere doğru aktardığımızdan emin olmaktır. P&G kurumsal markası için mağaza pazarlama kampanyaları oluşturuyoruz. Bunu yaparken de sadece Pazarlama Departmanı olarak değil, aynı zamanda hem şirket içerisinde çok farklı departmanlarla hem de şirket dışında farklı partnerlerimizle çalışıyoruz. Bunların hepsi planların yapılmasıyla ve ilgili aksiyonların alınmasıyla ilgilidir. Bir markadan sorumlu olmak ve onu sahiplenmek çok güzel bir şey. Özellikle P&G markası olduğu için çok büyük bir keyifle çalışıyorum.

Kıdemli Marka Müdürü ne iş yapar? Kıdemli Marka Müdürü olarak görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Bir markanın hayata geçirilmesindeki her aşamayı yönetiyoruz. Adeta bir Teknik Direktör gibiyiz çünkü birlikte çalıştığımız birçok farklı departman var. Bir projenin hayata geçirilebilmesi için diğer departmanlarla sürekli birlikte çalışmamız gerekiyor. Pazarlama’nın buradaki en önemli rolü; adeta bir Teknik Direktör gibi maksimum performansı alabilmek için herkesi en iyi şekilde yönetmek, doğru şekilde yönlendirmek ve doğru zamanda doğru hareketlerin yapılmasını sağlamaktır. Benim de Kıdemli Marka Müdürü olarak en büyük sorumluluğum; takımın birbiriyle uyumlu bir şekilde maksimum performansın göstermesini sağlamaktır.