İnsan Kaynakları Direktörü

İnsan Kaynakları Direktörü

8 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Filtrele:Sırala:

İnsan Kaynakları Direktörü ne iş yapar? Perfetti Van Melle'de görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

İnsan Kaynakları Direktörü özellikle Perfetti Van Melle’de bir iş ortağı olarak hareket eder. Çünkü bütün insan kaynakları yapımız, insan kaynakları iş ortağı olarak hareket etmek üzerine kurulu. Dolayısıyla İnsan Kaynakları Direktörü’nün de temel amaçlarından bir tanesi şirketin İK iş ortağı olmak. “İK iş ortağı ne yapar?” diye baktığınızda; şirketin stratejileriyle insan kaynakları stratejilerini uyumlu hale getirir ve buradan insan kaynakları stratejilerinin belirlenmesini sağlar. Daha sonra bu insan kaynakları stratejilerinin şirkette uygulanmasında kolaylaştırıcı rol oynar. Bu stratejilerin içerisinde neler vardır? Tabi ki bunlar günlük insan kaynakları operasyonlarının yanı sıra, şirketimize getireceğimiz yenilikler ve şirketimizin rekabette öne geçmesi için ortaya koyacağımız insan kaynakları uygulamalarıdır. Dolayısıyla biz burada İnsan Kaynakları Direktörü’nün temel görevini bu şekilde tanımlıyoruz.

İnsan Kaynakları Direktörü olarak Perfetti Van Melle'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sabah geldikten sonra öncelikle acil cevaplamam gereken bir mailin olup olmadığına bakıyorum. Daha sonra tabi ki her zaman günlük bir yapacağımız işler listesi oluyor. Ona göz atıyorum. Daha sonrasında da ekip arkadaşlarıyla beraber projelerimizin üzerine odaklı bir şekilde çalışıyoruz. Günlük operasyonel karşılıklı tartışmamız, beyin fırtınası yapmamız gereken birtakım işleri varsa onları karşılıklı konuşuyoruz. Hem üretim çalışanımız hem buradaki beyaz yakalı çalışanımıza yakın olmaya çalışıyoruz. Onlarla ilgili birtakım talepler varsa onları değerlendiriyoruz. Toplantılar oluyor. Tabi ki cross fonksiyonel ya da farklı departmanların bir arada yürüttüğü projeler oluyor. O projeler içerisinde yer alıyoruz. Yönetim ekibinin, birtakım aktivitelerinde netleştirmemiz gereken noktalar varsa onlar üzerinde çalışıyoruz.

İnsan Kaynakları Direktörü olarak TOFAŞ'ta görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Tofaş'ta İnsan Kaynakları; yazılı tanımın dışında görev ve sorumluluk alanı, insan ile ilgili olan her şeydir. Özetle, çalışanlarımızın günlük ihtiyaçların çözümlenmesinden başlayabiliriz. Burada bulundukları süre boyunca ulaşım, yemek ve hijyen gibi operasyonel ihtiyaçlar mevcut. Bunun dışında sistem, süreç ve politika uygulamaları bağlamında; işe alım, yerleştirme, çalışanların gelişimi, kariyer yönetimi, çalışanların ödüllendirilmesi, motivasyonlarının sağlanması, sosyal ve kültürel hayata dönük yapılan bütün faaliyetler, sosyal sorumluluk projeleri gibi Tofaş'ın şirket olarak veya çalışanlarının içinde bulunduğu organizasyonlarda, çalışanları buna dâhil edecek olan bütün oluşumların; tasarlanmasından, uygulanmasından ve sonuçlarının takibinden sorumluyuz. Dolayısıyla çok geniş bir sorumluluk alanımız var. Tek bir iş tanımıyla sınırlamak bana işin içeriğini biraz küçültmek gibi geliyor. Bu yüzden yaptığım işi tanımlarken "Tofaş'ta bulunan insanlarla ilgili her şey." olarak betimlemeyi daha doğru buluyorum.

İnsan Kaynakları Direktörü olarak TOFAŞ'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Açıkçası kendini tekrar eden bir durum yok diyebilirim. Bazı görevler; çalışan sayısının büyüklüğü itibari ile işlerin yolunda gitmesi, çalışanlarımıza verdiğimiz hizmetlerin işleyişi hakkında kontrol ve koordinasyon amaçlı yaptığımız rutin faaliyetler ve toplantılar elbette ki var. Bunun dışında bütün aktiviteler, Tofaş'ın içinde ve dışında olmak üzere Tofaş'ı temsil amaçlı yaptığımız sanayi ve sektöre dönük olan dernekler, sivil toplum kuruluşları, şirket tanıtımı ve temsiline ait olan görevler, topluma dönük olan sosyal sorumluluk projelerinde aldığımız görev itibari ile tamamen bambaşka ortam ve oluşumlarla geçiyor. Dolayısıyla çok renkli, zevkli, çeşitli ve birbirinden farklı faaliyet ve etkinliklerle dolu bir iş diyebilirim.