ITU bana yurtdisi kapilarini araladi, ve suanda Fransa'da maasli olarak doktora yapmaktayim.
Ayrintili nedenlerine gelirsek:
İstanbul Teknik Üniversitesi 238 yıllık köklü tarihi, Türkiye’de ve dünyada mesleki kariyerlerinin zirvesine ulaşmış mezunları, seçkin akademik kadrosu, yurt dışında eşdeğerliğe sahip bölümleri, bilimsel ve teknolojik anlamda Türkiye’ye ve dünyaya kazandırdığı yenilikler, öğrencilerine bilimsel araştırmalar konusunda sunduğu geniş olanaklar ile dünya ile yarışan bir araştırma üniversitesi. Ayrıca mühendislik okumak istiyorsanız gideceğiniz üniversitenin “teknik üniversite” olması çok önemli.
Elektrik mühendisliği bölümü mezunları 3 ana dalda çalışır:
1 - Elektrik enerjisi üretimi iletimi dağıtımı; termik hidro... elektrik santrallerinin dizayn veya denetiminde, iletim hatlarının ve şehir elektrik planlamalarında
2 - Elektrik makinalarının üretimi dizaynı, siemens, general motors... beyaz eşya firmaları arçelik vestel ... elektrikli araçlar vs...
transformatorler: abb, scheider ...
3 - Aydınlatma: ev aydınlatmaları(elektrik müh. onayı olmadan bina yapılamaz)
Daha elektriğin girdiği birçok sektörde elektrik mühendisleri çalışmaktadır.
Kesinlikle, diger yasitlarimin okudugu diger universitelerle kiyaslarsam teknik alanda tek gecerim.
Buyuk sehir gormemisler hafif zorlanabilir, uyanik olmak gerek tedbirli olmak gerek hepsi bu.
Yok yok, turkiyenin, hatta 3 kitanin kalbi burasi.
Calismak isterseniz super bir universite,spor alanlari havuzu sahalari vs hepsi var ama sosyal ortam derseniz yok degil ama eglence parkida degil sonucta. Sosyallikten tamamen feragat demek degil ama derslerinize oncelik vermeniz gerek.
İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul’un en merkezi noktalarında bulunan 5 yerleşkesi, 360’ı aşkın laboratuvarı, 40 bin m²’yi aşan açık ve kapalı spor alanları ve Teknokent sayesinde sağladığı üniversite-sektör işbirliğiyle farklı bir üniversite yaşamını size sunuyor.
Ayrıca pek çok öğrenci kulübünün bulunması öğrenci için paha biçilemez bir imkan. Bu kulüplerin altında pek çok sosyal sorumluluk projesine katılabilir hatta çok istediğiniz ama bir türlü fırsat bulamadığınız müzik aletlerini çalabilirsiniz.
İstanbul Teknik Üniversitesi başta Mustafa İnan Kütüphanesi olmak üzere büyük kütüphanelere sahip. Bir üniversitenin üniversite olduğunun en büyük göstergesi kütüphanesi ve elektronik yayınlara öğrencinin kolay ulaşabilmesi için birtakım imkanları sağlıyor olmasıdır. (En sevdiğim yanı bu olsa gerek) Yolunuz düşer de Mustafa İnan Kütüphanesi’ne gelirseniz orada sabahlayan pek çok öğrenciyi görebilirsiniz. Çok güzel bir atmosferinin olduğunu yazıyla tarif etmek inanın mümkün değil.
Neden mi:
Elektrik elektronik muhendisligini yazmayi dusundum, gazi universitesi, son anda kararimi degistirdim, nedenini kararini degistirmemis arkadasim Onur Gulbahce cok guzel anlatmis:
Bundan tam 5 yıl önce İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni kazandım. Tercih döneminde gerek lisedeki öğretmenlerin gerekse çevrenin yanlış yönlendirmesiyle, Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu olan birisinin hem elektrik hemde elektronik mühendisi olabileceğini düşünerekten, 24 tercihimim hepsini “elektrik elektronik mühendisliği” ile doldurdum. Aklımdan hep yurt dışında “Güç Mühendisi” olarak tabir edilen bir bölümde okumak geçiyordu. Türkiye’de bulunan bütün Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümleri gibi, mezun olduğum hatta birincilikle bitirdiğim İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği de haberleşme ve elektronik ağırlıklı olduğu için okuldan mezun olduğumda kendimi tam anlamıyla bir elektrik mühendisi olarak göremedim. Koyu bir elektrik mühendisi olmak ve bu alanda akademik olarak ilerlemek için geçtiğimiz eylül ayında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edildim. Hala İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak faaliyet göstermekteyim.
Elektrik mühendisliğine dair birşeyler söylemek gerekirse; Türkiye’de ve dünyada pek çok güç mühendisine ihtiyaç var. Hepimizin bildiği gibi nufusumuz ve sanayi alandaki gelişmelerimiz her geçen gün artmakta. Bu yüzden enerji ihtiyacımız da artmakta, mevcut enerji kaynaklarımız da azalmaktadır. Buna ek olarak kullandığımız elektrik enerjisinin kalitesi de düşmektedir. Mevcut olan elektrik enerjisini daha kaliteli hale getirmek, alternatif enerji kaynakları ile desteklemek elektrik mühendislerinin üzerinde düşündüğü konular arasındadır. Ayrıca elektrikli araçlar için kullanılacak olan yüksek verimli piller, elektrik makinaları, bu makinaların kontrol algoritmaları ve sürüş teknikleri de yine elektrik mühendislerinin çalıştığı alanlardır. Çalışılan alanlar elbette bu kadarla sınırlı değil. Elektrik mühendislerinin çözmesi gereken hala pek çok problem var.
Elektrik mühendisliğini seçtiğimizde elektronikten yada haberleşmeden tam anlamıyla kopmanız mümkün değil. Artık bütün disiplinler iç içe geçmiş durumda. Teknoloji ve katma değer üretmek için farklı disiplinlere yabancı olmamak gerekiyor.
Elektrik mühendisliğini seçecek arkadaşlar elektroniğe de ilgi duyuyor olabilir.Elektrik mühendisliğinin altında güç elektroniği diye tabir ettiğimiz bir dal mevcut. O yüzden gönül rahatlığı ile elektrik mühendisliği yazabilirler.
Üniversiteye yeni girecek ve elektrik elektronik mühendisliği tercihi yapacak olan arkadaşlarımız ilk olarak elektrik ya da elektronik mühendisliği alanlarından hangisinde ilerleyeceğine karar vermeli. Karar verirken idealist davranmak süphesiz çok iyi ama biraz da realist olmak gerek.