Cevaplar 9

Yükleniyor...
1,314 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben öyle bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum çünkü Türkiye’deki üniversite sisteminde kimse bir meslek seçmiyor. Üniversitede daha çok vizyon ve düşünme şablonu alınıyor. Dolayısıyla her bölüm mezunu Finans işini yapabilir ama Mühendislik, İktisat, İşletme mezunu olanlar temel bilgi aldıkları için onların ekstra bir avantajı olacaktır. Pfizer’de Finans’a aldığımız kişilerin %60-70’i mühendislik bölümlerinden mezun durumda. İşletme ve Politika gibi bölümlerden de mezun olanlar var. Pfizer belli bir işi yapmak üzere işe alım yapmıyor, özellikle MT profilindeki insanları ileride yöneticilik yapması için alıyor. Dolayısıyla belli bir temel bilgi arayışı da yok. Pfizer, Pfizer’e en iyi insanları almaya çalışıyor. Kendini geliştirebilecek ve departmana bir şeyler katabilecek kişileri aldığı için okunan bölüm önemli değildir.

726 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında genelde İşletme veya Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerden alımlar yapıyoruz. Ben de bir Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Bunun dışında Muhasebe, Satın Alma,Bilgi İşlem tarafında da alım yapıyoruz ama şu an Endüstri Mühendisliği revaçta. Ayrıca Bilgi İşlem’e Bilgi İşlem Mühendisleri de alıyoruz.

633 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Açıkçası üniversitede Finans eğitimi almış olan arkadaşları sınırlamak istemiyorum. Şu anda şirkette Finans bünyesi altında Maden Mühendisi ya da Meteoroloji gibi alanlardan çalışan pek çok arkadaşımız var. Açıkçası analitik yeteneklerine güvenen, ekip çalışmasında olmaya hazır bütün arkadaşları Philip Morris Finans'ta çalışmaya davet ediyorum.

702 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında Muhasebe ve Finans, Controlling Departmanı ve IT/IM Departmanı var. Dolayısıyla arkadaşlarımızın okulda öğrendikleri şeylere bakıyoruz ama çok katı da değiliz. En çok nerelerden aldığımıza cevap verebilirim: Muhasebe, Finans ve Controlling departmanlarına; Ekonomi ve İşletme mezunlarını alıyoruz. Bunun haricinde Matematik mezunları gerçekten severek çalıştığımız arkadaşlarımızdır çünkü Matematik mezunları analitik düşünmeyi öğreniyorlar. Bu zaten matematiğin özüdür ve bizim işimizin çok ciddi bir parçasıdır çünkü analiz yaparken buna çok ciddi ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu yüzden Finans’ın genelini düşündüğümde analitik ve stratejik düşünme bizim için önemli yetilerdir. Dolayısıyla Matematik mezunlarıyla severek çalışıyoruz.

Endüstri Mühendisliği mezunu arkadaşlarımızla da çok severek çalışıyoruz. Biraz farklı gelebilir ama IT/IM Departmanımızda bir süreç yönetimi de yapıyoruz. Sadece var olan süreçlerin ve günün değişen koşullara uyarlanması değil, yeri geldiğinde sürecin sıfırdan dizayn edilmesi de bizim işimizin kapsamına girebiliyor. Bu alanda da en iyi eğitim alan arkadaşlarımız Endüstri Mühendisi arkadaşlarımız olduğu için Endüstri Mühendisi arkadaşlarımız da oluyor.

IT ve IM Departmanımızda Programlama ya da Bilgisayar Mühendisliği mezunu arkadaşlarımız da olabilir. Daha ziyade programlama yetisi olan ve programlamayı öğrenmiş arkadaşlarımız da olabilir. Departmanlar bu yüzden çok çeşitli olabiliyor ama ağırlıklı olarak işletme ve Ekonomi diye düşünüyorum.

559 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında çalışmak için bölüm çok da önemli değil. Örneğin, ben İşletme mezunuyum. İşletme ve Ekonomi bölümü mezunları da çok rahat bir şekilde çalışabilir ama rakamlardan anlamaları gerekir. Matematiksel zekası olan herkes Finans alanında çalışabilir. Bir bölüm kısıtlaması getirmek çok yanlış olur.

426 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında her bölüm mezunu çalışabilir. Ben Çevre Mühendisiyim. 1998 yılı ODTÜ mezunuyum. Mühendisliğe çok isteyerek girdim ama 2-3 sene sonra başka bir şey yapmak istediğime karar vererek yön değiştirdim. Üzerine MBA yaptım. Finans altyapısını destekleyebilecek, işletmelerle ilgili bilgi sahibi olabileceğim konulara yöneldim ama mühendisliğin her zaman yararını gördüm. Finans biraz daha rakamlarla ilgili olduğu için yararlıdır ama her zaman okuldan bir şeyler alarak mezun oluyorsunuz. O işi bilerek değil, o işle ilgili bir pozisyona sahip olarak mezun oluyorsunuz. Mezun olduktan sonra yapmak istediğiniz şey önemli.

Finans departmanında kişinin analitik olması, sayılarla arasının iyi olması, sayılarla dans etmesi, bütün olaylara farklı bir perspektiften bakması çok önemli. Bu sadece bir hesaplama değil çünkü yaptığımız işte farklı perspektiflerden bakabilmek gerekiyor. Çok katı bir insan değilseniz, karakter olarak o şekilde gelmiyorsanız her zaman Finans’ı yapabilirsiniz. Eğer Finans’a merakınız varsa denemelisiniz.