Cevaplar 12

Sırala:

Öncelikle Unilever için de çok önemli olan birkaç özelliğin mutlaka olmasını biz de arıyoruz ve daha sonra da yan üç dört tane farklı özellik arıyoruz. Bence ilki integrity dediğimiz aslında etik değerlerinin olması, bu tabii ki Unilever için aradığımız ortak bir özellik. Onun dışında analitik becerilerinin çok kuvvetli olmasını bekliyoruz çünkü gerçekten çok kompleks datayla uğraşıyoruz ve bu kompleks datadan bu kadar dinamik bir sektörde çok kısa zamanda anlamlı sonuçlar çıkarmasını bekliyoruz. O yüzden uzun saatler excel karşısında geçirdiğimiz zamanlar da oluyor ama aynı zamanda bir gün 8 saat toplantılarda geçirdiğin zamanlar da oluyor. O yüzden analitik beceri gerçekten aradığımız top özelliklerden biri diyebilirim. Analitik beceri dışında finans oryantasyonu, finans motivasyonu olması gerçekten çok önemli. Ne istediğini iyi bilen insanların aslında finansı seçmesini istiyoruz, daha sonra hayal kırıklığı olmaması açısından. Onun dışında çok dinamik olması lazım, değişime açık olması lazım çünkü FMCG sektörü gerçekten çok dinamik. Bir hafta sonu rakip tamamen farklı bir promosyona dönebiliyor, sizin aslında bir aydır yaptığınız stratejiyi bu hafta sonu gelişen olaylara göre ya da rakibin yaptığı bir zamma göre hemen değiştirebiliyor ve kendinizi adapte edebiliyor olmanız lazım. Bu analizleri çok hızlı yapıp hemen yönetime destek oluyor olmanız lazım. O yüzden dinamik ortama ayak uydurabilmek, değişime açık olmak da çok önemli. Onun dışında tabiki ekip çalışmasına yatkınlık, dediğim gibi çok farklı departmanla çalışıyoruz: tedarik zinciri, satış, pazarlama, satın alma, CMA, AR-GE. Bütün departmanlarla mutlaka gün içinde bir rölasyonumuz oluyor o yüzden de ekip çalışması gerçekten çok önemli, ona çok önem veriyor olmak lazım. Ayrıca proaktiflik; yani dediğim gibi daha önceden makroekonomik trendler, müşteri trendleri, tüketici trendlerini gözlemleyip bunun şirkete ve kategoriye nasıl riskler ve fırsatlar doğurabileceğini materyalize edebilmek, bunu önden görüp de sinyali verip insanları o doğrultuda yönlendirebilmek aslında aradığımız özellikler arasında.

Çok kesin bir özellik söyleyemeyiz çünkü işin içeriğinde bütçeleme, raporlama ve vergi gibi çok farklı konular var. Bu yüzden Finans stajı yapmak çok önemli çünkü bir bölümün yaptığı işi sevmeyebilirsiniz ama başka bir bölümü sevebilirsiniz. Bu yüzden Finans alanını seviyorum veya sevmiyorum demek biraz zor diye düşünüyorum. Philip Morris’te Finans Stajyeri olmak için rakamlarla aranızın iyi olması, rakamları sevmeniz ve Satış ya da Pazarlama kadar insanlarla iç içe olan bir bölüm olmadığı için bunun farkında olarak başvurmanız gerekiyor. Tabii ki çalıştığınız ekiple, koçunuzla ve aynı departmanda çalışan insanlarla iletişime geçiyorsunuz ama aynı zamanda projenin size ait olduğu ve günün sonunda o rakamlarla baş başa kaldığınız gerçeği var. Bu yüzden bunları bilerek ve isteyerek başvurmak çok önemli.
Finans daha içe kapanık ve sayılarla haşır neşir olan bir departman gibi gözükebilir ama aslında öyle değil. Özellikle P&G Finans'ta hiç değil. Komünikasyon oldukça önemli bir alan ve bu alanda oldukça iyi bir seviyeye gelmek gerekiyor. Bununla birlikte az önce bahsettiğim gibi biraz daha sayılara hakim olmak ve stratejiyi belirlerken gerçekten neden bahsedildiğini anlayıp, onun üzerine gidebilmek oldukça önemli. Dolayısıyla Finans'ta çalışan insanların bu tip özelliklere sahip olması her zaman avantajdır.

Finans alanında çalışmak için kişinin analitik yeteneğinin güçlü olması lazım. Analiz dediğimiz şey sadece iki dönem karşılaştırması değildir. Bu yüzden o analizlerden sentez yapabilmek, o rakamları yorumlayabilmek ve o rakamların nerelerden geldiğini anlamak gerekiyor. Ben Finans alanında çalışacak kişinin sabırlı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem Finans’ın destek departmanı olmasıyla hem de şirketteki kuralların ve süreçlerin oturtulmasıyla ilgili. Ayrıca Finans’ta bazen en ince detaylara girmeniz gerektiği için o detayları yorumlayıp anlayabilmek ve rakamlara yatkın olmak gerekiyor.

Finans alanında çalışmak için ilk akıllara gelen özellik; rakamlardan anlamaktır ama bizim işimizin büyük çoğunluğu rakamlarla değil insanlarla oluyor. Bu yüzden analitik bir zekaya sahip olmak, meraklı, araştırmacı, çalışmaya istekli olmak bu işin en temel ve en olması gereken özelliklerdendir. Alanınızda fark yaratabileceğiniz kısım; insan ilişkilerinizin kuvvetli olması ve Finans alanında diğer ticari departmanları sorgulayan insan değil onlarla beraber yapılan işi daha ileriye götüren kişi olmanızdır. Bu yüzden rakamdan anlamak işin temelidir ancak takım çalışmasına yatkınlık ve insanlarla beraber bir işi ileriye götürmek en büyük özelliktir.
Öncelikle gündemi, ekonomik ve politik gelişmeleri, içinde bulunduğunuz sektörel gelişmeleri çok yakından takip etmeniz gerekiyor. Bunları yorumlamak gerektiğinde, neden-sonuç ilişkisini kurabilmek gerekiyor. Diğer bir özellik ise, sayılardan mantıklı sonuçlar çıkarmaktır. Sayıları sadece sayı olarak değil, bunları analitik bir şekilde sonuca dökmek gerekiyor. Uğraştığınız önemli konunun bilincinde olmak da, yoğun çalışma saatlerine adapte olabilmek de çok önemli.
Analitik düşünme yeteneği önemlidir. Bunun dışında biz karar verdiğimiz projeleri her zaman diğer birimlerle de görüşüyoruz. Bu yüzden iletişim yetenekleri de çok önemlidir. Son olarak ekip çalışması özelliği de Finans alanında olmazsa olmazlardandır.

İlgili Konular

Gelir Geliştirme

3 soru, 3 cevap.

Finansal Kontrol

3 soru, 3 cevap.

Bütçe Kontrol

1 soru, 1 cevap.

Kurumsal Finansman

13 soru, 13 cevap.

İlgili Şirketler

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Pfizer

86 soru, 215 cevap.

PwC

7 soru, 5 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

Hepsini Göster (33)
Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Abdi İbrahim

78 soru, 245 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

DenizBank

149 soru, 323 cevap.

Impact Hub Istanbul

29 soru, 57 cevap.

Garanti Bankası

72 soru, 183 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Unilever

94 soru, 178 cevap.

Koton

226 soru, 587 cevap.

PepsiCo

61 soru, 133 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Aktif Bank

14 soru, 23 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.