Cevaplar 12

Sırala:

Öncelikle Unilever için de çok önemli olan birkaç özelliğin mutlaka olmasını biz de arıyoruz ve daha sonra da yan üç dört tane farklı özellik arıyoruz. Bence ilki integrity dediğimiz aslında etik değerlerinin olması, bu tabii ki Unilever için aradığımız ortak bir özellik. Onun dışında analitik becerilerinin çok kuvvetli olmasını bekliyoruz çünkü gerçekten çok kompleks datayla uğraşıyoruz ve bu kompleks datadan bu kadar dinamik bir sektörde çok kısa zamanda anlamlı sonuçlar çıkarmasını bekliyoruz. O yüzden uzun saatler excel karşısında geçirdiğimiz zamanlar da oluyor ama aynı zamanda bir gün 8 saat toplantılarda geçirdiğin zamanlar da oluyor. O yüzden analitik beceri gerçekten aradığımız top özelliklerden biri diyebilirim. Analitik beceri dışında finans oryantasyonu, finans motivasyonu olması gerçekten çok önemli. Ne istediğini iyi bilen insanların aslında finansı seçmesini istiyoruz, daha sonra hayal kırıklığı olmaması açısından. Onun dışında çok dinamik olması lazım, değişime açık olması lazım çünkü FMCG sektörü gerçekten çok dinamik. Bir hafta sonu rakip tamamen farklı bir promosyona dönebiliyor, sizin aslında bir aydır yaptığınız stratejiyi bu hafta sonu gelişen olaylara göre ya da rakibin yaptığı bir zamma göre hemen değiştirebiliyor ve kendinizi adapte edebiliyor olmanız lazım. Bu analizleri çok hızlı yapıp hemen yönetime destek oluyor olmanız lazım. O yüzden dinamik ortama ayak uydurabilmek, değişime açık olmak da çok önemli. Onun dışında tabiki ekip çalışmasına yatkınlık, dediğim gibi çok farklı departmanla çalışıyoruz: tedarik zinciri, satış, pazarlama, satın alma, CMA, AR-GE. Bütün departmanlarla mutlaka gün içinde bir rölasyonumuz oluyor o yüzden de ekip çalışması gerçekten çok önemli, ona çok önem veriyor olmak lazım. Ayrıca proaktiflik; yani dediğim gibi daha önceden makroekonomik trendler, müşteri trendleri, tüketici trendlerini gözlemleyip bunun şirkete ve kategoriye nasıl riskler ve fırsatlar doğurabileceğini materyalize edebilmek, bunu önden görüp de sinyali verip insanları o doğrultuda yönlendirebilmek aslında aradığımız özellikler arasında.

Finans daha içe kapanık ve sayılarla haşır neşir olan bir departman gibi gözükebilir ama aslında öyle değil. Özellikle P&G Finans'ta hiç değil. Komünikasyon oldukça önemli bir alan ve bu alanda oldukça iyi bir seviyeye gelmek gerekiyor. Bununla birlikte az önce bahsettiğim gibi biraz daha sayılara hakim olmak ve stratejiyi belirlerken gerçekten neden bahsedildiğini anlayıp, onun üzerine gidebilmek oldukça önemli. Dolayısıyla Finans'ta çalışan insanların bu tip özelliklere sahip olması her zaman avantajdır.
Öncelikle gündemi, ekonomik ve politik gelişmeleri, içinde bulunduğunuz sektörel gelişmeleri çok yakından takip etmeniz gerekiyor. Bunları yorumlamak gerektiğinde, neden-sonuç ilişkisini kurabilmek gerekiyor. Diğer bir özellik ise, sayılardan mantıklı sonuçlar çıkarmaktır. Sayıları sadece sayı olarak değil, bunları analitik bir şekilde sonuca dökmek gerekiyor. Uğraştığınız önemli konunun bilincinde olmak da, yoğun çalışma saatlerine adapte olabilmek de çok önemli.
Finans Departmanı'nda çalışmak için rakamlarla ve bilgisayarla aranızın iyi olması gerekiyor çünkü datalar ve Excel dosyaları üzerinde çalışabiliyorsunuz. Burada güzel olan şey; rakamları anlamlandırabilmeniz ve rakamlar üzerinden konuşabilmenizdir. Ben de bu yüzden Finans Departmanı'nda staj yapmak istedim ve benim için program çok zevkli geçiyor.
Çok kesin bir özellik söyleyemeyiz çünkü işin içeriğinde bütçeleme, raporlama ve vergi gibi çok farklı konular var. Bu yüzden Finans stajı yapmak çok önemli çünkü bir bölümün yaptığı işi sevmeyebilirsiniz ama başka bir bölümü sevebilirsiniz. Bu yüzden Finans alanını seviyorum veya sevmiyorum demek biraz zor diye düşünüyorum. Philip Morris’te Finans Stajyeri olmak için rakamlarla aranızın iyi olması, rakamları sevmeniz ve Satış ya da Pazarlama kadar insanlarla iç içe olan bir bölüm olmadığı için bunun farkında olarak başvurmanız gerekiyor. Tabii ki çalıştığınız ekiple, koçunuzla ve aynı departmanda çalışan insanlarla iletişime geçiyorsunuz ama aynı zamanda projenin size ait olduğu ve günün sonunda o rakamlarla baş başa kaldığınız gerçeği var. Bu yüzden bunları bilerek ve isteyerek başvurmak çok önemli.
Yeni birisiyle çalışmayı düşündüğümüzde o kişinin öğrenmeye istekli olmasını isteriz çünkü Philip Morris'te öğrenmenin sınırı yok. Kişinin mutlaka analitik olarak güçlü ve bununla ilgili bize sunabileceği örnekleri olması lazım. Bu sadece işle ilgili olmak zorunda değil, üniversiteden yeni mezun olan arkadaşlar da okulda yaptığı projeleri sergileyebilirler. Belli başlı şeylerde liderlik yapması veya liderliğe yatkın olması da çok önemli.
Analitik düşünme yeteneği önemlidir. Bunun dışında biz karar verdiğimiz projeleri her zaman diğer birimlerle de görüşüyoruz. Bu yüzden iletişim yetenekleri de çok önemlidir. Son olarak ekip çalışması özelliği de Finans alanında olmazsa olmazlardandır.

İlgili Konular

Bütçe Kontrol

1 soru, 1 cevap.

Kurumsal Finansman

13 soru, 13 cevap.

Gelir Geliştirme

3 soru, 3 cevap.

Finansal Kontrol

3 soru, 3 cevap.

İlgili Şirketler

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

PwC

7 soru, 5 cevap.

Hepsini Göster (31)
Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.