Cevaplar 13

Yükleniyor...
1,797 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle gündemi, ekonomik ve politik gelişmeleri, içinde bulunduğunuz sektörel gelişmeleri çok yakından takip etmeniz gerekiyor. Bunları yorumlamak gerektiğinde, neden-sonuç ilişkisini kurabilmek gerekiyor. Diğer bir özellik ise, sayılardan mantıklı sonuçlar çıkarmaktır. Sayıları sadece sayı olarak değil, bunları analitik bir şekilde sonuca dökmek gerekiyor. Uğraştığınız önemli konunun bilincinde olmak da, yoğun çalışma saatlerine adapte olabilmek de çok önemli.

1,084 görüntülenme
661 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans Departmanı'nda çalışmak için rakamlarla ve bilgisayarla aranızın iyi olması gerekiyor çünkü datalar ve Excel dosyaları üzerinde çalışabiliyorsunuz. Burada güzel olan şey; rakamları anlamlandırabilmeniz ve rakamlar üzerinden konuşabilmenizdir. Ben de bu yüzden Finans Departmanı'nda staj yapmak istedim ve benim için program çok zevkli geçiyor.

8,781 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle Unilever için de çok önemli olan birkaç özelliğin mutlaka olmasını biz de arıyoruz ve daha sonra da yan üç dört tane farklı özellik arıyoruz. Bence ilki integrity dediğimiz aslında etik değerlerinin olması, bu tabii ki Unilever için aradığımız ortak bir özellik. Onun dışında analitik becerilerinin çok kuvvetli olmasını bekliyoruz çünkü gerçekten çok kompleks datayla uğraşıyoruz ve bu kompleks datadan bu kadar dinamik bir sektörde çok kısa zamanda anlamlı sonuçlar çıkarmasını bekliyoruz. O yüzden uzun saatler excel karşısında geçirdiğimiz zamanlar da oluyor ama aynı zamanda bir gün 8 saat toplantılarda geçirdiğin zamanlar da oluyor. O yüzden analitik beceri gerçekten aradığımız top özelliklerden biri diyebilirim. Analitik beceri dışında finans oryantasyonu, finans motivasyonu olması gerçekten çok önemli. Ne istediğini iyi bilen insanların aslında finansı seçmesini istiyoruz, daha sonra hayal kırıklığı olmaması açısından. Onun dışında çok dinamik olması lazım, değişime açık olması lazım çünkü FMCG sektörü gerçekten çok dinamik. Bir hafta sonu rakip tamamen farklı bir promosyona dönebiliyor, sizin aslında bir aydır yaptığınız stratejiyi bu hafta sonu gelişen olaylara göre ya da rakibin yaptığı bir zamma göre hemen değiştirebiliyor ve kendinizi adapte edebiliyor olmanız lazım. Bu analizleri çok hızlı yapıp hemen yönetime destek oluyor olmanız lazım. O yüzden dinamik ortama ayak uydurabilmek, değişime açık olmak da çok önemli. Onun dışında tabiki ekip çalışmasına yatkınlık, dediğim gibi çok farklı departmanla çalışıyoruz: tedarik zinciri, satış, pazarlama, satın alma, CMA, AR-GE. Bütün departmanlarla mutlaka gün içinde bir rölasyonumuz oluyor o yüzden de ekip çalışması gerçekten çok önemli, ona çok önem veriyor olmak lazım. Ayrıca proaktiflik; yani dediğim gibi daha önceden makroekonomik trendler, müşteri trendleri, tüketici trendlerini gözlemleyip bunun şirkete ve kategoriye nasıl riskler ve fırsatlar doğurabileceğini materyalize edebilmek, bunu önden görüp de sinyali verip insanları o doğrultuda yönlendirebilmek aslında aradığımız özellikler arasında.

5,253 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok kesin bir özellik söyleyemeyiz çünkü işin içeriğinde bütçeleme, raporlama ve vergi gibi çok farklı konular var. Bu yüzden Finans stajı yapmak çok önemli çünkü bir bölümün yaptığı işi sevmeyebilirsiniz ama başka bir bölümü sevebilirsiniz. Bu yüzden Finans alanını seviyorum veya sevmiyorum demek biraz zor diye düşünüyorum. Philip Morris’te Finans Stajyeri olmak için rakamlarla aranızın iyi olması, rakamları sevmeniz ve Satış ya da Pazarlama kadar insanlarla iç içe olan bir bölüm olmadığı için bunun farkında olarak başvurmanız gerekiyor. Tabii ki çalıştığınız ekiple, koçunuzla ve aynı departmanda çalışan insanlarla iletişime geçiyorsunuz ama aynı zamanda projenin size ait olduğu ve günün sonunda o rakamlarla baş başa kaldığınız gerçeği var. Bu yüzden bunları bilerek ve isteyerek başvurmak çok önemli.

397 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni birisiyle çalışmayı düşündüğümüzde o kişinin öğrenmeye istekli olmasını isteriz çünkü Philip Morris'te öğrenmenin sınırı yok. Kişinin mutlaka analitik olarak güçlü ve bununla ilgili bize sunabileceği örnekleri olması lazım. Bu sadece işle ilgili olmak zorunda değil, üniversiteden yeni mezun olan arkadaşlar da okulda yaptığı projeleri sergileyebilirler. Belli başlı şeylerde liderlik yapması veya liderliğe yatkın olması da çok önemli.

725 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Analitik düşünme yeteneği önemlidir. Bunun dışında biz karar verdiğimiz projeleri her zaman diğer birimlerle de görüşüyoruz. Bu yüzden iletişim yetenekleri de çok önemlidir. Son olarak ekip çalışması özelliği de Finans alanında olmazsa olmazlardandır.

1,157 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında çalışmak için ilk akıllara gelen özellik; rakamlardan anlamaktır ama bizim işimizin büyük çoğunluğu rakamlarla değil insanlarla oluyor. Bu yüzden analitik bir zekaya sahip olmak, meraklı, araştırmacı, çalışmaya istekli olmak bu işin en temel ve en olması gereken özelliklerdendir. Alanınızda fark yaratabileceğiniz kısım; insan ilişkilerinizin kuvvetli olması ve Finans alanında diğer ticari departmanları sorgulayan insan değil onlarla beraber yapılan işi daha ileriye götüren kişi olmanızdır. Bu yüzden rakamdan anlamak işin temelidir ancak takım çalışmasına yatkınlık ve insanlarla beraber bir işi ileriye götürmek en büyük özelliktir.

Sonraki Sayfa »